تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به جمعه ۱۰ دی

0
388

مقدمه
• در سال ۲۰۱۶، قیمت آتی نفت خام برنت ۵۳ درصد افزایش داشته و این در حالی است که افزایش قیمت نفت خام WTI آمریکا ۴۶ درصد بوده است. با این حساب می‌توان گفت که این دو شاخص نفت، امسال بعد از سال ۲۰۰۹ بیشترین درصد رشد را داشته اند.
• پس از آنکه اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو توافق کردند که تولید خود را از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ کاهش دهند، قیمت نفت در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۶ با کاهشی اندک همراه بود، اما بیشترین افزایش قیمت سالانه از سال ۲۰۰۹ تاکنون را به ثبت رساند.
• قیمت نفت خام از تابستان ۲۰۱۴ و از بالای ۱۰۰ دلار رو به کاهش گذاشت. این کاهش که به دلیل مازاد عرضه در بازار ایجاد شده بود، اواخر امسال زمانی که اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان به توافقی برای کاهش تولید دست یافتند، متوقف شد.
• افزایش ذخایر تجاری نفت در آمریکا، نوار گرانی‌های قیمت طلای سیاه را در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ پاره کرد و نفت ایران هم با ثبت رکورد قیمتی بشکه‌ای ۵۲ دلار به کار خود پایان داد.

تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه، بازارهای جهانی نفت به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی تعطیل بود.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز سه‌شنبه تحت تأثیر افزایش امیدواری‌ها نسبت به اجرای توافق اخیر تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت، رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت با ۹۳ سنت (۷/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۰۹/۵۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۸۸ سنت (۷/۱ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۹۰/۵۳ دلار قرار گرفت.
اظهارنظر وزیر نفت عربستان مبنی بر برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای نفت در سال آتی و به تبع آن افزایش قیمت نفت، فضای روانی بازار نفت را شدیداً متأثر نمود و در نتیجه باعث تقویت قیمت نفت خام در معاملات روز سه‌شنبه گردید. به علاوه، اعلام برنامه‌های کاهش عرضه نفت از ابتدای ماه ژانویه توسط کشورهای عربستان، عراق، کویت، ونزوئلا و قطر در روزهای قبل نیز موجب ایجاد انتظارات خوش‌بینانه نسبت به محدود شدن تولید نفت در بازار گردیده بود. این در حالی است که لیبی که از طرح کاهش عرضه نفت معاف شده و در حال پیش بردن برنامه توسعه تولید نفت خود می‌باشد.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه در اثر تدوام فضای خوش‌بینانه نسبت به کاهش عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ افزایش یافته و به روند صعودی خود ادامه داد. در این روز، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱۳ سنت (۲/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۲۲/۵۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۱۶سنت (۳/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۰۶/۵۴ دلار قرار گرفت. البته، باید به این نکته اشاره نمود که سطح کنونی قیمت نفت خام‌های شاخص فوق در بالاترین سطح خود از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ تاکنون قرار دارد.
اظهارنظرهای مقامات کشورهای تولیدکننده نفت در خصوص کاهش حجم تولید در طی روزهای قبل سبب ایجاد فضای خوش‌بینانه در بازار گردید و موجبات تقویت قیمت نفت خام را فراهم نمود. از یک سو، گفته‌های وزیر نفت ایران مبنی بر پایبندی اعضای اوپک به تعهدات خود در مورد کاهش حجم عرضه نفت و از سوی دیگر، اظهارات وزیر نفت عراق که از کاهش ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار بشکه در روز از حجم تولید در سال آتی خود سخن گفت، در شکل‌دهی فضای روانی مثبت بازار نسبت به اجرای توافق اخیر بسیار موثر واقع گردیده است. به علاوه، کشور ونزوئلا نیز از کاهش ۹۵ هزار بشکه در روز از میزان تولید نفت خود از ابتدای سال آینده خبر داد. در مجموع، مسائل فوق موجب شکل‌گیری انتظارات افزایش قیمت نفت خام در معاملات روز چهارشنبه را فراهم نمود.
البته، این درحالی است که انتشار اخباری مبنی بر افزایش ۵/۴ تا ۵ درصدی تولید نفت از سوی شرکت روسی Gazprom در سال آتی تا حدودی موجب تشدید نگرانی‌ها نسبت به عدم پایبندی روسیه به تعهد خود در زمینه کاهش عرضه نفت گردید.
• در روز پنجشنبه با گزارش غیرمنتظره‌ای درباره حجم ذخایر نفت خام آمریکا، شتاب قیمت نفت گرفته شد و حرکت صعودی‌ای که شاخص قیمت نفت را به بالاترین میزان در ۱۸ ماه گذشته رسانده بود متوقف شد. آمارهایی که اواخر روز چهارشنبه از سوی انستیتوی نفت آمریکا (API) منتشر شد نشان داد که حجم ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۴,۲ میلیون بشکه افزایش داشته است. افزایش ذخیره نفت آمریکا درحالی صورت گرفت که پیش‌بینی تحلیل‌گران نفت این بود که ذخیره نفت این کشور حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داشته باشد. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در این روز ۲۹ سنت (معادل ۰.۵۴ درصد) کاهش داشت و ۵۳.۷۷ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت نفت سبک برنت نیز هشت سنت ( معادل ۰.۱۴ درصد) کاهش داشت تا برای تحویل ۵۶.۱۴ دلار در هر بشکه معامله شود.
• قیمت نفت در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۶ با کاهشی اندک همراه بود. افزایش ۲ سکو به تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا، که نهمین افزایش هفتگی متوالی تعداد سکوها بود، عامل ایجاد روند کاهشی در بازار بود. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این روز با ۳ سنت نسبت به اوایل همان روز، معادل ۰.۰۵ درصد کاهش به ۵۶ دلار و ۸۲ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز ۵ سنت، معادل ۰.۰۹ درصد کاهش یافت و به ۵۳ دلار و ۷۲ سنت رسید. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که اواخر روز پنج‌شنبه منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر، ۶۱۴ هزار بشکه افزایش داشت، در حالیکه تحلیل‌گران ۲.۱ میلیون بشکه کاهش ذخایر را پیش‌بینی کرده بودند.
بنابه اعلام پایگاه رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین مبادلات صورت گرفته ۵۲.۲۵ دلار قیمت‌گذاری شده است.
• چشم انداز نفت
• نظرسنجی رویترز از تحلیلگران نشان می‌دهد که قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ به تدریج افزایش خواهد یافت و به رقم ۶۰ دلار نزدیک خواهد شد.
• جاناتان چان، تحلیلگر سرمایه گذاری موسسه فیلیپ فیچرز گفت: “اگر تولیدکنندگان در طی ۶ ماه آینده به توافق کاهش تولید پایبند بمانند، نفت برنت تاثیر مثبت‌تری از توافق کشور های عضو و غیر عضو اوپک خواهد گرفت.”
• تحلیل‌گران موسسه جی بی سی گفتند، موسسات مهم پیش‌بینی کننده، در مورد میزان رشد تقاضا در سال آینده میلادی اتفاق نظر ندارند. در یادداشت این موسسه آمده است: «اختلاف زیادی بین ارقام پیش‌بینی شده برای میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ دیده می شود و این رقم از ۱.۲۲ میلیون بشکه در روز تا۱.۵۷ میلیون بشکه در روز متغیر است.»
• نتیجه تحقیق موسسه کامکو نشان می‌دهد که قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ ممکن است به ۶۰ دلار و در سال ۲۰۱۸ به ۷۰ دلار برسد، اما قیمت بیش از ۵۰ دلار موجب افزایش تولید نفت شیل امریکا خواهد شد و ««برقراری توازن مجدد» در بازار را تا اواخر سال ۲۰۱۷ به تاخیر خواهد انداخت.

    تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶
monitoreconomy_ir-oil-10dey95قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶
monitoreconomy_ir-oil-10dey95-1

 

نظر بدهید