تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۳ فوریه ۲۰۱۸ (جمعه ۳ اسفند ۹۶)

0
271

مقدمه
• روز پنج‌شنبه دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم جهان به بالاترین مقدار یک هفته‌ای خود رسید. این اتفاق پس از این روی داد که انتشار صورتجلسه دیدار سیاست‌گذاری فدرال رزرو در ماه ژانویه نشان داد که سیاست‌گذاران این بانک برای بالا بردن نرخ بهره از همیشه مطمئن‌تر هستند. درحالی که دلار در حال قدرت گرفتن است، قیمت نفت پس از این که در ماه ژانویه به بالای ۷۰ دلار رسید، نزدیک به ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
• در چند هفته اخیر پیوستگی بین قیمت نفت و دلار تقویت شده است و با شدت گرفتن انتظارات از سرعت بیشتر در افزایش نرخ بهره، هر روز سرمایه‌گذران بیشتری به فروش سایر دارایی‌های خود و خرید ارز آمریکا روی می‌آورند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲.۴ دلار معامله شد. با وجود افت قیمت برنت با رشد شاخص دلار روز سه‌شنبه اما WTI با اختلالات عرضه از سوی خط لوله Keystone کانادا با رشد همراه شد و اختلاف قیمت برنت و WTI به کمترین سطح در ۶ ماه اخیر (کمتر از ۳ دلار) رسید.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۵ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و پیش‌بینی‌ها از افزایش ذخایر نفت تجاری آمریکا بر نفت فشار آورد. پیش‌تر اختلالات عرضه از سوی کانادا به آمریکا با حمایت از WTI و افت برنت با شروع دوره تعمیر و نگهداری پالایشگا‌ه‌های اروپا، اختلاف برنت و WTI را به کمترین سطح در ۶ماه اخیر رساند.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۹ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افت ۶/۱ میلیون بشکه نفت تجاری (بیشترین افت در ۵ هفته اخیر) بر خلاف پیش‌بینی‌ها و عدم تغییر تولیدات آمریکا در سطح ۲۷/۱۰ میلیون بشکه در روز از نفت حمایت کرد. اما عبور صادرات نفت آمریکا از مرز ۲ میلیون بشکه در روز برای اولین بار در ۴ ماه اخیر، نگرانی‌ها نسبت به تداوم مازاد عرضه را تقویت کرده است. پیش‌تر آژانس بین‌المللی انرژی نزدیک شدن ذخایر نفت در کشورهای توسعه‌یافته به میانگین ۵ساله را اعلام کرده بود و اعضای اوپک با وجود چشم‌انداز رشد تولیدات غیراوپک، پایداری به توافق تا پایان ۲۰۱۸ را تاکید کردند. همچنان چشم‌انداز رشد تولیدات آمریکا به بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز در پایان سال ۲۰۱۸، فشار را بر نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت
• آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که اگر دولت‌ها سیاست‌های زیست محیطی سختگیرانه‌تری اتخاذ کنند سهم گاز و سوخت‌های تجدیدپذیر از عرضه انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰ به ۵۴ درصد افزایش می یابد. سال ۲۰۱۶ این سهم ۳۶ درصد بود. برخی شرکت های بزرگ نفتی معتقدند حتی اگر سهم گاز و سوخت های تجدیدپذیر از کل انرژی مصرفی افزایش یابد نفت همچنان بزرگترین سهم را خواهد داشت.
• حاکمیت بدون قید و شرط تولیدکنندگان نفت خاورمیانه بر بازار آسیا با ورود رقبای جدید، با ریسک‌های فراوانی مواجه شده است. آمریکا رقیبی است که در سال‌های اخیر در پی برخی تحولات جهانی و داخلی بازار نفت، به بازار آسیا وارد شده است. تولیدکنندگان نفت خام آمریکا در حالی از ماه‌های گذشته با استفاده از افزایش اختلاف قیمت با نفت شاخص برنت فرصت ورود به بازار آسیا را از دست نداده‌اند که عربستان سعودی در حال انجام اقداماتی است که می‌تواند افزایش عرضه نفت خام آمریکا در بازار آسیا را تسهیل کند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۳ فوریه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۳.۹۳.۷ درصد افزایش (۲.۳ دلار)مارس ۲۰۱۸
برنت۶۷.۳۳.۷ درصد افزایش (۲.۴ دلار)مارس ۲۰۱۸
اوپک۶۲.۸۲.۸ درصد افزایش (۱.۷ دلار)مارس ۲۰۱۸

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۳ فوریه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید