تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۳ مارس ۲۰۱۷ (جمعه ۱۳ اسفند ۹۵)

0
504

مقدمه
•    حرکت سینوسی قیمت نفت در کانال ۵۰ دلاری تا پایان میلادی ادامه داشت و با کاهش ارزش دلار در آخرین روز معاملات،‌ قیمت طلای سیاه به ۵۶ دلار در هر بشکه رسید.
•    سریال افزایش قیمت نفت که از زمان توافق اوپک برای کاهش تولید آغاز شده است همچنان ادامه دارد،‌ هر چند که در مواقعی با مواضع دولت جدید آمریکا،‌ این رشد کند می‌شود.
تغییرات روزانه طی هفته
•    قیمت نفت خام های شاخص در بازارهای بین المللی طی اولین روز کاری هفته جاری با توجه به عدم اطمینان نسبت به کارآیی برنامه های تولیدکنندگان عضو اوپک در مقابل روند افزایشی تعداد دکل های حفاری فعال در آمریکا، روند متفاوتی را طی نمود. بدین ترتیب که قیمت نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه با شش سنت (۱/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۹۳/۵۵ دلار تثبیت شد. این در حالی است که قیمت نفت خام WTI با شش سنت (۱/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۰۵/۵۴ دلار قرار گرفت.
تلاش های اعضای اوپک برای کاهش حجم تولید نفت در هفته های قبل به منظور ایجاد ثبات در بازار موجب شد تا حدودی نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت تعدیل گردد، به طوری که به حفظ قیمت نفت در دامنه ۵۰ تا ۵۵ دلار در هر بشکه کمک نمود. این در صورتی است که اجرای کمتر از انتظار تعهدات کشورهای غیرعضو اوپک برای کاهش حجم تولید نفت، باعث افزایش تردیدها در خصوص کاهش عرضه نفت از سوی این گروه از تولیدکنندگان در معاملات روز دوشنبه شد و این امر، قیمت نفت خام شاخص بازار اروپا را اندکی کاهش داد.
•    بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز سه شنبه تحت تأثیر پیش بینی ها در خصوص رشد موجودی نفت آمریکا اندکی تقلیل یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۳۴ سنت (۶/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۹/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل با ۴ سنت (۱/۰ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۰۱/۵۴ دلار قرار گرفت.
پیش بینی افزایش موجودی نفت خام آمریکا برای هشتمین هفته متوالی سبب شد تا نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت تشدید شده و به تبع آن، قیمت نفت خام در معاملات روز سه شنبه کاهش یابد. تحلیل گران پلاتس در این روز برآورد نمودند که میزان ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته قبل حدود ۱/۲ میلیون بشکه رشد داشته است. همچنین انجمن نفت آمریکا (API) نیز گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت آمریکا را منتشر ساخت که در آن نشان می داد میزان ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۴ فوریه حدود ۵/۲ میلیون بشکه افزایش یافته است.
•    در روز چهارشنبه، قیمت نفت با پایبندی اوپکی‌ها به کاهش تولید بالا رفت. بر اساس بررسی رویترز، اوپک برای دومین ماه متوالی تولید نفت خود را کاهش داد و میزان این پایبندی به توافق ۹۴ درصد بوده است. در حالی که افزایش ارزش دلار مهار شده بود و سخنان شب قبل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنگره شواهد چندانی از طرح های دولت وی برای افزایش تولید نفت شیل به دست نمی داد، قیمت نفت در این روز با افزایش همراه شد. در حالیکه کاهش تولید اوپک بر بازار تاثیر مثبت گذاشت، افزایش تولید نفت شیل آمریکا مانع از رشد قابل توجه قیمت ها شد. بر این اساس، قیمت نفت برنت با ۷۷ سنت، معادل ۱.۵ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۳۶ سنت رسید. اما قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱۸ سنت، معادل ۰.۳ درصد کاهش به ۵۳ دلار و ۸۳ سنت رسید.
•    دلار روز پنج شنبه تحت تاثیر اظهارات یک مقام بلندپایه بانک مرکزی آمریکا که از افزایش نرخ های بهره حمایت کرده بود، رشد چشمگیری پیدا کرد و قیمت های نفت و کالاهای دیگری که به این ارز معامله می شوند، را تحت فشار قرار داد. از طرفی در روز پنجشنبه، با افزایش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا و عدم کاهش تولید از سوی روسیه در ماه فوریه، قیمت نفت در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافت. بهای معاملات نفت برنت در این روز، با ۱.۲۸ دلار (۲.۳ درصد) درصد کاهش، به ۵۵.۰۸ دلار رسید. نفت وست تگزاس آمریکا هم تقریباً معادل همین رقم یعنی ۱.۲۲ دلار (۲.۳ درصد) کاهش به بشکه‌ای ۵۲.۶۱ دلار معامله شد.
•    در حالی که تضعیف ارزش دلار موجب تشویق خریداران به خرید نفت شده، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت، اما پس از آنکه آمارهای تولید نفت روسیه نشان داد که این کشور تبعیت ضعیفی از توافق کاهش تولید داشته، سرمایه گذاران رویکرد محتاطانه خود را تداوم بخشیدند. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۸۲ سنت، معادل ۱.۵ درصد افزایش به ۵۵ دلار و ۹۰ سنت رسید و بخشی از کاهش قیمت روز پنجشنبه را جبران کرد. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات این روز با ۷۲ سنت معادل ۱.۴ درصد رشد به ۵۳ دلار و ۳۳ سنت رسید. در این روز ارزش دلار پس از سخنان جانت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا، اندکی کاهش یافت و این به رشد قیمت نفت کمک کرد. شاخص دلار آمریکا روز جمعه با ۰.۷ درصد کاهش مواجه بود.

چشم انداز نفت
•    کارشناسان انرژی موسسه Rystad قیمت سر به سر برای تولید نفت شیل این کشور را در سال قبل ۳۵ دلار در هر بشکه اعلام نمودند. تحلیل گران بازار متوسط قیمت نفت خام برنت در سال جاری را در حدود ۵۲/۵۷ دلار در هر بشکه پیش بینی کرده اند.
•    وانگ تائو تحلیلگر کالاها و امور تخصصی انرژی رویترز می گوید ممکن است نفت ایالات متحده آمریکا تا ۵۳.۲۱ دلار به ازای هر بشکه کاهش پیدا کند. نفت خام برنت به همین شکل و تا حدود ۵۵.۹۳ دلار تا ۵۷.۲۶ دلار به ازای هر بشکه باقی خواهد ماند.
•    بانک جهانی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده قیمت نفت سال جاری میلادی ۵۵ دلار خواهد بود. برخی نیز معتقدند قیمت ها به ۶۰ دلار تا ۷۰ دلار در هر بشکه می رسد زیرا هم بر تقاضا افزوده می شود و هم به دلیل سرمایه گذاری اندک دو سال اخیر در حوزه اکتشاف و استخراج، تولید کاهش خواهد یافت.

2017-03-04_14-46-00

نظر بدهید