تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ (جمعه ۱ تیر ۹۷)

0
1499

مقدمه
? پس از توافق اوپک برای افزایش تولید روزانه نفت خام، قیمت نفت آمریکا پیش از باز شدن بازارهای این کشور ۳ درصد افزایش قیمت پیدا کرد و به ۶۹.۱ دلار رسید. همچنین قیمت نفت خام برنت نیز با افزایش قیمت بیش از ۲ درصد همراه شد و به هر بشکه ۷۵.۵ دلار رسید.

? منابع آگاه از نشست اوپک خبر دادند پس از تاخیر در برگزاری این نشست به دلیل مذاکرات دو جانبه وزرای نفت ایران و عربستان سعودی، اعضای اوپک با افزایش نزدیک به یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خام موافقت کردند. این در حالی است که میزان افزایش تولید نفت خام اسمی بوده و واقعی نخواهد بود٬ چراکه بسیاری از اعضای اوپک که پیشتر تولید خود را کاهش دادند٬ به راحتی نمی‌توانند بار دیگر آن را افزایش دهند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۹ دلار معامله شد. با نزدیک شدن به نشست ۲۳-۲۲ ژوئن اوپک رشد برنت و افت WTI به کف ۲ماهه (۵۹/۶۳ دلار) رقم خورد.

• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۶ دلار معامله شد. با دستور ترامپ برای بررسی اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی، پس از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر ۵۰ میلیارد دلار کالای چینی از ۶ جولای و مقابله به مثل چین و اختلاف نظر اعضای اوپک پیش از نشست ۲۲ – ۲۳ ژوئن، فشار را بر نفت حفظ کرد.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۶ دلار معامله شد. با وجود اختلاف میان اعضا پیش از نشست ۲۲ – ۲۳ ژوئن اوپک در وین و تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین (اعمال تعرفه چین بر واردات نفتی آمریکا)، اما تخمین موسسه نفت آمریکا از کاهش ۳ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا پیش از انتشار گزارش رسمی در کنار کاهش تولیدات لیبی به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۱ دلار معامله شد. پس از افت بیش از ۲ درصدی قیمت نفت روز پنج‌شنبه، جمعه با سیگنال‌های مثبت از آغاز نشست دوروزه اوپک و احتمال همکاری ایران رشد نفت رقم خورد. از ابتدای سال ۲۰۱۷ اوپک و چند کشور غیراوپک به ویژه روسیه، کاهش تولیدات به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز را توافق کردند. اما با دورنمای کاهش تولیدات ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم‌ها و هشدار آمریکا، چین و هند برای نیاز به کاهش قیمت نفت برای جلوگیری از کند شدن رشد اقتصاد جهانی، عربستان و روسیه پیشنهاد افزایش یک میلیون بشکه در روز، یک درصد عرضه جهانی را اعلام کردند. پیش از نشست ایران، ونزوئلا و عراق با افزایش تولیدات مخالفت کردند. با وجود نگرانی‌ها، افت ۵.۹ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها، تا حدی از نفت حمایت کرد.

چشم انداز قیمت نفت

? سه روز فعالیت بی‌و‌قفه وزیر نفت ایران در وین و گفت‌وگوهای طولانی او با همتایانش پشت درهای بسته، سرانجام اثر خود را بر پرتنش‌ترین نشست اوپک گذاشت. به این ترتیب صدوهفتاد و چهارمین نشست اوپک، با نتیجه‌ای غیر از آنچه آمریکا در زمینه افزایش تولید از اوپک انتظار داشت به پایان رسید تا به زعم کارشناسان «نشستی برد-برد» برای اعضای این سازمان به ثبت برسد. با توافقی که روز گذشته براساس مدل پیشنهادی ایران به اوپک حاصل شد، ریسک جاری شدن سیل نفت به بازار و سقوط قیمت‌ها، برای معامله‌گران بازار جهانی نفت از بین رفت و دو نفت شاخص جهانی با جهش قیمت همراه شدند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۹.۱۷.۴ درصد افزایش (۴.۸ دلار)جولای ۲۰۱۸
برنت۷۵.۵۳.۳ درصد افزایش (۲.۴ دلار)جولای ۲۰۱۸
اوپک۷۱.۶۳ درصد کاهش (۲.۲دلار)جولای ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸

نظر بدهید