تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷)

0
1737

مقدمه
? در روزهای اخیر با‌وجود انتشار آمار رشد تولید نفت آمریکا و موجودی انبارهای نفتی این کشور، بازار نفت همچنان رکورد قیمتی خود را حفظ کرد. کارشناسان باقی ماندن نفت در قیمت‌های کنونی را به‌دلیل چشم‌انداز معامله‌گران از خروج آمریکا از برجام و افت صادرات نفت ایران می‌دانند.

? اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه گزارش داد تولید نفت این کشور نزدیک به ۵۰هزار بشکه افزایش یافته و به مرز ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز نزدیک شده است. همچنین آمار این سازمان نشان می‌دهد موجودی انبارهای نفتی آمریکا ۲.۲ میلیون بشکه افزایش یافته است، در حالی که کارشناسان پیش از انتشار آمار رسمی، کاهش حدود ۲ میلیون بشکه‌ای موجودی انبارهای نفتی را پیش‌بینی کرده بودند. چنین آماری معمولا بازار نفت را در مسیر کاهشی قرار می‌دهد، اما در روزهای اخیر شاهد چنین واکنشی از سمت بازار نبودیم و نفت‌خام آمریکا نزدیک به قیمت‌های ۶۸ دلار و نفت برنت بین ۷۴ تا ۷۵دلار نوسان کردند.

اهم تغییرات روزانه قیمت نفت طی هفته

?روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار افزایش (۵ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای سومین هفته متوالی عامل فشار بر قیمت نفت شد. با وجود این، چشم‌انداز تداوم همکاری میان اوپک و غیراوپک تا ۲۰۱۹ در کنار کاهش موجودی نفت تجاری تا ۱۲ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ساله در کنار تداوم ریسک خروج آمریکا از برجام در نتیجه کاهش صادرات ایران حرکت نفت نزدیک سقف ۳ ساله را رقم زد.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۷.۹ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش نسبی نگرانی‌ها نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران و تخمین موسسه نفت آمریکا از افزایش ۱.۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری پیش از انتشار گزارش رسمی افت نفت را از سقف ۵/۳ ساله (برنت ۷۵ دلار) رقم زد. پس از نشست امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با ترامپ، مکرون توافق‌نامه جدیدی را پیشنهاد کرد که می‌تواند مانع از توسعه برنامه هسته‌ای ایران و مانع از اعمال تحریم‌های جدید بر ایران شود. کارشناسان در صورت خروج آمریکا از برجام، احتمال کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سال جاری و ۷۰۰ هزار بشکه در روز صادرات ایران در سال ۲۰۱۹ را پیش‌بینی کردند. همچنان رشد تولیدات آمریکا به سقف ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرده است.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۸ دلار معامله شد. با تداوم نگرانی‌ها نسبت به خروج آمریکا از برجام، کم‌نوسانی نفت نزدیک سقف ۳ ساله رقم خورد. با وجود پیش‌بینی ماکرون از خروج آمریکا از برجام، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. این عامل در کنار افزایش (۲/۲ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا، رشد تولیدات این کشور به ۱۰.۵۹ میلیون بشکه در روز و افزایش صادرات به رکورد ۳/۲ میلیون بشکه در روز و رشد شاخص دلار به سقف ۳ماهه افت آرام نفت از سقف را رقم زد. خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا، کاهش تولیدات ونزوئلا، افت موجودی‌ها به زیر میانگین ۵ساله و ریسک برجام، تعداد معاملات آتی با چشم‌انداز صعود نفت به ۴۵ میلیون بشکه رسید.

چشم انداز قیمت نفت

?ایالات متحده آمریکا ممکن است در سال آینده با پیشی گرفتن از عربستان سعودی، لقب بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت و فرآورده‌های نفتی دنیا را به خود اختصاص دهد. این پیش‌بینی در پی انتشار آمار رسمی دولت آمریکا از صادرات ۳/۸ میلیون بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی این کشور در هفته گذشته، از سوی سیتی‌گروپ اعلام شده است. آمریکا در حالی به این رکورد دست یافته است که بر اساس آمار مورد اشاره سیتی‌گروپ، صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در ماه ژانویه ۳/۹ میلیون بشکه در روز بوده است. روسیه نیز در همین ماه ۴/۷ میلیون بشکه در روز صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی داشته است.

? طبق گزارشی که سیتی‌گروپ منتشر کرده است «در شرایطی که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در حال کاهش تولید هستند، تولید نفت و فرآورده‌های نفتی در آمریکا به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده که می‌تواند این کشور را به بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت خام و فرآورده‌های نفتی تبدیل کند.» تداوم اجرای طرح کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به منظور کاهش سطح جهانی ذخایر نفت خام تجاری (از ابتدای سال ۲۰۱۷ که این طرح آغاز شد تا کنون)، به رشد قیمت نفت خام آمریکا کمک فراوانی کرده است. در حال حاضر قیمت شاخص نفت خام آمریکا در بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ به این سو قرار دارد. رشد قیمت نفت، افزایش حفاری دکل‌های استخراج نفت خام در آمریکا را به دنبال داشته است به‌طوری‌که تولید نفت خام در این کشور از حدود ۹ میلیون بشکه در اوایل سال ۲۰۱۷ به ۱۰.۴ میلیون بشکه در روز در سال جاری رسیده است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۷ آوریل ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۸۰.۵ درصد کاهش (۰.۳ دلار)مه ۲۰۱۸
برنت۷۴.۴۰.۵ درصد افزایش (۰.۴ دلار)مه ۲۰۱۸
اوپک۷۱۲.۴ درصد افزایش (۱.۷ دلار)مه ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید