تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۶ جولای ۲۰۱۸ (جمعه ۱۵ تیر ۹۷)

0
618

مقدمه
• درحالی‌که با هجوم سرمایه‌گذاران به خرید در موقع پایین بودن قیمت، نفت خام آمریکا گران شد، قیمت نفت برنت با افزایش تنش‌های تجاری در جهان و بالا رفتن تولید سعودی‌ها، افت کرد.

• آن‌چه بر بازارها فشار وارد می‌کند، بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران است؛ سه منبع آگاه به رویترز خبر دادند که کره‌جنوبی، یک خریدار مهم نفت ایران، برای اولین بار از آگوست ۲۰۱۲ تا کنون، در ماه جولای هیچ نفت و میعانات گازی‌ای از ایران بارگیری نمی‌کند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۴ دلار معامله شد. افزایش تولیدات روسیه و عربستان بر نفت برنت فشار آورد. اما همچنان اختلالات عرضه از سوی کانادا (۳۵۰ هزار بشکه در روز) در کنار کاهش (۴ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا و تداوم کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا، کم‌نوسانی WTI را به دنبال داشت.

• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۴.۸ دلار معامله شد. تداوم اختلال عرضه از سوی لیبی و کانادا در کنار پیش‌بینی‌ها از کاهش (۳.۳ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا برای چهارمین هفته متوالی با افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه‌های این کشور، WTI را به سقف ۳.۵ ساله (۷۴.۸۴ دلار) بازگرداند.

• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۳.۹ دلار معامله شد. در میانه معاملات سه‌شنبه اعلام موافقت عربستان برای افزایش تولیدات از ظرفیت بلااستفاده افت نفت از سقف ۳.۵ ساله را رقم زد. پیش‌تر ترامپ در توئیتی افزایش تولیدات عربستان سعودی «شاید تا» دو میلیون بشکه در روز را اعلام کرد. با وجود واکنش‌ اعضای اوپک از این اقدام به مثابه خروج عربستان از اوپک، خبر اعلام آمادگی عربستان مجددا تردیدها را به بازار نفت بازگرداند.

• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۳.۲ درصدی به قیمت ۷۲.۲ دلار معامله شد. پس از تلاطم قیمت نفت در نتیجه فشار آمریکا بر عربستان برای افزایش تولید، طلای سیاه روز گذشته با نگرانی‌های ناشی از شروع جنگ تجاری آمریکا و چین زیر فشار قرار گرفت و ۲.۴ دلار کاهش یافت. آخرین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۱.۲ میلیون بشکه موجودی نفت این کشور طی هفته گذشته خبر داد؛ همزمان موجودی بنزین آمریکا-به عنوان عامل حمایت از تقاضای نفت- افت کرد. اگر چه عربستان و روسیه گفته‌اند که تولید نفت خود را افزایش می‌دهند، اما برخی موسسات از جمله FGE گفته‌اند که ظرفیت برای جبران کمبود نفت ایران، به اضافه ونزوئلا و لیبی کافی نیست و از احتمال افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه صحبت کرده‌اند.

چشم انداز قیمت نفت

• شرکت مدیریت سرمایه مریل لینچ وابسته به بنک آو امریکا، دومین بانک ایالات متحده از نظر ثروت، روز جمعه اعلام کرد که عملی شدن برنامه آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تا ماه نوامبر، می تواند موجب افزایش شدید قیمت نفت و رسیدن آن به بشکه ای ۱۲۰ دلار شود.

• اوپک و متحدانش تحت فشار آمریکا توافق کرده‌اند که تولید خود را از ابتدای ماه جولای به‌میزان یک میلیون بشکه افزایش دهند. عربستان بخش عمده‌ای از این افزایش را به‌عهده خواهد گرفت و کشورهای امارات، کویت و روسیه نیز هر کدام به‌میزانی تولید خود را بالا می‌برند. اما این توافق هم نتوانسته قیمت نفت را پایین بیاورد و مقامات ارشد دولت آمریکا گفته‌اند خواهان افزایش بیشتر تولید نفت هستند. ترامپ در تماس تلفنی با پادشاه عربستان از وی خواسته که تولید نفت را ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اگر صادرات نفت ایران از ماه نوامبر به نزدیکی صفر برسد، عربستان و متحدانش اقدام به پر کردن جای خالی نفت ایران خواهند کرد و این مسئله ظرفیت ذخیره تولید این کشورها را تا پایان سال ۲۰۱۸ به یک میلیون بشکه و یا حتی کمتر خواهد رساند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۶ جولای ۲۰۱۸

نفت خام

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

زمان تحویل

WTI۷۳.۸۰.۸ درصد افزایش (۰.۶ دلار)آگوست ۲۰۱۸
برنت۷۷.۳بدون تغییرآگوست ۲۰۱۸
اوپک۷۵.۳۱.۳ درصد افزایش (۱ دلار)آگوست ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۶ جولای ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید