تحولات هفتگی قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۴ نوامبر(جمعه ۳ آذر)

0
346

مقدمه

• پایان ماه جاری میلادی نشست اوپک برگزار می شود و پیش بینی شده در این نشست درباره برنامه کاهش تولید نفت تصمیم گیری خواد شد. قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ تا چند ماه پیش به شدت کاهش یافته بود و در چند ماه اخیر قیمت‌ها اندکی رشد کرده است. قیمت نفت برنت اکنون در محدوده ۶۳.۹ دلار در هر بشکه در نوسان است.
• اکنون که قیمت نفت بالای ۶۰ دلار در هر بشکه معامله می‌شود، به نظر می رسد روسیه برای حمایت از تمدید ۹ ماهه توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ تردید دارد. در حالی که قیمت‌های نفت در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار در هر بشکه قرار دارد، صحبت‌ها و گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر این که روسیه ممکن است از توافق کنار بکشد یا تلاش کنند گرفتن تصمیم درباره تمدید توافق یا اعلام آن را به تاخیر بیاندازد زیرا اعلام تمدید توافق را بر خلاف بسیاری از تولیدکنندگان ضروری نمی بینند. بعلاوه شرکتهای نفتی روسیه تمایل چندانی برای تمدید توافق ندارند و استدلال می کنند که کاهش تولید آنها تنها به نفع سایرین بوده است، در حالی که شرکت‌های روسی ناچار شده‌اند از پروژه‌های جدیدی که سرمایه‌گذاری بالایی در آنها داشته‌اند عقب بکشند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۵۶ دلار معامله شد. نزدیک شدن به نشست اوپک در ۳۰ نوامبر در کنار رشد شاخص دلاربر نفت فشار آورد. وزیر انرژی عربستان چشم‌انداز تمدید توافق در نشست اوپک را اعلام و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشورمان اعلام کرد اکثر اعضای اوپک موافق تمدید توافق هستند.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۵۶ دلار معامله شد. همچنان در بازار نفت شاهد شرایط انتظاری برای نشست ۳۰ نوامبر اوپک هستیم. با وجود اظهارات وزیر نفت انرژی عربستان مبنی بر لزوم تمدید توافق برای رساندن موجودی نفت تجاری به میانگین ۵‌ساله، همچنان تردیدها نسبت به همکاری روسیه در تمدید توافق (فراتر از مارس ۲۰۱۸) چشم‌انداز تداوم حبس بازه‌ای برنت در ۶۱ تا ۶۳ دلار تا زمان نشست را تقویت کرده است. با وجود چشم‌انداز رشد تدریجی تقاضا، اما همچنان رشد تولیدات نفت آمریکا تردیدها را در بازار نفت تقویت کرده است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۸ دلار معامله شد. اختلالات عرضه نفت از سوی کانادا به آمریکا، تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۶۳/۶ میلیون بشکه، بیشتر از پیش‌بینی کارشناسان (کاهش ۲/۲ میلیون بشکه) پیش از انتشار گزارش رسمی اداره اطلاعات انرژی (EIA) قیمت WTI را به بالاترین سطح در دو سال و نیم اخیر (جولای ۲۰۱۵) رساند. شرکت TransCanada کاهش ۸۵ درصدی عرضه به آمریکا (از ۵۹۰ هزار بشکه در روز) را در پایان نوامبر به دلیل مشکلات فنی در خط لوله اعلام کرد. این عامل در کنار رسیدن صادرات نفت عربستان در سپتامبر به کمترین سطح از مارس ۲۰۱۱، عوامل حمایت از قیمت نفت شدند. همچنان شرایط احتیاطی برای نشست هفته آینده اوپک (۳۰ نوامبر) وجود دارد که تصویر روشن‌تری از مدت‌زمان تمدید توافق ارائه می‌دهد. اما رشد تولیدات نفت آمریکا فشار بر بازار نفت را حفظ کرده است.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۹ دلار، بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۵ معامله شد. کاهش ۸۵ درصدی عرضه از سوی شرکت TransCanada به آمریکا (عرضه‌کننده ۵۹۰ هزار بشکه در روز) و کاهش ۹/۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا نوسان WTI در سقف ۲‌ساله را تداوم بخشید و اختلاف قیمت برنت و WTI را کمتر کرد. با وجود خوش‌بینی‌ها به تمدید توافق (پس از مارس ۲۰۱۸) در نشست ۳۰ نوامبر اوپک و احتمال همکاری روسیه، اثر تمدید توافق بر بازگشت شیل عامل ابهام است. تولیدات نفت آمریکا از میانه ۲۰۱۶ با رشد ۱۵ درصدی به رکورد ۶۶/۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. افزایش قیمت نفت چشم‌انداز تشدید عرضه تولیدکنندگان شیل را تقویت می‌کند؛ اما پیش‌بینی‌ها از تولیدات شیل در سال ۲۰۱۸ از ۵۰۰ هزار تا ۷/۱ میلیون بشکه در روز متفاوت است.

چشم انداز قیمت نفت

• پیش بینی میشود سال آینده بازار نفت متوازن باقی بماند و عامل این امر، تمدید برنامه کاهش عرضه نفت از سوی اوپک و دیگر کشورهای حاضر در برنامه کاهش عرضه است. بعید است قیمت ها رشد قابل ملاحظه نسبت به ارقام کنونی داشته باشند زیرا از یک سو میزان تولید نفت شیل در آمریکا در حال افزایش است و از سوی دیگر ممکن اسن میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه، کمتر شود. در سال جاری میلادی میزان عرضه نفت از سوی اکضر اعضا اوپک و ۱۱ کشور دیگر تولیدکننده نفت از جمله روسیه، ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و میزان پایبندی به این برنامه بسیار خوب بوده است.

                                       تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان (نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۹۴.۲ درصد افزایش (۲.۴ دلار)دسامبر ۲۰۱۷
برنت۶۳.۹۱.۹ درصد افزایش (۰.۹۱ دلار)دسامبر ۲۰۱۷
اوپک۶۰.۷۰.۵درصد افزایش (۰.۳ دلار)دسامبر ۲۰۱۷

قیمت نفت

نظر بدهید