تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۸ آوریل ۲۰۱۷ (جمعه ۰۸ اردیبهشت ۹۶)

0
339

مقدمه

  • روز جمعه قیمت نفت برنت و نفت آمریکا بدون تغییر محسوس به ترتیب با ۰.۵ درصد و ۱.۰۲ درصد کاهش به ۵۱.۷۳ دلار و ۴۹.۱۴ دلار در هر بشکه قرار گرفت. نگرانی در باره افزایش تولید نفت در آمریکا و چند کشور دیگر سبب شده بازار نفت به رونق مورد نظر تولیدکنندگان نفت دست نیابد.
  • پیش بینی شده امسال و سال آینده میلادی میزان تولید نفت در آمریکا در مجموع بیش از یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. افزایش ارزش دلار عامل دیگر کاهش قیمت نفت است. اگر در روزهای آینده دلار باز هم تقویت شود می توان انتظار داشت قیمت نفت تحت فشار بیشتری قرار بگیرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

  • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۹ دلار معامله ‌شد. روز گذشته شناسایی کف میان معامله‌گران روند نزولی قیمت نفت را پس از ۶ روز متوقف کرد. همچنان سطح بالای ذخایر نفت در کنار چشم‌انداز رشد پرشتاب تولیدات شیل، فشار را بر قیمت نفت حفظ کرد. با وجود خوش‌بینی‌ها به تمدید توافق میان اعضای اوپک، اما تردیدها نسبت به توانایی روسیه برای مشارکت در تمدید توافق، به دلیل افزایش تولیدات به‌صورت طبیعی در نیمه دوم سال عامل تشدید نگرانی‌ها در بازار نفت است. مقامات روسیه اعلام کردند در صورت عدم تمدید توافق، تولیدات این کشور به بالاترین سطح در ۳۰ سال اخیر خواهد رسید. این در شرایطی است که وزیر انرژی روسیه اعلام کرد تولیدات روسیه در پایان ماه ۳۰۰ هزار بشکه در روز از میزان تعهدشده کاهش خواهد یافت.
  • روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/ ۴۹ دلار معامله ‌‌شد. نگرانی‌ها در مورد بازگشت بازار نفت به تعادل با رشد تولیدات شیل عامل فشار بر قیمت نفت است. برآورد موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش ۸۹۷ هزار بشکه‌ای ذخایر نفت تجاری، برخلاف پیش‌بینی کارشناسان از کاهش ۷۵/۱ میلیون بشکه، پیش از انتشار گزارش رسمی فشار بر نفت را تشدید کرد. پس از رسیدن موجودی انبار به بالاترین سطح ثبت شده از سال ۱۹۸۲، معادل ۵/۵۳۵ میلیون بشکه در دو هفته اخیر، افت ذخایر نفت رقم خورد. در واقع حجم کنونی ذخایر نفت تجاری در کنار رسیدن سطح تولیدات آمریکا به بالاترین سطح از آگوست ۲۰۱۵ فشار بر نفت را حفظ کرده است. احتمال تمدید توافق میان اوپک و غیراوپک از نفت حمایت می‌کند اما تردیدهایی نسبت به امکان همکاری روسیه در توافق به‌وجود آمده است.
  • نفت روز پنج شنبه تحت تاثیر نگرانیهای رو به رشد نسبت به افزایش تولید آمریکا و ازسرگیری فعالیت بزرگترین میدان نفتی لیبی که بازار را بهم ریخت، سقوط کرد و به پایینترین حد در یک ماه اخیر رسید.
  • روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۴۹ دلار معامله ‌شد. خوش‌بینی‌ها به تعهد اوپک و غیراوپک به کاهش تولیدات در کنار افت شاخص دلار روز جمعه بازگشت نفت از کف یک ماهه را رقم زد. مقامات روسیه کاهش ۳۰۰ هزار بشکه در روز، مطابق میزان تعهد شده و وزیر انرژی عربستان تعهد ۸۵ درصدی کشورهای غیراوپک به توافق را اعلام کرد. پیش‌تر بازگشت تولیدات بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی، در کنار بازگشت پرشتاب تولیدات شیل، با رشد تولیدات برای دهمین هفته متوالی‌ و رسیدن به ۲۷/ ۹ میلیون بشکه در روز، قیمت نفت را به کف یک‌ماهه، ۲/۴۸ دلار رسانده بود. در هفته اخیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) سومین هفته کاهش حجم ذخایر نفت را اعلام کرد. اما با انتظار افزایش تقاضا با نزدیک شدن به تابستان، فعالیت پالایشگاه‌ها به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۱۵ رسید.

چشم انداز نفت

  • از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات پنج شنبه ابتدا تلاش کرد صعود کند اما با فشار منفی بیشتری مواجه شد و در نهایت پایین سطح ۴۹ دلار شکسته شد. با این وضعیت انتظار می رود بازار نفت خام آمریکا سطح حمایت بعدی را جست و جو کند که احتمالا در ۴۷.۲۵ دلار خواهد یافت. با در نظر گرفتن این وضعیت، هر گونه حرکت افزایشی، فرصت فروش کوتاه مدت فراهم می کند. اگر بالای سطح ۵۰ دلار شکسته شود، مطمئنا نشانه بسیار مثبتی خواهد بود. در این بین انتظار می رود بازار شاهد نوسان زیادی باشد و به حرکت نزولی متمایل بماند. بازار برنت در معاملات پنج شنبه نشانه های ضعف را بروز داد و کاهش پیدا کرد. به نظر می رسد این بازار سریعتر از آنچه انتظار می رفت، به سطح ۵۰ دلار عقب نشینی خواهد کرد بنابراین هر گونه حرکت افزایشی کوتاه مدت، فرصتی برای فروش خواهد بود. اگر پایین سطح ۵۰ دلار شکسته شود، بازار برنت دچار مشکل جدی شده و فعالیت فروش شدت می گیرد. در حال حاضر تمایلی به خرید در این بازار دیده نمی شود مگراینکه در بالای سطح ۵۰ دلار سیگنال بهبود قیمت مشاهده شود و حتی در آن صورت هم معامله گران به نوعی دلیل فاندامنتال نیاز دارند تا به خرید اقدام کنند.
  • این هفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد ذخیره نفت این کشور در هفته قبل ۳.۶ میلیون بشکه کاهش یافته است. اما ذخیره بنزین ۳.۴ میلیون بشکه افزایش یافته است. زیرا پالایشگاه ها بیش از نیاز بازار بنزین تولید کرده اند. تحلیلگران معتقدند اگر پالایشگاه ها به این رویه ادامه دهند در پایان فصل مسارفت ها میزان ذخیره بنزین بالا خواهد بود و این عاملی برای فشار بیشتر بر قیمت نفت است.
    monitoreconomy_ir-Oil-960209

نظر بدهید