تحولات هفتگی طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۹ دی

0
278

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۰ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف سه‌ساله اونس طلا را به بالاترین سطح از ۸ سپتامبر (۱۳۴۴ دلار) رساند. احتمال خروج بانک مرکزی اتحادیه اروپا از خرید اوراق قرضه در سپتامبر رشد یورو به بالاترین سطح از ۲۰۱۴ را رقم زده است.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۹ دلار معامله شد. بازگشت شاخص دلار از کف ۳ سال افت طلا را از سقف ۴ ماه (۱۳۴۴ دلار) رقم زد. مخالفت حزب سوسیال دموکرات آلمان برای ایجاد دولت موتلفه و احتمال ایجاد دولت جدید روند صعودی یورو را (پس از رسیدن به سقف سال ۲۰۱۴ به دلیل چشم‌انداز خروج از سیاست‌های خرید اوراق قرضه در سپتامبر) متوقف کرد. این عامل در کنار توقف روند صعودی ین پس از ۵ روز با هشدار وزیر امور مالی این کشور از تشدید نوسانات ین، از شاخص دلار حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۸ دلار معامله شد. بازگشت شاخص دلار از کف ۳ساله طلا را از سقف ۴‌ماه (۱۳۴۴ دلار) دور کرد. افت یورو (پس از رسیدن به سقف ۲۰۱۴) با احتمال تشکیل دولت جدید در آلمان و همچنین با اظهارات قائم مقام رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از در نظر نداشتن تغییر سیاست‌های پولی این بانک، فشار بر یورو را تشدید کرد.
• روز جمعه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۳.۶ دلار معامله شد. مخالفت‌های به وجود آمده در سنای آمریکا برای تصویب قانونی که منابع مالی لازم برای جلوگیری از بسته شدن دولت از نیمه شب جمعه را فراهم می‌آورد (با وجود تصویب آن در مجلس نمایندگان آمریکا) با تشدید نگرانی‌ها، روز جمعه شاخص دلار را به کف ۳ساله رساند و از طلا حمایت کرد. اما گزارش‌های مناسب شرکت‌ها و چشم‌انداز تسریع رشد اقتصادی نوسان بازارهای سهام در سقف را رقم زد. احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا به دلیل تقویت دورنمای رشد نرخ تورم با قوانین جدید مالیاتی و اثرات تورمی رشد قیمت نفت، نرخ بازدهی اوراق قرضه دو ساله آمریکا (چشم‌انداز رشد نرخ بهره) را به بالاترین سطح از ۲۰۰۸ رسانده است. امری که در صورت پیشی گرفتن رشد دلار نسبت به سایر ارزهای مهم (یورو و پوند) بر طلا فشار آورد.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۹۲ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد اونس طلای جهانی، افت اندک نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. افت طلای جهانی از سقف ۴ماهه (۱۳۴۴ دلار) با بازگشت شاخص دلار از کف ۳ساله رقم خورد. همچنان چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا با رشد نرخ تورم فشار بر اونس طلا را حفظ کرده است.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۰۵ هزار تومان معامله شد. در میانه هفته با افت شاخص دلار به کف ۳‌ساله طلای جهانی به سقف ۴ ماه (۱۳۴۴ دلار) رسید.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۳/۱ درصدی با ثبت چهارمین هفته متوالی صعودی به قیمت یک میلیون و ۵۰۸ هزار تومان معامله شد. ششمین هفته نزولی شاخص دلار به کف ۳ ساله رشد طلا تا سقف ۱۳۴۴ دلار را در میانه هفته رقم زد. اما روز پنج‌شنبه چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا افت طلا تا سطح ۱۳۲۳ دلاری را به دنبال داشت. با این وجود احتمال تعطیلی دولت آمریکا، روز جمعه طلا را صعودی کرد. همچنین از ابتدای دی رشد ۲۸۷ تومانی نرخ دلار رقم خورده است. شکستن سطوح تکنیکال دلار با عبور از سطح ۴۴۳۰ تومان، مقاومت سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سکه را شکست. اما روز پنج‌شنبه با وجود تشدید نوسانات صعودی دلار تا سطح ۴۰۸۰ تومان در ابتدای معاملات، اما تردیدها نسبت به پایداری دلار رشد تنها هزارتومانی سکه را رقم زد.

پیش‌بینی
• نگاهی به روند کلی نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی نشان می‌دهد که پس از کاهش جدی قیمتی تا اوایل سال ۲۰۱۶، از آن زمان تاکنون بهای طلا در یک سیکل افزایشی قرار داشته و با فرض رشد قیمت‌ها در اغلب بازارهای کالایی مخصوصا فلزات پایه و تاثیرات متقابل این بازارها بر یکدیگر در کنار افزایش تقاضای طلای فیزیکی می‌توان ادامه این روند افزایشی را به‌صورت کلی مطرح ساخت، ولی این به معنی پیش‌بینی صریح از رشد قیمت‌ها نیست. در کنار این داده‌ها شاهد هستیم که صندوق‌های کالایی طلا در بازارهای جهانی به فروش بی‌میل هستند که شاید بتوان آن را یک داده حمایتی دیگر از بازار طلا قلمداد کرد.
• این در حالی است که در برخی گزارش‌ها حتی از طلای نزدیک به ۱۴۰۰ دلار در هر اونس نیز سخن گفته شده ولی تمامی این موارد تنها گمانه‌زنی است. اگر این فرض را مطرح کنیم که تقاضای طلا به‌صورت معاملات کاغذی یا حتی تقاضای واقعی برای تحویل فیزیکی هر دو در مسیر افزایش باشد می‌توان با صراحت بیشتری از رشد قیمت طلا سخن گفت. این در حالی است که در گزارش‌های پیشین وضعیت تولید معدنی طلا را به‌صورت فیزیکی از معادن بررسی کردیم که نتیجه آن عدم رشد جدی عرضه‌ها در یک یا دو سال اخیر بود. این شرایط در کل نشان می‌دهد که بازار جهانی طلا از داده‌های حمایتی مطلوبی برخوردار بوده ولی داده‌های کلیدی در تحلیل بنیادین اغلب در میان‌مدت تا دراز‌مدت ایفای نقش خواهند کرد. با توجه به این موارد در کل می‌توان سال ۲۰۱۸ را زمانی جذاب و مهم برای بهای جهانی طلا قلمداد کرد؛ به‌خصوص در شرایطی که کارنامه قیمتی سال ۲۰۱۷ به‌صورت کلی مطلوب ارزیابی می‌شود. رشد قیمت سهام به ویژه در آمریکا در کنار وضعیت نسبتا مطلوب در بازارهای کالایی همگی حکایت از آن دارد که می‌توان به دورنمای طلای جهانی خوش‌بین بود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۹دی ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۳۳.۶ دلار۱.۰۶ درصد افزایش (۱۴.۱ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۷۰.۳۵۰ ریال۳.۴ درصد افزایش (۴۷۰۹۰ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید