تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷

0
2078

بازار جهانی

?روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۳.۸ دلار معامله شد. پس از افت حدود ۴۵ دلاری طلای جهانی طی ۳ هفته، دیروز طلا در محدوده منفی آغاز به کار کرد. تداوم رشد شاخص دلار در سقف ۴ماهه، با وجود رشد اشتغال و نرخ دستمزد کمتر از پیش‌بینی‌ها، اما افت سفارشات کارخانه‌ای آلمان بیش از پیش‌بینی‌ها در ادامه سایر آمارهای نامناسب اقتصادی اروپا با افت یورو، از شاخص دلار حمایت کرد.

?روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۵.۷ دلار معامله شد. از ابتدای هفته شاهد حبس بازه‌ای طلا در سطح ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۷ دلار هستیم. روز گذشته ریسک خروج آمریکا از برجام و احتمال تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک تا حدی از طلا حمایت کرد و بازارهای سهام اروپا با افت مواجه شدند.

?روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۲.۴ دلار معامله شد. نوسان شاخص دلار نزدیک سقف ۴ماهه با چشم‌انداز رشد اقتصادی آمریکا با اثرات سیاست‌های مالی انبساطی و سیگنال‌های کند شدن رشد اقتصادی کشورهای اروپایی (فشار بر یورو و پوند) حمایت کف ۱۳۱۰ دلاری طلا را شکست.

?روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۰ دلار معامله شد. افت شاخص دلار از سقف ۴.۵ ماهه، رشد طلا از کف ۱۳۰۵ دلاری را رقم زد. اما رشد بازارهای سهام و کاهش ریسک‌های ژئوپولیتیک با دورنمای دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی رشد طلا را محدود کرد. رشد نرخ تورم آمریکا کمتر از پیش‌بینی‌ها در ماه آوریل در کنار تقاضای مناسب اسناد خزانه (از جمله ۱۷ میلیارد دلار اسناد خزانه آمریکا با سررسید ۳۰سال) با کاهش نرخ بازدهی اسناد خزانه ۱۰‌ساله به زیر ۳ درصد (بر خلاف پیش‌بینی‌ها) عامل فشار بر شاخص دلار شد. در شرایط چشم‌انداز تدریجی بودن افزایش نرخ بهره آمریکا، انتظار می‌رود در نشست ژوئن فدرال رزرو افزایش نرخ بهره صورت گیرد. کاهش احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره بانک انگلیس و اروپا نیز (با حمایت از شاخص دلار) فشار را بر طلا حفظ کرده است.

بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۷۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. با وجود توقف پیش‌فروش سکه، افت آرام طلای جهانی و فروکش هیجانات در معاملات غیررسمی دلار و مناطق مرزی، حمایت کف ۲ میلیون تومانی سکه را شکست.

?روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومانی معامله شد. در شرایط نوسان آرام طلای جهانی نزدیک سطح ۱۳۱۰ دلاری، نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم ترامپ، رشد اندک نرخ دلار در معاملات پشت خطی را رقم زد. به صورتی که در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه سکه بالاتر از سقف دو میلیون تومانی قرار گرفت.

?روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۹۰ هزار تومان معامله شد. با خروج آمریکا از برجام و تشدید هیجانات در بازار، سکه در ابتدای معاملات تا سقف دو میلیون و ۵۰ هزار تومان رشد داشت. اما عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده با سررسید یک ماهه، یک هفته زودتر از موعد و تداوم فضای احتیاطی میان معامله‌گران و جو امنیتی بازار دلار غیررسمی و سکه، قیمت سکه را در میانه معاملات نزولی کرد.

? هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۶.۱ درصدی به قیمت ۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت قیمت سکه از ابتدای هفته زیر سطح ۲ میلیون تومانی، اما روز پنج‌شنبه قیمت سکه با رشد ۹۰ هزار تومانی، مجددا به سقف تاریخی نزدیک شد. روز چهارشنبه با اعلام خروج آمریکا از برجام، نرخ دلار در بازار غیررسمی حدود ۳۰۰ تومان افزایش داشت. با این وجود، کاهش نوسانات صعودی دلار غیررسمی در کنار عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده یک هفته زودتر از موعد سکه را با رشد ۳۰ هزار تومانی همراه کرد. روز پنج‌شنبه، با وجود کم‌نوسانی دلار در معاملات پشت خطی، اما عدم ورود سکه‌های پیش‌فروش‌شده در سمت عرضه بازار، سیگنال‌های بازار آتی و گمانه‌زنی‌ها از تمایل معامله‌گران به بالا بردن قیمت سکه پیش از عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده از سوی این معامله‌گران را می‌توان دلیل تشدید نوسانات سکه دانست.

پیش‌بینی

? بر اساس آنچه رویترز گزارش داده است، انتظار می رفت طلا طی هفته جاری پس از ۴ هفته، افزایش بیشتر قیمت را تجربه کند اما افزایش ارزش دلار در بازار جهانی و افزایش نگرانی سرمایه گذاران نسبت به تشدید درگیری در خاورمیانه از بالا رفتن بیشتر قیمت طلا جلوگیری کرد.

? طلای جهانی بالاخره از دلار سبقت گرفت. اونس طلا که ظرف یک ماه گذشته به شدت تحت‌فشار شاخص دلار آمریکا قرار گرفته بود، بارها بین مرز حمایتی ۱۳۰۱ دلاری و سطح مقاومتی ۱۳۱۷ دلاری نوسان کرد؛ اما این حصار که به پشتوانه صعود ارزش دلار مستحکم شده بود، اجازه عبور قیمت اونس را نمی‌داد. پس از آنکه دونالد ترامپ تصمیم خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، برخی از کارشناسان، افزایش نااطمینانی سیاسی در سطح جهانی را عامل پیدایش کانال افزایشی طلا عنوان می‌کردند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱.۳۲۰.۱ دلار۰.۵ درصد افزایش (۶.۳ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۲.۰۱۶.۳۸۰ریال۶.۵ درصد افزایش (۱۲۳۲۹۰ ریال)

 

قیمت طلا

نظر بدهید