تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۱ مه ۲۰۱۸ (جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷)

0
2060

مقدمه
? روز جمعه، درحالی‌که به نظر می‌رسد متحدان اروپایی آمریکا برای حفظ توافق ایران تلاش می‌کنند، و به این ترتیب صادرات نفت ایران، ممکن است در بازار باقی بماند، در جلسه پر فراز و نشیب معاملات دیروز، قیمت نفت خام افت کرد. از طرف دیگر با انتشار داده‌های انرژی آمریکا در عصر دیروز که نشان داد شرکت‌های حفاری، این هفته ۱۰ حلقه چاه جدید حفر کرده‌اند، نشانه‌های از امکان افزایش عرضه نفت در جهان به وجود آمد.

? آمریکا در نظر دارد تحریم‌های جدیدی را بر علیه ایران وضع کند که ۴ درصد از صادرات نفت خام جهان را انجام می‌دهد. بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند با افت صادرات ایران، قیمت نفت بالا برود. هرچند نشانه‌هایی از این وجود دارد که برخی از اعضای اوپک تولید خود را بالا خواهند برد تا با اختلال عرضه مرتبط با ایران مقابله کنند.

اهم تغییرات روزانه قیمت نفت طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۷ دلار معامله شد. نزدیک شدن به تصمیم ترامپ درباره برجام (۱۲ مه) در کنار تشدید بحران اقتصادی ونزوئلا WTI را برای اولین بار از نوامبر ۲۰۱۴ بالاتر از ۷۰ دلار قرار داد. با وجود اعلام مقامات آمریکا از احتمال تشکیل توافق جدید (در صورت خروج از برجام)، وزیر امور خارجه کشورمان این امر را «غیرقابل‌مذاکره» دانست.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۶ دلار معامله شد. پس از رسیدن قیمت WTI به سقف ۳.۵ ساله (۷۰.۸۴ دلار) در انتظار برای اعلام نتیجه تصمیم ترامپ نسبت به برجام سه‌شنبه شب، شناسایی فرصت خرید در کنار تداوم رشد شاخص دلار در سقف ۴ماهه افت اندک نفت را رقم زد.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۱.۱ دلار معامله شد. خروج آمریکا از برجام و چشم‌انداز بازگشت تحریم‌ها پس از ۱۸۰ روز، با وجود پیش‌خور شدن، نفت را به سقف ۳.۵ سال، برنت ۷۷.۲ دلار و WTI به ۷۱.۱۷ دلار رساند. اما پیش‌بینی‌ها از کاهش صادرات ایران (سومین تولیدکننده اوپک) از ۲۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز طی ۶ ماه متغیر است.

?روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۰.۶ دلار معامله شد. اعلام خروج آمریکا از برجام با تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک و دورنمای کاهش صادرات ایران از نفت حمایت کرد. با وجود نامشخص بودن اثر تحریم‌ها بر میزان کاهش صادرات ایران، اما احتمال جایگزینی آن توسط سایر تولیدکنندگان افت نفت از سقف ۳.۵ ساله را رقم زد. با وجود کاهش ۲ درصدی عرضه پس از توافق میان اوپک و غیراوپک، این عامل آینده توافق را مبهم کرده است. با وجود ترجیح برخی اعضا (روسیه و قزاقستان) برای رشد تولیدات، اما برخی از جمله عربستان با تمایل به افزایش قیمت تا ۸۰ دلار، موافق ادامه توافق هستند. اما ایران، به دلیل رشد تولیدات شیل (پیش‌بینی EIA از افزایش تولیدات آمریکا به ترتیب به ۱۰.۷۲ و ۱۱.۸۶ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹) نفت ۶۰ دلاری را مطلوب‌ می‌داند.

چشم انداز قیمت نفت

? دولت آمریکا تا برقراری تحریم های نفت به خریداران نفت ایران ۶ ماه فرصت داده تا خرید نفت خود از این کشور را کاهش دهند. این بدان معناست که کاهش صادرات نفت ایران به صورت ناگهانی رخ نخواهد داد.

?ایران که حدود ۴ درصد از نفت جهان را تولید می کند، روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت به اروپا و حدود ۱.۸ میلیون بشکه به آسیا صادر می کند. از نظر تحلیلگران، بیشتر احتمال دارد که صادرات نفت ایران به اروپا به دلیل تحریم ها کاهش پیدا کند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۱ مه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۷۰.۶۱.۳ درصد افزایش (۰.۹ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
برنت۷۷۲.۸ درصد افزایش (۲.۱ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
اوپک۷۳.۲۳.۵ درصد افزایش (۲.۵ دلار)ژوئن ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۱ مه ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید