بررسی قیمت نفت در هفته منتهی به جمعه ۶ مرداد

0
268

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا رشدی قابل ملاحظه داشت و به ترتیب در ۵۲.۵ و ۴۹.۸ دلار در هر بشکه قرار گرفت. کاهش ذخیره نفت آمریکا در هفته های اخیر، کاهش ارزش دلار، پیش بینی کاهش عرضه نفت عربستان و احتمال کند شدن رشد تولید نفت شیل در آمریکا عوامل افزایش چشمگیر قیمت ها طی روزهای اخیر بوده اند. رشد هفتگی قیمت نفت بیشترین میزان در سال جاری میلادی بوده است.
• برخی تحلیلگران می گویند احتمال تداوم رشد قیمت ها کم است اما اگر نشانه هایی از برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار نمایان شود بعید نسیت رونق ادامه یابد. البته در صورت کاهش ارزش دلار عاملی جدید برای رشد قیمت ها پدید می آید.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا صعودی و به قیمت ۱/۴۶ دلار معامله شد. با اینکه پیش‌تر رشد تولیدات شیل در کنار افزایش تولیدات لیبی و نیجریه تردیدها نسبت به اثرگذاری توافق میان اوپک و غیراوپک را بر بازار نفت تشدید کرده بود. اما در نشست میان اوپک و غیراوپک، محمد بارکیندو اعلام کرد حرکت بازار به سمت تعادل به تدریج صورت خواهد گرفت.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا صعودی و به قیمت ۴۷.۸ دلار معامله شد. سیگنال‌های مثبت از نشست اوپک و روسیه و نشانه‌های کند شدن رشد تولیدات شیل از قیمت نفت حمایت کرد. ایجاد سقف صادرات عربستان به میزان ۶/۶ میلیون بشکه در روز در آگوست و آمادگی نیجریه برای رعایت سقف تولید پس از رسیدن تولیدات به ۸/۱ میلیون بشکه در روز و احتمال تمدید توافق بعد از مارس ۲۰۱۸ تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا در روند صعودی به قیمت ۴۸.۷ دلار و برنت بالاتر از ۵۰دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش موجودی نفت تجاری به میزان ۲/۱۰ میلیون بشکه، پیش از انتشار گزارش رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از قیمت نفت حمایت کرد. پیش تر نیز اعلام عربستان برای ایجاد سقف تولیدات به میزان ۶/۶ میلیون بشکه در ماه آینده نفت را در مسیر صعودی قرار داد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹.۸ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش موجودی نفت آمریکا به میزان ۲/۷ میلیون بشکه در کنار افت شاخص دلار رشد قیمت نفت به سقف ۸ هفته‌ای را رقم زد و برنت بالاتر از ۵۱ دلار قرار گرفت. رشد تقاضای بنزین با قرار گرفتن در تابستان و رشد قیمت بنزین همچنین افزایش تقاضای نفت از سوی پالایشگاه‌های آمریکا موجودی نفت این کشور را به کمترین سطح از ژانویه رسانده است. علاوه بر این کاهش تولیدات آمریکا به ۴۱/۹ میلیون بشکه در روز (از ۴۳/۹) و کاهش بودجه‌های سرمایه‌گذاری توسعه‌ای تولیدکنندگان شیل در هفته‌های اخیر سیگنال‌های کند شدن تولیدات شیل را ارائه می‌دهد. پیش‌تر نیز اعلام عربستان مبنی بر کاهش صادرات و در ادامه توافق کویت و امارات برای کاهش تولید از قیمت نفت حمایت کردند.

چشم انداز نفت

• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در معاملات روز جمعه ابتدا تلاش کرد عقب نشینی کند اما در متوسط حرکت ۲۴ ساعته حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر دهد. تحلیلگران فنی تصور می کنند بازار به سوی بالای سطح ۵۰ دلار حرکت خواهد کرد و اگر این سطح که مقاومت شدیدی نشان می دهد، شکسته شود نشانه مثبتی خواهد بود و بازار به سطح بالاتری حرکت می کند. با اینهمه انتظار می رود این محدوده مقاومت نشان دهد و در نتیجه، بازار شاهد ایجاد فرصتهای فروش خواهد بود. اگر بالای سطح ۵۰ دلار شکسته شود، بازار در مرحله بعد به سوی سطح ۵۲.۵۰ دلار حرکت می کند. بازار نفت خام آمریکا احتمالا شاهد ادامه نوسان خواهد بود اما به نظر می رسد خریداران تلاش می کنند قیمت بالاتری را بشکنند. بازار برنت در معاملات جمعه صعود کرد و به سطح ۵۲.۵۰ دلار رسید. این سطح مقاومت روانی قابل توجهی را نشان می دهد اما انتظار می رود بالای این سطح شکسته شود و بازار به سوی سطح ۵۵ دلار حرکت کند که به شدت مقاومتی خواهد بود. در این بین، هر گونه عقب نشینی فرصتهای خرید عرضه می کند.
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۸ جولای ۲۰۱۷
تحلیل قیمت نفت

نظر بدهید