تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۷ دی

0
345

مقدمه
• قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت و در پایان معاملات هفتگی رشد داشت، اما تقویت دلار و افزایش تردیدها در مورد پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید موجب شد تا رشد قیمت محدود باشد. بهای معاملات نفت WTI و نفت برنت برای کل هفته حدود ۰.۵ درصد افزایش را نشان داد.

تغییرات روزانه طی هفته
• بازار نفت اولین روز معاملاتی سال ۲۰۱۷ را با روند صعودی آغاز کرد و به بیشترین مقدار ظرف ۱۸ ماه اخیر رسید؛ چراکه با اعلام کاهش تولید دو کشور عمان و کویت برای کاهش تولید اولین نشانه‌های پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت به توافق اخیر برای کاهش عرضه جهانی نفت پدیدار شد و معامله‌گران امیدوار شدند که کشورهای صادرکننده نفت اعم از عضو و غیرعضو اوپک به توافق ماه دسامبر برای کاهش تولید عمل کنند.
• قیمت نفت خام در معاملات بین‌المللی روز سه‌شنبه تحت تأثیر عدم اطمینان معامله‌گران نسبت به اجرای توافق اخیر تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت و تقویت ارزش دلار افت قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در دادوستدهای این روز با ۳۵/۱ دلار (۴/۲ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۴۷/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۳۹/۱ دلار (۶/۲ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۳۳/۵۲ دلار قرار گرفت.
افزایش عدم اطمینان معامله‌گران نسبت به محدود نمودن عرضه نفت توسط برخی از کشورهای تولیدکننده موجب افت قیمت نفت خام در معاملات روز سه‌شنبه گردید. به علاوه، انتشار گزارشاتی مبنی بر افزایش تولید نفت لیبی در ماه دسامبر سبب تشدید نگرانی‌ها در مازاد عرضه نفت در بازار شد. البته لازم به یادآوری است که این کشور به دلیل منازعات داخلی از اجرای طرح اخیر اعضای اوپک برای کاهش حجم تولید نفت معاف گردیده بود. به علاوه، تولید نفت روسیه در ماه دسامبر نیز همچنان در بالاترین سطح خود (۲۱/۱۱ میلیون بشکه در روز) قرار داشت که بر این مبنا هیچ گونه علائمی مبنی بر کاهش تولید آن مشهود نمی باشد. البته، تقویت ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها نیز موجب کاهش تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت خام گردید و در نتیجه قیمت آن را در این روز کاهش داد.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر افزایش امیدواری‌ها نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت و گزارش هفتگی API رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس در معاملات این روز با ۹۹ سنت (۸/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۶/۵۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۹۳ سنت (۸/۱ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۲۶/۵۳ دلار قرار گرفت.
از مهمترین عوامل موثر در بازار در این روز می‌توان به اقدام شرکت نفت کویت به کاهش عرضه خود (۱۳۱ هزار بشکه در روز) در سه ماهه اول سال جاری خبر داد که این مسئله موجب شد تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر شده و باعث تقویت قیمت نفت خام در معاملات گردد. البته عراق و عمان نیز روز سه‌شنبه اعلام نموده بودند که از ماه ژانویه عرضه نفت خود را کاهش خواهند داد. لذا این امر نیز سبب تقویت نگاه خوش‌بینانه معامله‌گران نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در مورد محدود نمودن عرضه نفت شده و موجب شکل‌گیری انتظارات افزایش قیمت نفت در این روز گردید.
از طرفی، انجمن نفت آمریکا نیز گزارش هفتگی خود در مورد موجودی نفت را روز قبل از آن منتشر نمود که نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی تجاری نفت خام آن کشور در هفته گذشته ۴/۷ میلیون بشکه کاهش یافته که این امر نیز به تقویت بیشتر قیمت نفت در این روز کمک نمود.
• نفت روز پنج‌شنبه پس از اینکه عربستان سعودی در راستای اجرای توافق کاهش تولید اوپک، مذاکرات با مشتریانش درباره کاهش فروش نفت خام را آغاز کرد، افزایش یافت. نفت WTI آمریکا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک ۵۰ سنت یا ۰.۹ درصد افزایش یافت و در ۵۳.۷۶ دلار در هر بشکه بسته شد. نفت برنت برای تحویل در مارس در بازار لندن ۴۳ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و در ۵۶.۸۹ دلار در هر بشکه بسته شد. قیمت آتی نفت خام برنت بین‌الملل ۵۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۹۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۵ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۳.۷۱ دلار صورت گرفت.
• با توجه به ادامه خوش‌بینی‌ها در خصوص توافق کاهش سطح تولید در میان کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک و هم پیمانان آنها که قرار است از ماه ژانویه اجرا شود، بهای نفت روز جمعه در بازار نیویورک اندکی افزایش یافت. در بازار معاملات نیویورک (نایمکس) هر بشکه نفت WTI (نفت پایه آمریکا) برای تحویل در ماه فوریه با افزایش ۲۳ سنتی، ۵۳ دلار و ۹۹ سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات آخرین روز، ۲۱ سنت افزایش یافت و به ۵۷ دلار و ۱۰ سنت رسید. در این روز قیمت نفت برنت بین ۵۶ دلار و ۲۸ سنت و ۵۷ دلار و ۴۷ سنت در نوسان بود. قیمت نفت برنت برای دومین هفته متوالی افزایش یافت.

چشم انداز نفت
• هانس وان کلیف، تحلیلگر بازار نفت و اقتصاددان ارشد انرژی در ABN AMRO گفت: «نوسان زیادی در بازار وجود دارد… سرمایه گذاران فکر می کنند روند بلند مدت بازار افزایشی است، اما پس از افزایش چند دلاری قیمت، آنها افدام به برداشت سود می کنند».
• بانک جفریز، بانک سرمایه‌گذاری در آمریکا اعلام کرد: «از زمانیکه که کاهش تولید اوپک اعلام شد، قیمت نفت بالای ۵۴ دلار در هر بشکه است که ما معتقدیم…قیمت‌ها و سود در سال ۲۰۱۷ برای این بخش سر به سر است.»
• بجارنه شیلدراپ، تحلیلگر ارشد موسسه اس ای بی گفت: «ما لزوما شاهد افزایش سریع قیمت نفت نخواهیم بود. یکی از مشکلات این است که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ تولید اوپک رشد بسیار بالایی داشت… ادامه افزایش تولید نفت در لیبی نیز نگرانی هایی مبنی بر کم کردن تاثیر کاهش تولید اوپک ایجاد کرده است.»
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۶ ژانویه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-17dey95-1
                                  قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۶ ژانویه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-17dey95-2

نظر بدهید