تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۴ مه ۲۰۱۸ (جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷)

0
2106

مقدمه

? در روزهای گذشته قیمت نفت در حالی از اظهارنظرها و پیش‌بینی‌های مطرح شده نسبت به احتمال بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاثیرات بسیاری گرفته است که در همین زمینه، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در ویدئویی که به زبان انگلیسی منتشر کرد، به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) واکنش نشان داد. ظریف با اشاره به تقاضای دونالد ترامپ برای ایجاد تغییر در برجام، مذاکره بر سر این توافق بین‌المللی را «غیرقابل قبول» عنوان و تاکید کرد: ایران در مورد چیزی که چند سال پیش بر سر آن توافق و اجرا شده است، دوباره مذاکره نخواهد کرد. ایران و پنج قدرت جهانی، در سال ۲۰۱۵ به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، تحریم‌های هسته‌ای سازمان ملل علیه ایران لغو شد. با لغو این تحریم‌ها، صنعت نفت ایران که با افت چشم‌گیر تولید و صادرات همراه شده بود، طی مدتی کوتاه به بازار جهانی نفت بازگشت و سهم بازار خود را احیا کرد.

? حال به عقیده کارشناسان بهای فعلی نفت، تا حدودی بازتاب‌ نگرانی فعالان بازار این کالا از وضعیت برجام و احتمال اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا به خصوص علیه صنعت نفت ایران است. در واقع نگرانی اصلی سرمایه‌گذاران، کاهش عرضه طلای سیاه به بازار نفت در پی سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران است. این نگرانی به همان میزانی که می‌تواند باعث رشد قیمت نفت شود، چنانچه محقق نشود؛ ریزش قیمت‌ها را در پی خواهد داشت. در همین زمینه، روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: صنعت انرژی ایران، هدف اصلی تحریم‌های احتمالی دولت آمریکا است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه بانک جهانی، رشد ۱۰ درصدی قیمت نفت در سه‌ماه اول ۲۰۱۸ را اعلام کرد. در گزارشی با وجود رشد تولیدات شیل، کاهش شتاب رشد تقاضا، اما به دلیل تداوم کاهش تولیدات اوپک و غیراوپک میانگین ۶۵ دلار را برای نفت در ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد. محدودیت‌های انتقال نفت شیل، ریسک‌های ژئوپلیتیک ریسک‌های حمایتی از نفت و کاهش تعهد اوپک و غیراوپک به توافق، رشد تولیدات لیبی و نیجریه و تشدید جنگ تجاری ریسک‌های منفی قیمت نفت هستند.
? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۶۷ دلار معامله شد. با وجود افت نفت در روز گذشته، رشد حدود ۶/۳ درصدی WTI و رشد ۹/۴ درصدی برنت برای دومین ماه متوالی در آوریل رقم خورد. افزایش (۵ موردی) تعداد دکل‌های نفتی شیل برای چهارمین هفته متوالی و حرکت شاخص دلار در سقف ۳ ماهه بر نفت فشار آورد. سطح تعهد مناسب اوپک و غیراوپک، کاهش ۹۷ درصدی ذخایر نفت تجاری نسبت به میانگین ۵ساله در کنار تداوم تردیدها نسبت به خروج آمریکا از برجام با اخبار ضد و نقیض روزهای اخیر، پیش‌تر اعلام جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا از عدم تصمیم‌گیری نسبت به خروج برجام و تنش‌های عربستان و حوثی‌های یمن از نفت حمایت می‌کند. اما رشد تولیدات آمریکا به ۵۹/۱۰ میلیون بشکه در روز و به ویژه از سوی شیل فشار را بر نفت حفظ کرده است.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۷ دلار معامله شد. نزدیک شدن به ضرب‌الاجل ترامپ برای تصمیم درباره برجام و احتمال کاهش صادرات ایران (سومین صادرکننده اوپک) همچنان نوسان نفت نزدیک سقف ۳ ساله را حفظ کرده است. این عامل در کنار آمارها از نزدیک شدن سطح موجودی نفت تجاری به میانگین ۵ ساله و نظرسنجی‌ها از رسیدن تولیدات اوپک به ۳۲ میلیون بشکه در روز در آوریل (زیر هدف ۵/۳۲ میلیون بشکه در روز) به دلیل کاهش تولیدات ونزوئلا، عوامل حمایت از نفت هستند. با وجود این، به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا افزایش ۲/۶ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا و تداوم رشد تولیدات این کشور به ۶۲/۱۰ میلیون بشکه در روز (نزدیک شدن به تولیدات روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت) در کنار رشد شاخص دلار به سقف ۵/۳ ماهه، فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت

? تهدید ترامپ نسبت به خروج از برجام، یکی از اقدامات شخص رئیس‌جمهور آمریکا است که بازار نفت را در شرایطی نامشخص قرار داده است. این در حالی است که به غیر از مورد برجام، موارد دیگری نیز بوده که با ورود رئیس‌جمهور آمریکا به آنها، بازار نفت دچار نوسانات ناگهانی شده است. آغاز جنگ تعرفه‌ای با چین، اصرار بر اعمال تحریم علیه صنعت نفت ونزوئلا و توییت‌های منتقدانه نسبت به عملکرد اوپک و اظهارنظر راجع‌به قیمت مناسب نفت؛ از جمله مواردی هستند که از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، موجب به هم‌ریختگی و ایجاد چشم‌اندازی نامشخص در بازار نفت شده است. در حال حاضر اگرچه افزایش تردیدها در باقی‌ماندن ترامپ در توافق برجام عاملی صعودی برای نفت شناسایی می‌شود، افزایش تولید نفت از سمت تولیدکنندگان آمریکایی تبدیل به عاملی برای فشار به قیمت‌ها شده است. در این میان تازه‌ترین نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد کشورهای عضو اوپک در ماه آوریل، مجموعا ۱۲/۳۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده‌اند که ۷۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه مارس بوده است و می‌تواند خبر خوبی برای بازار نفت به شمار برود.

? اما صرف‌نظر از نگرانی‌های ژئوپلیتیک، افزایش تولید نفت آمریکا عاملی برای کاهش قیمت نفت بوده است. به گزارش رویترز، افزایش برداشت از حوزه نفتخیز پرمیان در آمریکا همچنان ادامه دارد تا آنجا که در حال سبقت گرفتن از ظرفیت خطوط لوله انتقال است. آمریکا در حال حاضر ۶/۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که بیشتر از تولیدات عربستان سعودی است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۴ مه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۹.۷۲.۵ درصد افزایش (۱.۷ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
برنت۷۴.۹۰.۷ درصد افزایش (۰.۵ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
اوپک۷۰.۷۰.۴ درصد کاهش (۰.۳ دلار)ژوئن ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۴ مه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید