تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۸ مه ۲۰۱۸ (جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷)

0
1243

مقدمه
? بهای ‌هر بشکه نفت خام سبک ‌برنت دریای شمال که ‌از آن به عنوان ‌یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‌ نفت داد و ستد ‌شده در ‌‌بازارهای بین المللی و پایه ای برای قیمت ‌گذاری دیگر انواع نفت ‌در بازار اروپا ‌استفاده می شود برای تحویل در ماه ژوییه با ۴۱ سنت افزایش نسبت به پایان معاملات روزی کاری پیشین، به ۷۹ دلار و ۷۱ سنت رسید.

? از ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ تاکنون سابقه نداشته است که بهای این شاخص نفتی به این رقم برسد. در معاملات الکترونیک بازار نیویورک قیمت هر بشکه نفت خام سبک و شیرین شاخص نیویورک (وست تگزاس اینترمیدیت) که نقش پایه و مرجع را برای قیمت گذاری قراردادهای آتی نفت ایفا می کند برای تحویل در ماه ژوئن با ۱۸ سنت افزایش نسبت به پایان معاملات روزی کاری پیشین، به ۷۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۱ دلار معامله شد. تردیدها نسبت به میزان کاهش صادرات ایران و چشم‌انداز جایگزینی آن با سایر تولیدکنندگان، افت نفت را از سقف ۳.۵ ساله (برنت ۷۸ دلار) رقم زد. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات و رئیس امسال اوپک، اعلام کرد اوپک (عربستان، کویت و امارات) توانایی جایگزینی کاهش احتمالی تولیدات را دارند.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۱.۲ دلار معامله شد. تشدید تنش‌های خاورمیانه با تظاهرات نسبت به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و کشته شدن ده‌ها فلسطینی در کنار دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با طرف‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی برنت را مجددا به سقف ۳.۵ ساله (به ۲۲/۷۹ دلار) رساند.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۱.۵ دلار معامله شد. گزارش آژانس بین‌المللی از توجه نفت به ریسک‌های ژئوپلیتیک به جای عوامل بنیادین، تخمین موسسه نفت آمریکا از افزایش موجودی نفت تجاری به میزان ۴.۸۵ میلیون بشکه (برخلاف پیش‌بینی کارشناسان از کاهش ۲ میلیون بشکه) افت اندک قیمت نفت را رقم زد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۱.۴ دلار معامله شد. پس از رسیدن قیمت نفت به سقف جدید ۳.۵ ساله، WTI به ۳/۷۲ و لمس سقف ۸۰ دلاری برنت، روز جمعه با حرکت شاخص دلار در سقف ۵ماهه شاهد افت آرام قیمت نفت بودیم. با وجود کاهش ۴/۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا، اما تداوم رشد تولیدات به ۱۰.۷۲ میلیون بشکه در روز (رشد ۲۷ درصدی از میانه ۲۰۱۶) در کنار رسیدن صادرات آمریکا به رکورد ۲.۶ میلیون بشکه در روز، فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. با رشد اخیر قیمت نفت، فاصله برنت و WTI به بیشترین سطح در ۳ سال اخیر رسید. موضوعی که فرصت آربیتراژی برای نفت خام آمریکا در مقابل سایر صادرکنندگان را فراهم می‌آورد. همچنان خروج آمریکا از برجام، کاهش تولیدات ونزوئلا و کاهش موجودی نفت تجاری عوامل حمایت از نفت هستند.

چشم انداز قیمت نفت

? احتمال کاهش عرضه ایران به دنبال خروج ترامپ از برجام و تداوم افت تولید ونزوئلا، در کنار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی که خبر از افت ذخایر انبارهای نفتی به کمتر از متوسط ۵ ساله می‌داد، نگرانی از آینده بازار را افزایش داده است. از این رو آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که نشان می‌داد موجودی انبارهای نفتی این کشور هفته گذشته ۱.۴ میلیون بشکه کاهش یافته با واکنش شدید بازار مواجه شد؛ به‌طوری‌که نفت برنت روز پنج‌شنبه برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ برای ساعاتی در قیمت‌های بیش از ۸۰ دلار معامله شد. هر چند در ادامه معاملات قیمت‌ها قدری تعدیل شد، اما بهای نفت همچنان در سطوح بالایی قرار دارد.

? اما در حالی که هر بشکه نفت خام برنت در معاملات روز پنج‌شنبه قیمت ۸۰ دلار را لمس کرد، رئیس شرکت توتال فرانسه در همین روز به یک پیش‌بینی قیمتی دست زد. پاتریک پویانه بر این باور است که حذف احتمالی یک میلیون بشکه نفت خام ایران از بازار جهانی و ادامه روند نزولی تولید ونزوئلا، قیمت نفت را تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد داد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۸ مه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۷۱.۴۱.۱ درصد افزایش (۰.۸ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
برنت۷۸.۷۲.۲ درصد افزایش ( ۱.۷دلار)ژوئن ۲۰۱۸
اوپک۷۵.۴۳ درصد افزایش (۲.۲ دلار)ژوئن ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۸ مه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید