تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸ (جمعه ۶ بهمن ۹۶)

0
266

مقدمه
بازار نفت روز گذشته را هرچند در ابتدا با افت قیمت‌ها شروع کرد اما به دنبال تضعیف ارزش دلار از میانه‌های روز رو به افزایش گذاشت. قیمت نفت‌ خام آمریکا به ۶۷.۴ دلار بر بشکه رسیده است. نفت برنت نیز در قیمت ۷۰.۵ دلار بر بشکه معامله شد. برنت روز چهارشنبه به دنبال انتشار آمار موجودی انبارهای نفتی به بیش از ۷۱ دلار نیز رسیده بود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۷ دلار معامله شد. اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان از چشم‌انداز تداوم همکاری میان اعضای اوپک و غیراوپک پس از سال ۲۰۱۸، همچنین سخنان نواک، وزیر انرژی روسیه از ادامه همکاری با اوپک پس از پایان یافتن توافق از قیمت نفت حمایت کرد.

• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۷ دلار معامله شد. چشم‌انداز رشد اقتصادی از سوی صندوق بین‌المللی پول به ۹/۳ درصد (رشد ۲/۰ درصدی نسبت به گزارش پیشین) و پیش‌بینی‌ها از کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا برای دهمین هفته متوالی (۲۵/۲ میلیون بشکه) نوسان برنت و WTI زیر سقف ۳ساله را رقم زد.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت۶۵.۹ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به حرکت تدریجی بازار نفت به سمت تعادل با توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدات تا پایان ۲۰۱۸ در کنار چشم‌انداز رشد تقاضا با افزایش پیش‌بینی رشد اقتصادی از سوی صندوق بین‌المللی پول (IMF) به ۹/۳ درصد، نوسان نفت نزدیک سقف ۳ساله را رقم زد.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۲ دلار معامله شد. با وجود رسیدن WTI به بالاترین سطح در ۳ سال اخیر (۶۶/۶۶ دلار) روز پنج‌شنبه اما در ادامه بازگشت شاخص دلار از کف ۳ساله افت آرام نفت را رقم زد. کاهش (۱/۱ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا برای دهمین هفته متوالی و رسیدن موجودی نفت کوشینگ اوکلاهاما به کمترین سطح در ۳ سال، وضعیت بک‌واردیشن (بالاتر رفتن قیمت‌های کنونی نسبت به آتی؛ چشم‌انداز کمبود عرضه) را در بازار نفت رقم زد. اما انتظار کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه‌ها به دلیل فصل تعمیر و نگهداری، نزدیک شدن به پایان فصل سرما در کنار پیش‌بینی رشد تولیدات آمریکا به بالاتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز رشد تولیدات‌ آمریکا به ۹/۹ میلیون بشکه در روز را گزارش کرد.

چشم انداز نفت
• هرچند رسیدن قیمت‌ها به بالای ۷۰ دلار موجب خوش‌بینی بسیاری از معامله‌گران و فعالان بازار نفت شده است، با این حال همچنان تردید‌هایی از سوی برخی موسسات بین‌المللی درباره روند قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ مطرح است. رشد تولیدات شیل که برخی برآوردها از رسیدن آن به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز در آینده نزدیک خبر می‌دهد این پرسش را در بازار نفت ایجاد کرده که «آیا تغییر کانال قیمت‌ها از ۶۰ دلار به ۷۰، دوام خواهد داشت؟»
• انتشار آمار موجودی انبارهای نفتی آمریکا یکی از مهم‌ترین عوامل تداوم نوسان نفت در سطوح بیش از ۷۰ دلار بوده است. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش می‌دهد، سطح موجودی انبارهای نفتی این کشور در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه حدود ۱/۱ میلیون بشکه کاهش یافته است. این خبر موجب شد که بهای نفت برنت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ روز چهارشنبه برای ساعاتی به بیش از ۷۱ دلار بر بشکه برسد. نفت‌خام آمریکا نیز به مرز ۶۷ دلار نزدیک شد. این دهمین هفته متوالی است که موجودی ذخایر نفتی آمریکا کاهش می‌یابد. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که سطح این ذخایر به کمترین مقدار از فوریه ۲۰۱۵ رسیده است. این موضوع هرچند نشان می‌دهد که عرضه در بازار نفت به خوبی تحت کنترل است، با این حال رشد موجودی فرآورده‌های نفتی سیگنال منفی در بازار نفت محسوب می‌شود. اوپک و کشورهای غیرعضو اوپک رسیدن سطح موجودی انبارهای نفتی به متوسط ۵ ساله را هدف‌گذاری کرده‌اند. موجودی انبارهای نفتی آمریکا که به‌طور مرتب و هفتگی منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که اوپک به این هدف خود حداقل در آمریکا بسیار نزدیک شده است. آمریکا سال‌هاست عنوان دارنده بزرگترین انبارهای تجاری نفت خام دنیا را در اختیار دارد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۶.۲۴.۲ درصد افزایش (۲.۷ دلار)فوریه ۲۰۱۸
برنت۷۰.۵۲.۶ درصد افزایش (۱.۸ دلار)فوریه ۲۰۱۸
اوپک۶۷.۶۰.۳ درصد افزایش (۰.۲ دلار)فوریه ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸
قیمت نفت

 

نظر بدهید