تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ (جمعه ۲۴ فرودین ۹۷)

0
1154

مقدمه
• افزایش تنش‌ها بر سر مساله سوریه و افتادن سایه جنگ بر سر منابع نفتی خاورمیانه قیمت نفت را تحت‌تاثیر قرار داد. اگرچه سوریه بخش قابل توجهی از ذخایر نفت و گاز دنیا را در اختیار ندارد، اما افزایش تنش در پرچگالی‌ترین مختصات نفتی دنیا قیمت نفت را به سقف قیمتی خود در سه سال گذشته رساند. البته این افزایش تنها محدود به نفت خاورمیانه نبود بلکه در روزهای پایانی هفته گذشته تمام سبدهای نفتی رشد قیمتی را تجربه کردند.

• بر مبنای اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت نفت، هر بشکه نفت خام استخراج شده در ایران در روز پایانی هفته گذشته به‌طور میانگین ۲.۳ درصد افزایش قیمت داشته است. میانگین قیمت نفت سبک ایران در روز جمعه حدود ۶۹.۵ دلار و میانگین قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران نیز حدود ۶۷.۵ دلار در معاملات روز جمعه به ثبت رسید. هر بشکه نفت خام دریای برنت نیز با افزایش ۵۶ سنتی در روز جمعه هفته جاری به بیش از ۷۲ دلار و ۵۰ سنت رسید.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۸ دلار معامله شد. پس از ریزش بیش از ۲ درصدی قیمت نفت روز جمعه، روز دوشنبه WTI نزدیک کف ۲‌هفته نوسان داشت. تشدید تنش‌ها میان واشنگتن و چین، پس از اعمال تعرفه آمریکا بر کالاهای چینی و در نظر داشتن اضافه کردن تعرفه بیشتر به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چینی، تقویت تردیدها نسبت به رشد اقتصاد جهانی عامل فشار بر قیمت نفت شد.

• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۷ دلار معامله شد. کاهش نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری میان چین و آمریکا پس از سخنرانی شی‌جین‌پینگ با اعلام فاز جدیدی برای «بازتر کردن اقتصاد» چین و امکان ایجاد فضای مذاکره، جهش ۱.۵ درصدی قیمت نفت را طی معاملات رقم زد.

• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۷.۲ دلار معامله شد. احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه پس از اتهام استفاده از سلاح شیمیایی ازسوی سوریه با تقویت ریسک ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه در کنار افت شاخص دلار و کاهش نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری، برنت را در ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه به سقف ۳ ساله (۷۱.۳۴ دلار) رساند.

• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد هفتگی ۶.۶ درصدی، بیشترین در ۸ ماه اخیر، ۶۷.۳ دلار و برنت ۷۲.۵۸ دلار در سقف ۳ساله قرار گرفتند. آماده‌سازی آمریکا برای حمله نظامی به مواضع سوریه پیش از حمله روز شنبه در شرایط تعطیلی بازار، رسیدن سطح تعهد اوپک و غیراوپک (تولیدات اوپک در کف ۳ساله) به ۱۳۸ درصد (ثبت رکورد برای پنجمین ماه متوالی) در کنار کاهش موجودی نفت کشورهای توسعه‌یافته، تنها ۳۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ساله در پایان فوریه طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از نفت حمایت کرد.

چشم انداز نفت
• با وجود پیش‌بینی آژانس از رشد تقاضا به ۱.۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸، تداوم جنگ تجاری آمریکا و چین عامل فشار بر تقاضا است. حمله آمریکا به سوریه، ریسک خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های روسیه از سوی آمریکا عامل تداوم ریسک ژئوپلیتیک در بازار نفت است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۳ آوریل ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۷.۳۶.۶ درصد افزایش (۴.۲ دلار)مه ۲۰۱۸
برنت۷۲.۶۵.۸ درصد افزایش (۴ دلار)مه ۲۰۱۸
اوپک۶۷.۲۳.۲ درصد افزایش (۲.۱ دلار)مه ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۳ آوریل ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید