تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۳۰ تیر

0
260

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت آمریکا با ۲.۱ درصد کاهش به ترتیب در زیر ۴۸ دلار و ۴۵.۶ دلار در هر بشکه قرار گرفت. کاهش قیمت ها که به رغم افول ارزش دلار رخ داد حاصل مطرح شدن احتمال افزایش عرضه نفت اوپک در ماه جاری میلادی بود.
• در بلندمدت یعنی سال آینده میلادی ممکن است قیمت ها در سطوح بالاتر قرار گیرد. میزان سرمایه گذاری در بخش های اکتشاف در سال های اخیر به شدت کاهش یافته و تاثیر این عامل در سال های آینده بر بازار نمایان خواهد شد. برخی تحلیلگران بدبین معتقدند تقاضای جهان برای نفت در سال های آینده خیلی افزایش نخواهد یافت و به تدریج از وابستگی جهان به این منبع انرژی کاسته خواهد شد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۶ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا در کنار کند شدن روند افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا، تنها ۲ مورد در هفته اخیر عامل حمایت از قیمت نفت شد. گزارش اداره آمار چین رشد ۳ درصدی تولیدات فرآورده‌های نفتی این کشور را (به‌دلیل افزایش سهمیه تولید پالایشگاه‌های کوچک و خصوصی این کشور)در ۶ ماه اول سال، نسبت به ۶ ماه اول ۲۰۱۶ و رسیدن سطح تولیدات فرآورده‌های نفتی چین در ژوئن به دومین رکورد سطح ثبت شده در کنار رشد واردات نفت این کشور خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا را تقویت کرد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۶ دلار معامله شد. همچنان شاهد حبس بازه‌ای قیمت نفت در سطح ۴۶ دلار هستیم. با وجود خوش‌بینی به رشد تقاضا، با سیگنال‌های افزایش تقاضای چین، اما افزایش تولیدات لیبی به ۱/۱ میلیون بشکه در روز با اعلام منابع آگاه، در کنار رشد تولیدات نیجریه و تداوم رشد تولیدات شیل فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۵.۶ دلار معامله می‌شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش موجودی نفت تجاری (۷/۴ میلیون بشکه) برای سومین هفته متوالی، بیشتر از پیش‌بینی‌ها و افت موجودی بنزین و فرآورده‌های نفتی قیمت WTI را به سقف ۶‌هفته‌ای (۷/۴۷ دلار) رساند. با وجود افت نفت از سقف پیشین، اما همچنان افت شاخص دلار از قیمت نفت حمایت کرد. همچنان رشد تولیدات شیل به ۴۳/۹ میلیون بشکه در روز، (بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۵) در کنار رشد تولیدات لیبی و نیجریه عامل فشار بر نفت است. امری که در کنار خروج اکوادور از توافق و کاهش سطح پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش ذخایر نفت تجاری به میانگین ۵‌ساله را در ابهام فرو برده است. همچنان تنش‌های سیاسی خاورمیانه و نشست اوپک و روسیه می‌تواند بر قیمت نفت اثرگذار باشد.

چشم انداز نفت

• هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت برآورد کرد که افزایش تولید نفت نیجریه و لیبی سبب شده است میزان پایبندی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به سقف تولید خود، کاهش یابد. به گزارش آژانس، افزایش غافلگیرکننده تولید اعضای اوپک بازگشت توازن به بازار نفت را با تاخیر همراه می‌کند. با این همه، افزون بر این داده‌های نگران‌کننده، آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود را از رشد تقاضای روزانه نفت ۱۰۰ هزار بشکه افزایش داد و به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رساند که امیدوارکننده است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جمعه ابتدا تلاش کرد صعود کند اما در سطح ۴۷ دلار به مقاومت قابل توجهی برخورد کرد و روند حرکتش را معکوس کرد و کاهش قابل توجهی یافت. با این وضعیت، احتمالا بازار همچنان با فشار منفی روبرو خواهد بود و نگاهی به نمودارهای بلندمدت، نشان می دهد فضای منفی بازار بر مبنای این حقیقت است که تلاش می کند به عقب بازگردد. تحلیلگران فنی معتقدند بازار هر بار که صعود می کند، با حضور فروشندگان روبرو می شود و به سوی سطح ۴۵ دلار و پس از آن سطح ۴۲.۵۰ دلار حرکت می کند. در حال حاضر تمایلی به خرید در این بازار وجود ندارد و هر بار که بازار صعود می کند، به منزله یک فرصت برای فروش خواهد بود. بازار برنت در ابتدا تلاش کرد صعود کند اما بالای سطح ۴۹.۵۰ دلار مقاومتی خواهد ماند. به نظر می رسد که بازارهای نفت نمی توانند از روند نزولی خارج شوند و نمودارهای بلندمدت نیز نشان می دهد که بازار به سطح پایین‌تری حرکت خواهد کرد. اوپک توانایی خود برای کنترل بازار نفت را از دست داده و جامعه تجاری نیز با این حقیقت موافق است. بازارهمچنان نشانه‌های نوسان را نشان می دهد اما طولی نخواهد کشید که فروشندگان حاضر می شوند. تحلیلگران فنی معتقدند سطح ۴۹ دلار به شدت مقاومتی خواهد بود و سیگنالی که ضعف حرکت صعودی در این محدوده را نشان دهد، فرصتی برای فروش خواهد بود.

تحلیل بازار و قیمت نفت

نظر بدهید