تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۹ ژوئن ۲۰۱۷ (جمعه ۱۹ خرداد ۹۶)

0
321

مقدمه

 • روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به محدوده ۳ دلار و ۴۵.۹ دلار در هر بشکه رسید. اما در روزهای اخیر قیمت نفت تحت فشار بوده است زیرا از یک سو مشاهده می شود بر ذخیره نفت آمریکا افزوده شده و از سوی دیکر هنوز برنامه جدیدی از سوی تولیدکنندگان نفت برای بالا بردن قیمت ها مطرح نشده است.
 • واقعیت این است که بسیاری از تحلیلگران معتقدند احتمال افزایش پایدار و قابل ملاحظه قیمت نفت حتی اگر برنامه های جدید از سوی اوپک اجرا شود بسیار کم است زیرا نه رشد تقاضای جهانی برای نفت بالاست و نه قرار است مازاد عرضه در آینده نزیک کاهش یابد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

 • روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۷ دلار معامله شد. روز دوشنبه نگرانی‌ها از تشدید تنش‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر به بهانه حمایت قطر از افراطی گری در منطقه و ارتباط با ایران، اقدام به تعلیق روابط تجاری، همچنین توقف ارتباطات دریایی و زمینی با این کشور کردند.
 • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۴۸ دلار معامله شد. قطع روابط سیاسی و تجاری چهار شریک تجاری قطر یعنی عربستان، امارات، بحرین و مصر با این کشور عامل فشار بر قیمت نفت شد.
 • روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش موجودی بنزین به میزان ۰۸/۴ میلیون بشکه با وجود کاهش برای انتظارات با شروع فصل تابستان، اوج تقاضای بنزین عامل فشار بر قیمت نفت شد.
 • روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش ۳/۳ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا، برخلاف پیش‌بینی‌ها از کاهش موجودی نفت در کنار افزایش موجودی بنزین و فرآورده‌های نفتی به بالاتر از سطح ۲۰۱۶ و بالاتر از میانگین ۵ ساله عامل فشار بر قیمت نفت شد. امری که با توجه به نزدیک شدن به فصل پیک تقاضای بنزین، تابستان، نگرانی‌ها از تداوم مازاد عرضه را تقویت کرده است. این عامل در کنار قطع روابط تجاری قطر و چهار شریک تجاری این کشور با تقویت احتمال عدم تعهد اعضای به توافق برای کاهش تولیدات، نوسانات نفت را نزدیک کف یک‌ماهه رقم زده است. رشد تولیدات شیل به میزان ۵۴۸ هزار بشکه در روز در سال جاری در کنار رشد تولیدات نیجریه و لیبی همچنان فشار را بر نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت

 • نفت روز جمعه موفق شد اندکی افزایش پیدا کند با این همه برای سومین هفته متوالی کاهش یافت. با وجود سطح بالای ذخایر جهانی و رشد صادرات در شمال و غرب آفریقا، آمار چندانی برای خارج کردن قیمتها از روند نزولی ندارد. این حقیقت که تولید آمریکا در سال جاری حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده، عامل عمده ای در محدود کردن رشد قیمتها بوده است زیرا رشد تولید، تعهد اوپک برای کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز تولید را تحت الشعاع قرار داده است. بعلاوه تردیدهایی نسبت به موثر بودن توافق کنونی میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک وجود دارد که بر قیمتها تاثیر منفی گذاشته است. نفت روز چهارشنبه پس از اینکه اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته به میزان ۳.۳ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است، به شدت کاهش پیدا کرد.شرکت انرژی اسپکتس می گوید اوپک برای کاهش اشباع عرضه جهانی در بحبوحه رکورد بالای تولید آمریکا، علاوه بر تولید، باید صادراتش را نیز کاهش دهد.
 • از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز جمعه ابتدا با کاهش مواجه شد اما روند حرکت را تغییر داد و به سوی سطح ۴۶ دلار بهبود یافت. سطح ۴۶ دلار مقاومت قابل توجهی دربردارد که باعث می شود بازار از صعود بازمانده و به روند نزولی ادامه دهد. با اینهمه پایین سطح ۴۵ دلار همچنان اندکی حمایت عرضه خواهد کرد و این مسئله ممکن است باعث نوسان شود. بازار می تواند از این سطح بهبود پیدا کند اما به دلیل تداوم اشباع عرضه، وضعیت این بازار منفی خواهد بود. تحلیلگران فنی معتقدند بالای سطح ۴۷ دلار که پیش از این حمایت قابل توجهی را عرضه می کرد، سقف این بازار را تشکبل می‌دهد و نوسان زیادی در بازارهای نفت وجود خواهد داشت. به نظر می رسد در بازار برنت، حرکتهای افزایشی کوتاه مدت بهترین فرصت برای فروش است به خصوص زمانی که بازار به سطح ۴۹ دلار نزدیک می شود. اگر پایین سطح ۴۷ دلار شکسته شود، بازار برنت به سطح پایین‌تری سقوط می کند و در حرکت بعدی، رسیدن به سطح ۴۵ دلار را هدف می گیرد. در شرایطی که این بازار در روند نزولی قرار دارد، تمایلی به خرید وجود نخواهد شد مگر اینکه بالای سطح ۴۹ دلار شکسته شود.
  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۹ ژوئن ۲۰۱۷
  monitoreconomy_ir-Oil-19

نظر بدهید