تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ (جمعه ۹ تیر ۹۶)

0
280

مقدمه
• روز جمعه در پایان معامنلات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا افزایش یافت و به ترتیب در سطح ۴۷.۹ دلار و ۴۶.۳ دلار در هر بشکه قرار گرفت. رشد روز جمعه قیمت ها به دلیل اعلام کاهش تعداد چاه های نفتی فعال در آمریکا در هفته قبل برای نخستین بار در شش ماه اخیر بود. در شش ماه اخیر تعداد این چاه ها پیوسته افزایش یافته و این یک عامل فشار بر قیمت ها بوده است.
• پیش بینی می شود تا اوایل سال آینده میلادی، بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شود و اگر اوپک و روسیه تدابیر جدید برای بالا بردن قیمت ها اتخاذ نکنند بعید نیست در هفته های آینده شاهد کاهش مجدد قیمت ها باشیم. اگر در هفته های آینده تلاش ها برای اقدام جدید از سوی اوپک و روسیه آغاز شود احتمال آنکه قیمت ها رشدی نسبی داشته باشد زیاد است. در مجموع هر گونه افزایش قیمت در بازار، تدریجی و اندک خواهد بود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۴۳ دلار معامله ‌شد. افزایش معاملات خرید با شناسایی کف پس از افت قیمت نفت به کف ۱۰ماهه (۴۲ دلار) در کنار پیش‌بینی‌ها از کاهش ۲۵/۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا در هفته اخیر در نظرسنجی بلومبرگ پیش از انتشار گزارش رسمی در کنار افت شاخص دلار رشد نفت را در ۴ روز اخیر رقم زد. با این وجود همچنان رشد ۱۰ درصدی تولیدات شیل و رسیدن به ۳۵/۹ میلیون بشکه، بالاترین سطح از آگوست در کنار رشد تولیدات لیبی و چشم‌انداز رشد صادرات نیجریه به ۲ میلیون بشکه در روز در ماه آگوست، فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. از سمت تقاضا نیز مازاد عرضه در چین، سیاست‌های پولی هند برای مبارزه با فساد و پیر شدن جمعیت ژاپن، عوامل فشار بر تقاضای ۳ مصرف‌کننده بزرگ نفت است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۴ دلار معامله شد. با وجود حمایت افت شاخص دلار از نفت، اما تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش ۸۵۱ هزار بشکه موجودی نفت تجاری نوسان نفت را محدود کرد. پیش‌تر نظرسنجی‌ها افت ۲۵/۲ میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند که آمار رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) تصویر روشن‌تری ارائه می‌دهد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۶.۳ دلار معامله شد. افت شاخص دلار در کنار کاهش تولیدات شیل، رشد قیمت نفت از کف ۱۰ماهه را رقم زد. با وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش موجودی نفت آمریکا به میزان ۱۱۸ هزار بشکه، اما افت موجودی بنزین به میزان ۹۰۰ هزار بشکه و همچنین بیشترین کاهش تولیدات شیل در تقریبا یک سال اخیر، به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز در هفته اخیر عامل حمایت از قیمت نفت شد. کارشناسان کاهش تولیدات شیل را به دلیل تعمیرات در میدان نفتی آلاسکا و همچنین توفان‌های خلیج مکزیک می‌دانند. با این وجود، همچنان چشم‌انداز رسیدن تولیدات لیبی به یک میلیون بشکه در روز و رشد تولیدات نیجریه در کنار رشد تعداد دکل‌های نفتی در هفته‌های اخیر، تردیدها در مورد کاهش موجودی نفت تجاری به میانگین ۵‌ساله را تشدید کرده است.
چشم انداز نفت
• برخی نهادهای تحلیلگر اخیرا پیش بینی خود از متوسط قیمت ها در ماه های آینده را کاهش داده اند و عامل این اقدام را بالا رفتن میزان تولید نفت در آمریکا عنوان کرده اند. با وجود بهبود اخیر قیمت ها، سرمایه گذاران نسبت به تثبیت بازارهای نفت بدبین مانده اند زیرا انتظار می رود تولید نفت لیبی و نیجریه کهاز اعضای اوپک هستند اما در توافق کاهش تولید این سازمان مشارکت نداشته اند، افزایش پیدا کند.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت روز جمعه صعود کرد و بالای سطح ۴۵ دلار را شکست. با اینهمه میزان قابل توجهی مقاومت نزدیک سطح ۴۵.۵۰ دلار وجود دارد و وضعیت بنیادین برای نفت خوب نیست. تحلیلگران فنی می گویند اگر قیمت پایین‌تری در این بازار شکسته شود، سیگنالی برای آغاز فروش خواهد بود. در شرایطی که وضعیت اشباع عرضه در این بازار تغییری نکرده است، تمایلی به خرید وجود ندارد. بازار برنت در معاملات جمعه صعود کرد و سطح ۴۸ دلار را تست نمود. متوسط حرکت ۲۴ ساعته در نمودارهای کوتاه مدت، حمایت عرضه می کند اما تحلیلگران فنی انتظار دارند در بلندمدت، فروشندگان به این بازار برگردند. بازار را به سطح ۴۷ دلار بکشانند. به نظر می رسد این بازار در زمان افزایش قیمت، با فروش روبرو می شود زیرا همچنان مشکلات ساختاری ادامه دارند.
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-09

نظر بدهید