تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۷ جولای ۲۰۱۷

0
279

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به ترتیب با ۲.۱ درصد و ۴.۳ درصد کاهش به ۴۶.۹ دلار و ۴۴.۳ دلار در هر بشکه رسید. عملکرد منفی نفت در هفته گذشته حاصل خبر افزایش تولید نفت اوپک بود. البته رشد ارزش دلار نیز در این زمینه تاثیر داشت.
• اگر آنطور که آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده تا سال آینده میلادی میزان افزایش تولید نفت آمریکا به ۱.۵ میلیون بشکه برسد بازار همچنان با مازاد عرضه مواجه خواهد بود و در نتیجه نمی توان انتظار داشت قیمت ها افزایش یابد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۴۶ دلار معامله شد. چشم انداز کاهش شتاب رشد تولیدات شیل، با افت سطح تولیدات به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز در گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در کنار کاهش (یک موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای اولین بار در ۲۴ هفته، از قیمت نفت حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افتی اندک به قیمت ۹/۴۶ دلار معامله ‌شد. این نخستین کاهش قیمت در ۸ روز معاملاتی اخیر بازار جهانی نفت بود که مقاومت سطح ۵۰ دلاری برای نفت برنت و همچنین متوقف کردن قراردادهای بازار آتی پیش از تعطیلات روز استقلال آمریکا از دلایل آن محسوب می‌شوند.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۶ دلار معامله ‌شد. این در حالی بود که تهدید حمله هسته‌ای از سوی کره‌شمالی به آمریکا موجب رشد قیمت نفت برنت تا نزدیک سطح ۵۰ دلاری شده بود. در ادامه اما، نگرانی‌ها از مازاد عرضه موجب کاهش مجدد قیمت‌ها در این بازار شد.
• پس از رشدهای متوالی نفت، از روز سه‌شنبه مسیر نزولی در پیش گرفته شد و هم‌زمان نوسانات قیمتی نیز شدت گرفت. به طوری که نفت خام آمریکا سقف ۳/۴۷ دلاری و کف ۴۴ دلاری را تجربه کرد. پیش‌تر تاکید شده بود وضعیت قراردادهای آتی به گونه‌ای است که نوعی صعود کوتاه‌مدت در بازار نفت رقم می‌خورد. اکنون اما با عبور از این عامل تکنیکی، به نظر می‌رسد نوعی نااطمینانی و عدم اجماع میان کارشناسان باعث شده نوسانات قیمت نفت شدت پیدا کند. از تناقض آمارهای هفتگی (کاهش موجودی نفت تجاری در مقابل رشد تولیدات آمریکا) که بگذریم، سیاست و رفتار بزرگان نفتی نیز آشفته است. مثلا عربستان از یک سو می‌گوید هرکاری برای متعادل شدن قیمت‌ها انجام می‌دهد، اما صادرات ماه گذشته خود را افزایش داده است. روسیه نیز که چهارشنبه مخالفت خود را با کاهش بیشتر تولیدات اعلام کرده بود، دیروز موضع متفاوتی گرفت.

چشم انداز نفت

• تاکنون میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت اوپک امید بخش بوده است اما برخی کشورها در این برنامه حضور ندارند و افزایش تولید آنها از تاثیر این برنامه می کاهد. هفته گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد هفته قبل آن، میزان ذخیره نفت این کشور بیش از ۶ میلیون بشکه کاهش یافته و به محدوده ۵۰۳ میلیون بشکه رسیده است. این کاهش نتوانست به رشد قیمت ها کمک کند زیرا میزان ذخیره بالاست و تولید افزایش خواهد یافت.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در آغاز معاملات جمعه کاهش یافت و سپس به سوی سطح ۴۵ دلار بهبود یافت اما دوباره با کاهش روبرو شد. به نظر می رسد که معامله گران ابتدا تصور می کردند آمار اشتغال مطلوب آمریکا به تقاضا برای نفت خام کمک خواهد کرد اما افزایش نرخهای بهره از سوی فدرال رزرو، از ارزش دلار پشتیبانی خواهد کرد و قیمتهای نفت را تحت فشار منفی قرار می دهد. تحلیلگران فنی بر این باورند که افزایش در شرایط کنونی، فرصتی برای فروش خواهد بود و سطح ۴۵ دلار همچنان مقاومتی می ماند. اگر پایین سطح ۴۲ دلار شکسته شود، از نظر بلندمدت سیگنال فاجعه باری خواهد بود. در حال حاضر تمایلی به خرید وجود دارد و همه بدنبال فرصتی برای فروش هستند. بازار برنت روز جمعه نوسان داشت اما در مجموع در وضعیت منفی بود. پایین سطح ۴۷ دلار که پیش از این حمایتی بود، شکسته شد و اکنون اندکی مقاومت عرضه می کند. اگر پایین سطح ۴۵ دلار شکسته شود، بازار در بلندمدت رسیدن به قیمت پایینتری را هدف خواهد گرفت.
 تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۷ جولای ۲۰۱۷
@monitoreconomy_ir-oil-960417

نظر بدهید