تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۷ آوریل ۲۰۱۷ (جمعه ۱۸ فروردین ۹۶)

0
326
  • روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمنت نفت برنت و نفت آمریکا اندکی افزایش یافت و به ترتیب به ۳ دلار و ۵۲.۳ دلار هر بشکه رسید. در ابتدای معاملات، قیمت ها تحت تاثیر حمله موشکی آمریکا به سوریه رشدی ۲ درصدی داشت اما در ساعات بعد، رشد قیمت ها به دلیل افزایش ارزش دلار کمتر شد.
  • در حالی که قیمت نفت ظرف دو هفته اخیر در مسیر افزایشی قرار گرفته و از قیمت‌های حدود ۴۷ دلار در حال حاضر به بیش از ۵۲ دلار رسیده است، اما همچنان معامله‌گران نگران مازاد عرضه در بازار نفت هستند.تغییرات روزانه طی هفته
  • روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶ دلار معامله ‌شد. با وجود نشانه‌های مثبت از سمت تقاضای آسیا، اما بازگشت تولیدات لیبی و بازگشت پرشتاب تولیدات شیل فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. رشد شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای چین برای نهمین ماه متوالی در ماه مارس، خوش‌بینی‌ها به سمت تقاضا را تقویت کرده است. اما بازگشایی بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی و رشد تولیدات تا ۶۶۰ هزار بشکه در روز، عامل فشار بر قیمت نفت است. ناآرامی‌های لیبی پیش‌تر تولیدات این کشور را به کمترین سطح در ۶ ماه اخیر رسانده بود. قرار داشتن سطح تولیدات شیل بالاتر از ۹.۱ میلیون بشکه در روز و گزارش بیکرهیوز از رشد (۱۰ موردی) تعداد دکل‌های نفتی و بیشترین رشد تعداد دکل‌های نفتی از میانه ۲۰۱۱ در سه ماه اول سال جاری نیز عامل دیگر فشار بر نفت است.
  • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵ دلار معامله ‌شد و همچنان شاهد نوسان نفت نزدیک سطح ۵۰ دلاری هستیم. با وجود تعهد بیش از ۹۰ درصدی اوپک به توافق در دو ماه ابتدایی توافق، همچنان سیگنال‌های بازگشت تولیدات شیل، از جمله رشد تعداد دکل‌های نفتی برای یازدهمین هفته متوالی و کاهش اختلالات عرضه از سوی لیبی فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. با بازگشایی بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی کارشناسان رسیدن تولیدات این کشور به سطح ۶۶۰ هزار بشکه در روز را تخمین زده‌اند. همچنان با توجه به سطح بالای موجودی نفت تجاری، بالاتر از میانگین ۵ ساله، در هفته‌های اخیر مقامات کشورهای عضو اوپک احتمال تمدید توافق برای کاهش تولیدات را اعلام کرده‌اند. امری که حمایت سطح ۵۰ دلاری از نفت را تقویت کرد. نشست ۲۵ مه ‌تصویر روشن‌تری از این امر ارائه می‌دهد.
  • روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵ دلار معامله ‌‌شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۱.۸ میلیون بشکه حجم ذخایر نفت تجاری پیش از انتشار گزارش رسمی در کنار اختلالات، عرضه قیمت نفت را به بالاترین سطح در یک ماه اخیر (۵۱.۷ دلار) رساند. اختلالات عرضه از سوی میدان نفتی بازرد در دریای‌شمال نیز که تولیدات آن به ۱۸۰ هزار بشکه در روز می‌رسد، عامل دیگر حمایت از قیمت نفت بود. امری که اثر افزایش تولیدات لیبی با بازگشایی بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور که پیش‌تر عامل فشار بر قیمت نفت بود را تا حدی خنثی کرد. همچنین تعهد اعضای اوپک و غیراوپک به توافق برای کاهش تولیدات، خوش‌بینی‌ها به رفع تدریجی مازاد عرضه را تقویت کرده است اما همچنان امکان تمدید توافق وجود دارد که نشست ۲۵ مه ‌اوپک تصویر روشن‌تری ارائه می‌دهد.
  • روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲ دلار معامله شد. با اینکه پیش‌تر، خوش‌بینی به تمدید توافق اوپک نفت را در بالاترین سطح یک ماه اخیر قرار داد، اما حمله موشکی آمریکا به سوریه، روز جمعه روند صعودی نفت را تقویت کرد. با وجود کاهش قابل توجه تولیدات نفت سوریه در سال‌های اخیر اما مجاورت آن با عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک (۴.۴۳ میلیون بشکه در روز) همچنین افزایش ریسک سیاسی منطقه خاورمیانه از جمله ایران، با احتمال ریسک اختلالات عرضه، رشد قیمت نفت را رقم زد. واکنش این کشورها به این موضوع می‌تواند تعیین‌کننده باشد. همچنان گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش ۱.۶ میلیون بشکه ذخایر نفت تجاری آمریکا و رشد تولیدات این کشور به ۹.۲ میلیون بشکه در روز، بالاترین سطح از ژانویه ۲۰۱۶ فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.
  • روز جمعه با خبر حمله موشکی آمریکا به خاک سوریه بهای نفت بیش از ۲ درصد رشد کرد و قیمت نفت خام آمریکا به مرز ۵۳ دلار نزدیک شد، نفت برنت نیز به بیش از ۵۶ دلار بر بشکه رسید. اما در ادامه روز قیمت‌ها مقداری تعدیل شد. حمله موشکی آمریکا به خاک سوریه موجب رشد ۲ درصدی بهای نفت در روز گذشته شد. هرچند سوریه خود تولیدکننده عمده نفت محسوب نمی‌شود و تشدید بحران در این کشور به‌طور مستقیم بر عرضه جهانی نفت اثرگذار نخواهد بود، اما درگیر بودن چند کشور بزرگ تولیدکننده نفت در وقایع سوریه و همسایگی این کشور با تولیدکنندگان بزرگ نفت، این نگرانی را به همراه داشته که آتش جنگ به کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت گسترش یافته و عرضه جهانی را با اختلال همراه کند. با این حال تجربیات گذشته نشان داده اگر بازار به این اطمینان برسد که احتمال گسترش درگیری‌ها یا تاثیر آن بر عرضه نفت وجود ندارد، تنش‌های ژئوپلیتیک خیلی سریع تاثیر خود را در بازار از دست خواهند داد.

