تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۹ دسامبر ۲۰۱۶ (جمعه ۱۹ آذر ماه)

0
495
صادرات نفت ایران به چین , صادرات نفت ایران , بازار نفت

• قیمت نفت که بعد از توافق اوپک شیب صعودی به خود گرفته بود در چند روز اول هفته گذشته با کاهش قیمت همراه شد اما با قوت گرفتن توافق اوپک و غیراوپک و همچنین کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی، مجددا در دو روز آخر هفته افزایش پیدا کرد. تقویت ارزش دلار بر قیمت نفت تاثیر منفی داشت و موجب شد که هر دو شاخص نفتی حدود ۲ درصد پایین‌تر از بالاترین رقم‌های ثبت شده در اواخر ماه گذشته و پس از توافق نفتی اوپک باقی بماند.
• امید به دستاوردهای مثبت نشست کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیرعضو اوپک در هفته گذشته سبب شد در معاملات روز جمعه ۱۹ آذر قیمت نفت افزایش یابد. علیرغم اینکه هفته گذشته در مجموع یک هفته کاهشی برای قیمت نفت بود، قیمت نفت در معاملات آخرین روز به ۵۴.۳۳ دلار افزایش یافت.

تغییرات روزانه طی هفته

• قیمت نفت در معاملات بین‌المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر فضای روانی مثبت بازار نسبت به توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی بر سر کاهش حجم تولید از ابتدای ماه ژانویه و نیز تضعیف ارزش دلار، افزایش یافته و روند صعودی خود را ادامه داد. بدین ترتیب ، قیمت نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه با ۴۸ سنت (۹/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۹۴/۵۴ دلار به تثبیت رسید. قیمت نفت خام WTI هم با ۱۱ سنت (۲/۰ درصد) افزایش، در سطح ۷۹/۵۱ دلار قرار گرفت.
حصول توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی در خصوص محدود نمودن عرضه نفت همچنان سایه خود را بازار گسترانیده است به طوری که سبب شکل‌گیری فضای روانی مثبت نسبت به کاهش عرضه نفت خام این گروه از تولیدکنندگان از ابتدای ماه ژانویه شده است. در این راستا، تولیدکنندگان غیر اوپک نیز در مورد عملی نمودن برنامه کاهش حجم تولید نفت خود (۶۰۰ هزار بشکه در روز) در جلسه مشترک با اعضای اوپک در ۱۰ دسامبر با یکدیگر ملاقات خواهند نمود.
از سوی دیگر، معامله‌گران در بازار ICE با توجه به خوش‌بینی نسبت به افزایش قیمت نفت خام طی روزهای آینده، در روز دوشنبه خالص موقعیت Long خود را در این بازار افزایش دادند به طوری که حجم آن در معاملات این روز در بالاترین سطح خود طی چهار هفته گذشته قرار گرفت. به علاوه، معامله‌گرانی که در روز دوشنبه در وضعیت Short قرار داشتند، به دلیل انتظارات خود نسبت به رشد قیمت نفت در روزهای آینده در مورد تغییر موضع خود از آن منصرف شدند که این امر موجب تقلیل عرضه قرارداد فیوچرز نفت خام شده و سبب افزایش قیمت قرارداد فیوچرز نفت خام در روز دوشنبه گردید. همچنین، با توجه به ارتباط مستقیم بین بازار فیوچرز و فیزیکی نفت خام، قیمت نفت خام در بازار تک محموله نیز به تبع آن افزایش یافت. البته علاوه بر موارد فوق، تضعیف بهای دلار در مقابل سایر ارزها نیز موجب افزایش تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت شده و قیمت آنها نیز تقویت نمود.
• در روز سه‌شنبه بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی تحت تأثیر تشدید نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه نفت افت قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در دادوستدهای این روز با ۰۱/۱ دلار (۸/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۹۳/۵۳ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با ۸۶ سنت (۷/۱ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۹۳/۵۰ دلار قرار گرفت.
• بهای نفت در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر عدم اطمینان نسبت به کاهش تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ افت نمود و روند نزولی خود را ادامه داد. بدین ترتیب، قیمت نفت برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه در معاملات این روز با ۹۳ سنت (۷/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۳ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۶/۱ دلار (۳/۲ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۷۷/۴۹ دلار قرار گرفت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی آن در هفته منتهی به دوم دسامبر ۳/۲ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۸/۴۸۵ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه تولید آن ۲ هزار بشکه کمتر شده و در سطح بشکه‌ای ۷/۸ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. این در حالی است که میزان روزانه واردات آن در هفته مورد بررسی با ۷۷۵ هزار بشکه افزایش به ۳/۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. به علاوه، میزان موجودی فرآورده‌های بنزین و میان تقطیر در هفته مذکور به ترتیب ۴/۳ و ۵/۲ میلیون بشکه بیشتر شده و در سطوح ۵/۲۲۹ و ۷/۱۵۶ میلیون بشکه قرار گرفتند که این مسئله موجب شد تا اثر فزاینده کاهش موجودی نفت خام بر روی قیمت آن را خنثی نموده و سبب تقلیل قیمت نفت خام در این روز گردید.
• در روز پنجشنبه، کاهش ارزش دلار و خبر نشست کشورهای اوپک و غیراوپک برای اجرایی کردن توافق «طرح کاهش تولید نفت» باعث شد قیمت در بازاهای جهانی بالا رود یعنی سرمایه گذاران و مشتریان بازار به این نتیجه رسیدند که اوپک واقعاً بر تصمیم خود بر اجرای توافق استوار ایستاده است. در این روز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با ۸۹ سنت افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت بشکه‌ای ۵۳ دلار و ۸۹ سنت به فروش رفت.
• قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز جمعه به دلیل افزایش امید مبنی بر کاهش تولید از سوی کشورهای غیراوپک، با روند صعودی آغاز به کار کرد. در ادامه روز در پی خوش‌بینی به موافقت تولیدکنندگان غیرعضو اوپک برای همراهی با اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت برای دومین جلسه متوالی افزایش یافت. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قرار است روز شنبه در وین با تولیدکنندگان غیرعضو اوپک جلسه تشکیل دهد و نظر آنها را نسبت به مشارکت در طرح کاهش تولید جلب کند. آذربایجان گفته با پیشنهاداتی در مورد تولید خود به وین خواهد آمد. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت خام ایالات متحده آمریکا در پایان معاملات این روز با ۶۶ سنت، معادل یک دلار و ۳۰ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۵۰ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز در پایان معاملات دیروز ۴۴ سنت، معادل ۰.۸۲ درصد افزایش داشت و به ۵۴ دلار و ۳۳ سنت رسید.

