تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ (جمعه ۲۲ دی ۹۶)

0
197

مقدمه
در معاملات روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۴ دلار معامله شد. افت موجودی نفت تجاری و کاهش تولیدات آمریکا روز پنج‌شنبه برنت ( بالاتر از ۷۰ دلار) و WTI را به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۴ رساند. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش ۹۵/۴ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری، بیش از پیش‌بینی کارشناسان برای هشتمین هفته متوالی در کنار کاهش تولیدات آمریکا به میزان ۲۹۰ هزار بشکه در روز به ۵/۹ میلیون بشکه در روز از نفت حمایت کرد. با وجود این EIA رشد تولیدات آمریکا به ۰۴/۱۰ میلیون بشکه در روز را در ماه آینده پیش‌بینی کرد. برخی کارشناسان نیز افت تولیدات را به دلیل سرمای هوا در مناطق تولیدکننده شیل می‌دانند. همچنان خوش‌بینی به تعهد اعضای اوپک به توافق و ریسک ژئوپلیتیک تصمیم ترامپ نسبت به برجام نیز عوامل حمایت از قیمت نفت هستند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۶۱ دلار معامله شد. کاهش (۵ موردی) تعداد دکل‌های نفتی، پس از دو هفته متوالی ثابت ماندن تعداد دکل‌ها، رشد آرام نفت زیر سقف ۳‌ساله را رقم زد. با این وجود رشد تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در ۱۱ هفته چشم‌انداز افزایش تولیدات به بالاتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز، نزدیک به سطح تولیدات عربستان و روسیه را تقویت و فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.
سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲.۹ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها در بازار نفت در کنار پیش‌بینی‌ها از کاهش ذخایر نفت تجاری آمریکا برای هشتمین هفته متوالی (به میزان ۷۵/۳ میلیون بشکه) قیمت نفت را به بالاترین سطح در ۳ سال اخیر رساند. تمدید توافق میان اوپک و غیراوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ و سطح تعهد مناسب اوپک به توافق در ماه‌های اخیر در کنار چشم‌انداز رشد تقاضا از نفت حمایت کرد.
روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۶۳ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۲/۱۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری، (در صورت تایید اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) بیشترین افت موجودی زمستان از ۱۹۹۹) در مقابل پیش‌بینی کارشناسان از ۷۵/۳ میلیون بشکه برای هشتمین هفته متوالی WTI را به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۴ و برنت را به سقف ۳ سال (از مه ۲۰۱۵) رساند.

چشم انداز نفت

به زودی آمریکا مانند عربستان و روسیه به یک بازیگر بزرگ در حوزه انرژی جهان تبدیل خواهد شد. بدین معنا که پیش‌بینی می‌شود تا ۳ سال آینده جز ۱۰ صادرکننده بزرگ نفت در جهان باشد. افزایش قیمت نفت به بالاترین میزان در ۳ سال اخیر نشان می دهد برنامه کاهش عرضه نفت که از ابتدای سال گذشته شروع شده و تا پایان امسال ادامه پیدا خواهد کرد موثر بوده و سبب شده از ذخیره نفت آمریکا و دیگر اقتصادهای توسعه یافته کاسته شود.
• ایران، عراق، لیبی، نیجریه و ونزوئلا پنج کشوری هستند که احتمال کاهش عرضه نفت از سوی آنها زیاد است. میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت و میزان تولید نفت شیل در آمریکا دو عامل مهم دیگر هستند که بر بازار نفت تاثیر می گذارند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۴.۴۴.۷ درصد افزایش (۲.۹ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
برنت۶۹.۹۳.۴درصد افزایش (۲.۳ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
اوپک۶۶.۷۲ درصد افزایش (۱.۳ دلار)ژانویه ۲۰۱۸

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید