تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷(جمعه ۲۶ آبان ۹۶)

0
324

مقدمه
• پایان ماه جاری میلادی نشست اوپک برای تصمیم گیری درباره برنامه کاهش عرضه نفت برگزار می شود و انتظار می رود در این نشست، برنامه کاهش عرضه تا پایان سال آینده میلادی تمدید شود. تحقق این پیش بینی افزایش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی را در پی خواهد داشت. برخی نهادهای تحلیلگر معتقدند قیمت نفت در پایان سال جاری میلادی به بالاتر از ۷۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید.
• شرکت نومورا در گزارش اخیری اعلام کرد که افزایش قیمت نفت ، پنج برنده واضح دارد. این برندگان علاوه بر روسیه و عربستان سعودی، شامل مالزی، نیجریه و کلمبیا هستند. این سه برنده آخر در میان بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت نیستند اما مجموعه‌ای از عوامل شامل وضعیت اقتصاد هر کشور، عوامل غیرمعمول و دامنه واکنش‌های سیاستی در انتخاب این برندگان تعیین کننده بوده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۵۶ دلار معامله شد. روز گذشته خط لوله میان بحرین و عربستان بازگشایی شد. پیش‌تر انفجار در خط لوله بحرین، منجر به بسته شدن این خط لوله از سوی عربستان شده بود. همچنین تشدید تنش‌های خاورمیانه عامل حمایت از قیمت نفت است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۵۵ دلار معامله شد. گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با کاهش ۱۰۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی رشد تقاضا نسبت به گزارش پیشین، تا ۵/۱ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۷ و ۳/۱ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ عامل فشار بر قیمت نفت شد. پیش‌تر چشم‌انداز تمدید توافق اوپک در ۳۰ نوامبر و تاکید بارکیندو، دبیر کل اوپک به لزوم تمدید توافق برای حرکت بازار نفت به تعادل عامل حمایت از نفت شد. اما دیدار اخیر نواک، وزیر انرژی روسیه با تولیدکنندگان نفت این کشور، تردیدها نسبت به میزان و مدت تمدید توافق را تقویت کرده است.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۶ دلار معامله ‌شد. روز پنج‌شنبه، مقامات روسی تصمیم‌گیری درباره تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدات را عجولانه ارزیابی کردند. موضوعی که موجب ایجاد تردید میان فعالان و افت قیمت نفت شد. اما روز گذشته مجددا قیمت‌ها مسیر افزایشی در پیش گرفتند. در این میان، می‌توان به سخنان الفالح، وزیر انرژی عربستان اشاره کرد که به نوعی بر نیاز به تمدید مجدد توافق اوپک تاکید داشت. در سوی دیگر، افزایش رشد تولیدات و سطح موجودی انبارها در آمریکا همچنان بر قیمت نفت فشار می‌آورند. به این ترتیب، قیمت نفت با وجود رشد روز جمعه احتمالا نخستین هفته کاهشی خود را در یک‌ماه‌و‌نیم اخیر تجربه کند. تنش‌ها در خاورمیانه، انتظار برای نشست پایان نوامبر اوپک و آمارهای نفتی آمریکا مهم‌ترین بازیگران بازار نفت خواهند بود.

چشم انداز نفت
• نروژ که همواره به‌عنوان الگوی «استفاده درست از درآمدهای نفتی» بین کشورهای نفتخیز دنیا مطرح است، طرحی را در دست بررسی قرارداده که اقتصاد خود را بیش از پیش از نفت جدا کند. آنطور که خبرگزاری‌های بین‌المللی روز گذشته گزارش دادند، بانک مرکزی این کشور که مسوولیت نظارت بر صندوق سرمایه‌گذاری خارجی نروژ را نیز بر عهده دارد، خواهان فروش سهام شرکت‌های نفتی این صندوق شده است.صندوق سرمایه‌گذاری خارجی (SWF) نروژ که با ارزش یک تریلیون دلار بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری جهان محسوب می‌شود، حدود ۳۷ میلیارد دلار سهام شرکت‌های بزرگ نفتی جهان را در اختیار دارد. اما این خبر سه پیام بزرگ برای بازار‌های نفت جهان به همراه داشت. اول اینکه نشان داد اخطارها درخصوص پایان عصر نفت بسیار جدی‌تر از آن چیزی است که گمان می‌شد. دوم، این خبر بسیار بدی برای غول‌های نفتی جهان است که در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند نشان دهند در قیمت‌های پایین نفت نیز به حیات خود ادامه می‌دهند و ارزش سهام آنها را کاهش داد. اما سومین پیام نروژ به عربستان سعودی بود که رویای تشکیل صندوقی مانند صندوق سرمایه‌گذاری نروژ را در سر می‌پروراند و سعودی‌ها را گام دیگری از رسیدن به رویای اقتصاد بدون نفت دور کرد.

                      تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان (نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۶.۶۰.۳ درصد کاهش (۰.۲ دلار)دسامبر ۲۰۱۷
برنت۶۲.۷۱.۴ درصد کاهش (۰.۹ دلار)دسامبر ۲۰۱۷
اوپک۶۰.۴۱.۹ درصد کاهش (۱.۲ دلار)دسامبر ۲۰۱۷


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید