تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ اسفند ۹۶

0
324

بازار جهانی
? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۴.۶ دلار معامله شد. با وجود افت طلا زیر سطح ۱۳۲۰ دلاری در معاملات دوشنبه اما افت شاخص دلار طلا را صعودی کرد. در روزهای اخیر حبس بازه‌ای طلا در کانال ۱۳۲۰ دلاری رقم خورد. دیروز فروکش نسبی ریسک‌گریزی معامله‌گران با رشد بازارهای آسیا و اروپا (پس از ریزش اخیر به دلیل نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری با اعمال تعرفه آمریکا برای دو کالای فولاد و آلومینیوم) مانع از رشد قابل توجه طلا شد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۴ دلار معامله شد. افت شاخص دلار در کنار تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران، از طلا حمایت کرد. استعفای‌گری کوهن، مشاور ارشد اقتصادی ترامپ پس از عدم موفقیت برای متقاعد کردن ترامپ و جلوگیری از اعمال تعرفه وارداتی برای فولاد و آلومینیوم (تقویت ریسک جنگ تجاری) افت بیش از یک درصدی S&P500 و ریزش شاخص بازار سهام اروپا و آسیا را رقم زد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۲.۱ دلار معامله شد. تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران روز جمعه با موافقت ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی و پیش از آمار اشتغال آمریکا طلا را به کف ۱۳۱۵ دلاری نزدیک کرد. با وجود نوسان طلا روز چهارشنبه در کانال ۱۳۲۰ دلاری، روز پنج‌شنبه رشد شاخص دلار از کف ۳‌هفته‌ طلا را نزولی کرد. روز پنج‌شنبه اعلام رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از دور بودن نرخ تورم از تورم هدف عامل فشار بر یورو شد. همچنین چشم‌انداز تداوم سیاست‌های انبساطی بانک ژاپن نیز افت ین را رقم زد. همچنان چشم‌انداز جنگ تجاری با اعمال تعرفه آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم عامل تقویت احتیاط معامله‌گران است. با وجود چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، تشدید تنش‌های واشنگتن و تشدید کسری بودجه آمریکا فشار بر شاخص دلار را حفظ کرده است.

بازار ایران
? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۸۹ هزار تومان معامله شد. تداوم ریسک‌گریزی معامله‌گران با افت بازارهای سهام پس از انتخابات ایتالیا در کنار نگرانی‌ها از جنگ تجاری در ابتدای معاملات رشد طلای جهانی را رقم زد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۸۸ هزار تومان معامله شد.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار، افزایش طلای جهانی و افزایش تقاضا با نزدیک شدن به روز مادر از سکه حمایت کرد.

? هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۲۵/ ۲ درصدی برای دومین هفته متوالی صعودی و به قیمت یک میلیون و ۵۸۸ هزار تومان معامله شد. با وجود روند صعودی سکه در ابتدای هفته، اما افت طلای جهانی روز پنج‌شنبه به کانال ۱۳۲۰ دلاری افت ۲ هزار تومانی سکه را رقم زد. روز جمعه نیز تداوم روند نزولی طلا پیش از انتشار آمار اشتغال آمریکا رقم خورد. چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز نیز بازارساز برای بازگرداندن تعادل به بازار ارز، دلار را نزدیک نرخ ۴۵۰۰ تومان عرضه کرد. اما چشم‌انداز رشد نرخ دلار در کنار رشد تقاضای روز مادر، پیش‌تر در قیمت سکه پیش‌خور شد و رشد سکه نزدیک سقف یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را از کف یک میلیون و ۴۸۸ هزار تومان (۳ اسفند) رقم زد.

پیش‌بینی
? ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن اواخر هفته گذشته و به دلیل تشدید نگرانی ها از در گرفتن یک جنگ تجاری به پایین ترین رقم ۱۶ ماه گذشته رسیده بود. تحلیلگران موسسه سوسیت جنراله در این باره نوشتند: «پیش بینی ما در خصوص قیمت طلا کاهشی است.» تحلیلگر فنی رویترز هم پیش بینی کرد که قیمت طلا به محدوده ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۲ دلار کاهش یابد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ اسفند ۹۶

قیمت طلا

نظر بدهید