چشم انداز نفت

  • به باور بسیاری از تحلیلگران، رشد اخیر قیمت نفت دلیل منطقی نداشته و احتمال آنکه سرمایه گذاران شساهد افول قیمت ها باشند وجود دارد. البته نزدیک شدن به تابستان و افزایش مصرف بنزین دئر آمریکا عاملی برای حمایت از قیمت ها است. کارشناسانی گه معتقدند قیمت نفت کاهش خواهد یافت، به افزایش تولید نفت آمریکا و برخی دیگر از کشورها از جمله کانادا و عراق اشاره می کنند. از دید این گروه، رشد تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی به اندازه ای نیست که بازار به تعادل برسد در نتیجه در ماه های آینده مازاد عرضه ادامه پیدا خواهد کرد و اگر برنامه کاهش عرضهخ نفت تا پایان سال تمدید نشود احتمال کاهش قیمت ها بسیار بیشتر است.
  • در حالی که قیمت نفت ظرف دو هفته اخیر در مسیر افزایشی قرار گرفته و از قیمت‌های حدود ۴۷ دلار در حال حاضر به بیش از ۵۲ دلار رسیده است، اما همچنان معامله‌گران نگران مازاد عرضه در بازار نفت هستند. در واقع هرچند اوپک و ۱۱ تولیدکننده بزرگ در خارج از این سازمان از ابتدای سال جاری اقدام به کاهش شدید عرضه جهانی نفت کرده‌اند، اما این اقدام هنوز بر مازاد عرضه اثر گذار نبوده است؛ به‌طوری‌که با وجود نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش تقاضا برای سوخت در آمریکا هنوز ذخایر نفتی این کشور در حال افزایش است. هفته گذشته نیز اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۶ میلیون بشکه‌ای ذخایر انبارهای نفتی این کشور خبر داد. از ابتدای ژانویه سال جاری آمار موجودی انبارهای نفتی این کشور در مسیر افزایشی قرار گرفته است.موضوع دیگری که موجب افزایش نگرانی‌ها شده به رشد تولید در آمریکا باز می‌گردد. تولیدکنندگان نفت شیل با استفاده از افزایش قیمت‌ها اقدام به افزایش سرمایه‌گذاری در این میادین کرده و موجب رشد تولید آمریکا شده‌اند.
  • تولید نفت این کشور هفته گذشته ۵۲ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲ میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین مقدار از ژانویه ۲۰۱۶ محسوب می‌شود. با این حال با تقویت احتمال تمدید توافق اوپک بعد از نشست کمیته ویژه در هفته‌های اخیر کارشناسان تداوم رشد آرام نفت را تا پایان سال پیش‌بینی می‌کنند و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تا پایان سال قیمت‌ها به مرز ۶۰ دلار نزدیک می‌شود. هرچند در این بین کسانی هستند که منتظر افت قیمت نفت هستند، اما دیدن نام وزارت اقتصاد روسیه در بین کسانی که افت قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کنند باعث تعجب است. وزارت اقتصاد روسیه روز گذشته اعلام کرد که قیمت نفت تا پایان سال در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت و به ۴۰ دلار بر بشکه خواهد رسید. سپس در این سطح باقی خواهد ماند؛ به‌طوری‌که میانگین قیمت‌ها در سال جاری ۴۶ دلار، در ۲۰۱۸ حدود ۴۰ دلار و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۱ دلار خواهد بود. وزارت اقتصاد روسیه دلیل خود را برای این پیش‌بینی قیمتی اعلام نکرد.monitoreconomy_ir-Oil-960119-1

نظر بدهید