تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۶ اکتبر ۲۰۱۷ (جمعه ۱۴ مهر ۹۶)

0
281

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به ترتیب ۲.۱ درصد و ۴.۴ درصد کاهش و به ۵۵.۵ دلار و ۴۹.۳ دلار در هر بشکه رسید. رشد هفتگی ارزش دلار و احتمال کاهش تقاشا در آمریکا دو عامل کاهش قیمت نفت است.
• در خبرها به نزدیک شدن یک توفان جدید به مراکز پالایشی آمریکا اشاره شده که سبب تعطیلی این مراکز و کاهش تقاضا برای نفت خواهد شد. هفته گذشته دیدار پادشاه عربستان از روسیه و ملاقات وی با ولادیمیر پوتین بر بازار نفت تأثیر گذاشت البته هر گونه تصمیم گیری درباره تمدید مدت برنامه کاهش عرضه نفت، در نشست آتی وزرای نفت اعضا اوپک و تولیدکنندگان غیرعضواین سازمان اتخاذ خواهد شد. اما همسو شدن سیاست های عربستان و روسیه که بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان هستند می تواند عاملی برای افزایش قیمت نفت باشد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶/۵۰ دلار معامله شد. افزایش (۶ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا پس از ۷ هفته در کنار احتمال افزایش صادرات اوپک با رشد تولیدات لیبی در ماه سپتامبر و افزایش صادرات عراق، بر نفت فشار آورد. همچنان سایه بازگشت شیل، با ثبت دهمین ماه رشد متوالی به ۱/۶ میلیون بشکه در روز فشار بر نفت را حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۰.۴ دلار معامله شد. شناسایی سود میان معامله‌گران در کنار تخمین‌ها از افزایش تولیدات اوپک در سپتامبر عامل فشار بر نفت است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹.۹ دلار معامله شد. با وجود شناسایی سود میان معامله‌گران و کاهش اختلالات عرضه لیبی اما تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۰۸/۴ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری پیش از گزارش رسمی کم‌نوسانی نفت را رقم زد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۴۹ دلار معامله شد. نگرانی‌ها از بازگشت توفان «نیت» به خلیج مکزیک با تعطیلی پالایشگاه‌ها در این منطقه عامل فشار بر نفت شد. پیش‌تر نیز گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از رشد تولیدات آمریکا به میزان ۱۴ هزار بشکه در روز، به ویژه از منطقه آلاسکا، تولیدات نفت آمریکا را به ۶/ ۹ میلیون بشکه در روز، بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۵ رساند. همچنین تخمین‌ها از افزایش تولیدات اوپک در سپتامبر (۱۲۰ هزار بشکه در روز) فشار بر نفت را حفظ کرد. با وجود این گزارش EIA از کاهش موجودی نفت تجاری به میزان ۶ میلیون بشکه در روز، بیش از پیش‌بینی‌ها تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. افزایش اختلاف قیمت نفت برنت و WTI عامل رشد صادرات آمریکا به رکورد ۲میلیون بشکه در روز در هفته اخیر است.

چشم انداز نفت

• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات جمعه ابتدا با کاهش روبرو شد اما نزدیک سطح ۴۶.۵۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر دهد. تحلیلگران فنی می گویند آنچه که مشاهده می شود، واکنش به توفان هاروی و اختلالات احتمالی است. اگر بالای سطح ۴۷.۵۰ دلار شکسته شود، بازار می تواند به سطح بالاتری صعود کرد. اما از نظر بلندمدت، بازار احتمالا دوباره با فروش گسترده روبرو می شود اما در حال حاضر، فعلا روند افزایشی دارد. بازار برنت نیز همچنان حمایت قابل توجهی به خصوص نزدیک سطح ۵۲.۲۵ دلار دریافت می کند. تحلیلگران فنی معتقدند این بازار آماده است به سطح بالاتری صعود کند. نمودارهای فنی هر دو بازار همر تشکیل داده اند که نشانه مثبتی محسوب می شود.

                                               تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۶ اکتبر ۲۰۱۷

تحیلیل قیمت نفت

نظر بدهید