تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۸ شهریور ۹۶)

0
363

مقدمه
• قیمت‌های نفت روز جمعه افزایش یافت اما نفت آمریکا برای کل هفته که معامله‌گران پیامدهای توفان هاروی بر تولید نفت و تقاضای پالایشگاهی در منطقه خلیج مکزیک را برآورد می‌کردند، برای پنجمین هفته متوالی کاهش پیدا کرد. تحولات اخیر در بازارهای نفت در پی تعطیلی پالایشگاه‌های متعدد در منطقه خلیج مکزیک به دلیل خسارات ناشی از وقوع توفان هاروی که بخش‌های بزرگی از تگزاس و لوئیزیانا را از سیلاب پر کرده است، حاصل شد.
• به گفته تحلیلگران کومرس بانک، وزارت انرژی آمریکا روز پنج‌شنبه برای برداشت یک میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک چراغ سبز نشان داد. به عبارت دیگر پالایشگاه‌ها نه تنها به دلیل به راه افتادن سیل فلج شدند بلکه در برخی موارد کمبود نفت خام به دلیل مختل شدن واردات و تولید نفت، به فعالیت آنها لطمه زده است. اما برخی از تحلیلگران تردید دارند عرضه نفت از ذخایر استراتژیک تاثیر چندان بزرگی بر عرضه بنزین کشور داشته باشد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۸.۶ دلار معامله شد. ریسک‌گریزی معامله‌گران با آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی بر قیمت نفت فشار آورد. کاهش حجم معاملات به دلیل تعطیلی بازارهای آمریکا و کانادا نیز نوسانات نفت را تشدید کرد. با این وجود، بازگشایی تدریجی پالایشگاه‌ها و افزایش فعالیت خط لوله‌های نفتی و استفاده از ۵/۴ میلیون بشکه ذخیره نفت استراتژیک آمریکا برای افزایش تولید پالایشگاه‌ها، افت بنزین (پس از رشد ۲۵ درصدی از آگوست) و رشد قیمت نفت را رقم زد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹ دلار معامله شد. کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک و تقویت خوش‌بینی‌ها به تمدید توافق اوپک و غیراوپک با اظهارات مقامات روسیه و عربستان، تا حدی از نفت حمایت کرد. نشست کمیته نظارت در ۲۲ سپتامبر تصویر روشن‌تری از این امر ارائه می‌دهد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۹ دلار معامله شد. بازگشایی تدریجی پالایشگاه‌های آمریکا پس از توقف یک چهارم ظرفیت فعالیت (معادل۲/۴ میلیون بشکه در روز) به دلیل توفان هاروی، قیمت بنزین را برای سومین روز متوالی نزولی کرد و تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. همچنین تداوم افزایش حاشیه سود پالایشگاه‌ها در سطح جهانی (با توجه به افزایش اختلاف قیمت بنزین و نفت خام) عامل دیگر حمایت از قیمت نفت است؛ موضوعی که در هفته‌های اخیر صادرات فرآورده‌های نفتی به آمریکا از سوی آسیا و اروپا را رقم زد.
• هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۰.۶ درصدی به قیمت ۵/۴۷ دلار معامله شد. بازگشت فعالیت پالایشگاه‌ها در کنار تداوم افت شاخص دلار قیمت WTI را تا بالاتر از ۴۹ دلار رقم زد. اما در ادامه نگرانی‌ها از کاهش تقاضای نفت به دلیل تداوم توقف بخشی از فعالیت پالایشگاه‌ها و کاهش تقاضای بنزین از سوی فلوریدا (سومین ایالت مصرف‌کننده بنزین پس از کالیفرنیا و تگزاس) نفت را بر مسیر نزولی قرار داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) افزایش موجودی نفت آمریکا به میزان ۶/۴ میلیون بشکه را گزارش کرد. اما به دلیل توفان هاروی، میزان تولیدات از ۵/۹ به ۸/۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. علاوه بر این، بیکرهیوز افت (۳ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای سومین هفته در ۴ هفته اخیر را گزارش کرد. اعلام عربستان مبنی بر کاهش ۳۵۰ هزار بشکه صادرات در اکتبر نیز روز پنج‌شنبه برنت را به سقف ۵/۵ ماهه رساند.

چشم انداز نفت

• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات جمعه ابتدا با کاهش روبرو شد اما نزدیک سطح ۴۶.۵۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر دهد. تحلیلگران فنی می گویند آنچه که مشاهده می شود، واکنش به توفان هاروی و اختلالات احتمالی است. اگر بالای سطح ۴۷.۵۰ دلار شکسته شود، بازار می تواند به سطح بالاتری صعود کرد. اما از نظر بلندمدت، بازار احتمالا دوباره با فروش گسترده روبرو می شود اما در حال حاضر، فعلا روند افزایشی دارد. بازار برنت نیز همچنان حمایت قابل توجهی به خصوص نزدیک سطح ۵۲.۲۵ دلار دریافت می کند. تحلیلگران فنی معتقدند این بازار آماده است به سطح بالاتری صعود کند. نمودارهای فنی هر دو بازار همر تشکیل داده اند که نشانه مثبتی محسوب می شود.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۸سپتامبر ۲۰۱۷
بررسی تحلیلی نفت

نظر بدهید