چشم انداز نفت

• تلاش عربستان برای عرضه بیشتر نفت خود به مشتریان آسیایی در ماه ژانویه نیز موجب تشدید رقابت عربستان با دیگر تولیدکنندگان نفت در بازار خاورمیانه خواهد شد. به علاوه، این اقدام می‌تواند توافق اخیر میان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک (روسیه) را متزلزل نماید که در این صورت نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه نفت مجدداً در بازار بیشتر شده و در نتیجه قیمت نفت خام را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. در این راستا، برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی نمودند که افزایش قیمت نفت خام در روزهای اخیر می‌تواند سبب بیشتر شدن تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی شده و سبب برگشت میزان قابل ملاحظه‌ای از تولید نفت شیل در مناطق اصلی آن به چرخه تولید خواهند شد.
• تحلیل‌گران موسسه BMI متوسط قیمت نفت برنت در سال آتی را حدود ۵۵ دلار برآورد نموده‌اند.
• تحلیلگران بر این باورند که توافق کاهش تولید نفت اوپک روند تولید این کالا را کاهش می‌دهد اما تأثیر آن بر افزایش قیمت‌ها تدریجی است. به گزارش خبرگزاری رویترز، اگر تمام اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بر توافق کاهش تولید نفت نشست ١٠ آذر در وین، متعهد باقی بمانند، هرگونه افزایشی در قیمت نفت می‌تواند به‌سرعت با افزایش تولید کشورهای غیرعضو اوپک، معکوس شود.
• «شکیل بگ»، رئیس شرکت تحقیقاتی «تامسون رویترز» می‌گوید: ما می‌توانیم در میان‌مدت انتظار داشته باشیم که در بازار نفت توازن برقرار گردد، اما اگر بخواهیم قیمت نفت بهبود یابد، تولید نفت باید کاهش یابد. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که میانگین قیمت نفت خام برنت به ۵٧ دلار برای هر بشکه در سال ٢٠١٧ میلادی می‌رسد. میانگین قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی، ۴۴ دلار و ۵٠ سنت برای هر بشکه بوده است.
• موسسه مالی «گلدمن ساکس» در بیانیه‌ای اعلام کرد: توافق کاهش تولید نفت اوپک کوتاه‌مدت خواهد بود و هدف از اجرای آن، توقف ذخیره‌سازی مازاد این کالا است و تأثیر اندکی برافزایش قیمت آن خواهد گذاشت.

monitoreconomy_ir-oil-19azar95

 

نظر بدهید