تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ (جمعه ۲۹ دی ۹۶)

0
229

مقدمه
• روز جمعه درحالی که جهش مجدد تولید نفت آمریکا بر تاثیر کاهش مداوم ذخایر انبارهای نفت در بازار غلبه کرد، قیمت نفت افت کرد و به سوی ثبت بزرگترین افت هفتگی از اکتبر تا کنون پیش رفت.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد که انبارهای نفت جهان به طور اساسی‌ای کاهش یافته‌اند، که دلیل آن کاهش تولیدات اوپک، بالا رفتن تقاضا و کمترین سطح تولید ونزوئلا در ۳۰ سال اخیر است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۸ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به کاهش عرضه با پایبندی اوپک به توافق (تا پایان ۲۰۱۸)، کاهش ذخایر نفت تجاری آمریکا در ۸ هفته اخیر، چشم‌انداز رشد تقاضا به ویژه از سوی چین در کنار افت شاخص دلار نوسان نفت نزدیک سقف سه‌ساله را رقم زد.

• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴ دلار معامله شد. پس از رسیدن قیمت برنت و WTI به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۴، WTI به ۸۹/۶۴ دلار و برنت به ۳۷/۷۰ دلار روز گذشته افت آرام نفت رقم خورد. خوش‌بینی‌ها به پایبندی اعضای اوپک به توافق تا پایان ۲۰۱۸ و اعلام وزیر انرژی روسیه از عدم رسیدن بازار نفت به تعادل عامل حمایت از نفت شد.

• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۹ دلار معامله شد. افت آرام نفت از سقف ۳‌ساله (افت قیمت برنت از ۷۰ دلار) در روزهای اخیر رقم خورد. خوش‌بینی‌ها به چشم‌انداز کاهش مازاد عرضه و رشد تقاضا، تعداد قراردادهای آتی را با چشم‌انداز صعودی قیمت نفت به رکورد تاریخی ۴۳۷ هزار و ۷۷۰ فقره رسانده است.

• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۵ دلار معامله شد. افت موجودی نفت تجاری (به میزان ۹/۶ میلیون بشکه در روز) برای نهمین هفته متوالی رقم خورد. موجودی نفت تجاری آمریکا کمتر از میانگین ۵‌ساله قرار گرفته است. با این وجود رشد تولیدات نفت آمریکا به ۹/۹ میلیون بشکه در روز عامل فشار بر قیمت نفت است. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با وجود کاهش تولیدات مکزیک و ونزوئلا (کمترین سطح در ۳۰ سال اخیر) اما چشم‌انداز رشد پرشتاب تولیدات آمریکا، کانادا و برزیل را عامل فشار بر نفت می‌داند. IEA پیش‌بینی تولیدات آمریکا را ۲۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به گزارش پیشین افزایش داد و پیش‌بینی کرد تولیدات آمریکا از ۱۰ میلیون بشکه در روز فراتر و بالاتر از تولیدات عربستان و روسیه قرار خواهد گرفت. نشست سران اوپک در عمان می‌تواند سیگنالی برای نفت باشد.

چشم انداز نفت
• آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود از رشد تولید نفت در آمریکا در سال جاری میلادی را ۲۳۰ هزار بشکه افزایش داده و به ۱/۱ میلیون بشکه در روز رسانده است. این درحالی است که در ماه گذشته میلادی آمریکا روزانه ۹/۹ میلیون بشکه و عربستان ۹۱/۹ میلیون بشکه نفت‌خام تولید کرده‌اند. از این‌رو آژانس اعلام کرده تولید نفت ایالات متحده آمریکا نه‌تنها به‌زودی از عربستان سعودی سبقت می‌گیرد، بلکه تا پایان سال این کشور به رقابت با روسیه برای کسب جایگاه برترین تولیدکننده نفت جهان خواهد رفت.

• اوپک نیز که در گزارش قبلی خود چشم‌انداز بسیار متفاوتی نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی برای بازار نفت ترسیم کرده بود، سعی کرده در گزارش ماه ژانویه قدری این تفاوت دیدگاه را تعدیل کند. اوپک برآورد خود از رشد تولید آمریکا را ۱۱۰هزار بشکه افزایش داده و به ۸۲۰ هزار بشکه در روز رسانده است. اما از آنجا که آژانس نیز در گزارش اخیر خود برآورد از رشد تولیدات آمریکا را افزایش داده، مجددا فاصله بین برآورد دو سازمان از رشد تولیدات آمریکا افزایش یافته است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۳.۵۳.۲ درصد افزایش (۲ دلار)فوریه ۲۰۱۸
برنت۶۸.۷۱.۶ درصد افزایش (۱.۱ دلار)فوریه ۲۰۱۸
اوپک۶۷.۴۳ درصد افزایش (۲ دلار)فوریه ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید