تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۶ آوریل ۲۰۱۸ (جمعه ۱۷ فرودین ۹۷)

0
642

مقدمه

? بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه ۳۵ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۶۳.۱ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت برنت در بازار لندن ۳۲ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۶۸.۸ دلار در هر بشکه رسید.

? دونالد ترامپ روز پنج شنبه اعلام کرد به مقامات تجاری این کشور دستور داده تعرفه‌هایی را برای ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر واردات کالاهای چینی بررسی کنند. تهدید جدید رئیس جمهور آمریکا تنشهای میان واشنگتن و پکن را تشدید کرد و نگرانی‌ها نسبت به وقوع جنگ تجاری را برانگیخت. با وجود اینکه ناظران بازار نفت نگران تشدید اختلافات تجاری میان آمریکا و چین هستند، با نشانه‌هایی که از کمبود عرضه در بازار وجود دارد، انتظار ندارند شاهد سقوط چشمگیر قیمت‌ها باشند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۲ دلار معامله شد. محمد بن‌سلمان از چشم‌انداز همکاری بلندمدت میان اوپک و روسیه برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده خبر داد. اما دیدار بن‌سلمان با ترامپ در کنار برگزیدن جان بولتون، به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تقویت چشم‌انداز خروج آمریکا از برجام طی ۴ هفته آینده و برآوردها از کاهش صادرات به میزان ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز، از نفت حمایت کرد.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۳ دلار معامله شد. با وجود نوسان WTI در سطح ۶۵ دلاری، در ساعات پایانی معاملات روز دوشنبه افت ۳ درصدی نفت به کف ۲‌هفته‌ای (۶۳ دلار) رقم خورد. روز سه‌شنبه نیز شاهد روند کم‌نوسان قیمت نفت در کف ۲هفته بودیم.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲.۴ دلار معامله شد. با وجود افت تولیدات اوپک در مارس به کمترین سطح در یک سال اخیر (۳۲.۰۴ میلیون بشکه در روز) با کاهش تولیدات ونزوئلا و تعمیرات و نگهداری در برخی میدان‌های نفتی، اما نگرانی‌ها از کاهش تقاضا به دلیل اثرات جنگ تجاری میان آمریکا و چین، قیمت نفت را به کانال ۶۲ دلاری رساند.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۳.۱ دلار معامله شد. با دستور ترامپ برای بررسی امکان اعمال تعرفه‌های بیشتر تا ۱۰۰ میلیارد دلار روی کالاهای چینی، با وجود اعلام آمادگی برای مذاکره از سوی ترامپ و پس از قرار دادن تعرفه‌ از سوی هر دو کشور با تشدید ریسک‌گریزی معامله‌گران عامل فشار بر قیمت نفت شد. امری که باعث کم‌واکنشی قیمت نفت به افت غیرمنتظره موجودی نفت تجاری آمریکا (۶۲/۴ میلیون بشکه در روز) به دلیل رشد صادرات این کشور بود. صادرات آمریکا در هفته گذشته به ۱۸/۲ میلیون بشکه در روز، بالاترین میزان ثبت‌شده (از سال ۱۹۹۳) رسید. اما همچنان تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک خاورمیانه با حمله اخیر حوثی‌های یمن به تانکرهای نفتی عربستان و احتمال خروج آمریکا از برجام (کاهش حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز صادرات ایران) در کنار کاهش تدریجی موجودی نفت تجاری عوامل حمایت از نفت هستند.

چشم انداز نفت

? طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت خام این کشور هفته گذشته ۴.۶ میلیون بشکه کاهش یافت، در حالیکه تحلیلگران افزایش این ذخایر به میزان ۲۴۶ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

? همچنین نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در مارس به پایین ترین میزان در ۱۱ ماه گذشته رسیده که به دلیل کاهش صادرات آنگولا، مختل شدن تولید لیبی و کاهش بیشتر تولید ونزوئلا بوده است. اوپک به همراه گروهی از تولید کنندگان خارج از این سازمان شامل روسیه با هدف حذف مازاد عرضه و تقویت قیمت‌ها، از ابتدای سال ۲۰۱۷ عرضه نفت را محدود کرده‌اند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۶ آوریل ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۳.۱۲.۷ درصد کاهش (۱.۸ دلار)مه ۲۰۱۸
برنت۶۸.۶۱.۱ درصد کاهش (۰.۸ دلار)مه ۲۰۱۸
اوپک۶۵.۲۱.۸ درصد کاهش (۱.۴ دلار)مه ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۶ آوریل ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید