تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۵ تیر ۹۷

0
648

بازار جهانی

? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۸ دلار معامله شد. با رشد شاخص دلار نزدیک به سقف یک‌ساله مجددا شاهد افت طلای جهانی به ۱۲۴۷ دلار، نزدیک به کف ۶ماهه بودیم. با وجود افت بازارهای سهام با تشدید ریسک جنگ تجاری و افت یوآن به کف ۷‌ماهه (با تشدید جنگ تجاری و شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای ژوئن کمتر از پیش‌بینی‌ها)، افت پوند و افت یورو (با تشدید تنش‌ها میان آنگلا مرکل و اعضای حزب با قوانین مهاجرتی اخیر) اما رشد تقاضای محافظه‌کارانه شاخص دلار، مانع از رشد طلای جهانی شد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۵ دلار معامله شد. با وجود افت شاخص دلار با رشد یورو، شکسته شدن کف تکنیکال ۱۲۴۶ دلاری، لمس کف ۷ماهه ، ۱۲۳۷ دلار طلا را رقم زد. بازارهای سهام آسیا با نزدیک شدن به ۶ ژوئیه و شروع اعمال تعرفه بر ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی، کف ۹ماهه را لمس کردند. اما احتمال مداخله بانک خلق چین برای بازگرداندن ثبات به یوآن، از این ارز حمایت کرد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۴ دلار معامله شد. با وجود لمس کف ۷ماهه طلا (۱۲۳۷ دلار) روز سه‌شنبه، اما شناسایی کف قیمتی، از طلا حمایت کرد. در تعطیلی بازارهای آمریکا و انتظار برای صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو (روز چهارشنبه) با دورنمای تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا و آمار اشتغال آمریکا (جمعه) کم‌نوسانی طلا رقم خورد.

? روز جمعه هر اونس طلا با رشد اندک یک دلاری به قیمت ۱۲۵۵ دلار معامله شد. با وجود شروع اولین مرحله از جنگ تجاری آمریکا و چین اما طلا به عنوان دارایی امن نوسان چندانی نداشت. کمیته بازار باز فدرال‌ رزرو در آخرین نشست خود از اتفاق‌نظر در مورد روند مثبت رشد اقتصادى اظهار کردند که می‌تواند منجر به افزایش‌هاى تدریجى در نرخ بهره، تقویت شاخص دلار و در نتیجه فشار بر طلا باشد. دیروز شاخص دلار با آغاز جنگ تجاری دو غول اقتصادی جهان تحت فشار قرار گرفت. واشنگتن روز جمعه اخذ تعرفه ۳۰ میلیارد دلاری از کالاهای چینی را به مرحله اجرا درآورد. بلافاصله پس از انتشار این خبر، مقامات چینی تهدید به اقدام متقابل کردند. اما با وجود اوج‌گیری تنش‌های تجاری شاهد نوسان محدود شاخص دلار و به تبع آن قیمت طلای جهانی بودیم.

قیمت طلا و سکه بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷۴ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۹۹۴ هزار تومان معامله شد. در شرایط حرکت طلای جهانی نزدیک کف ۶ماهه، به تعویق افتادن عرضه اوراق سکه قیمت سکه را از یکشنبه صعودی و در میانه معاملات دوشنبه بالاتر از سقف ۳ میلیون تومانی رساند.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۴۴ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. لمس کف ۷ماهه طلای جهانی، افت دلار بازار غیررسمی و شناسایی سود میان معامله‌گران با مقاومت سقف ۳ میلیون تومانی در مقابل رشد سکه، با چرخش انتظارات در بازار سکه، عوامل فشار بر قیمت سکه بودند.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۵۲ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۸۹۸ هزار تومان معامله شد. پس از لمس سقف ۳ میلیون تومانی سکه در میانه معاملات روز دوشنبه با به تعویق افتادن معامله اوراق گواهی پیش‌فروش سکه، در ادامه مقاومت سقف ۳ میلیون تومانی در کنار افت دلار غیررسمی سکه را نزولی کرد.

? هر سکه طرح جدید با افت هفتگی یک درصدی، در روز پنج‌شنبه به قیمت ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله شد. به‌این ترتیب، پس از ۶ هفته شاهد افت قیمت سکه در مقیاس هفتگی بودیم. قیمت سکه طی هفته قبل پس از لمس سقف ۳ میلیون تومانی، روز دوشنبه با تعویق معاملات اوراق گواهی پیش‌فروش سکه و همچنین افت دلار غیررسمی وارد مدار نزولی شد. کم‌واکنشی سکه به طلای جهانی و توجه به معاملات دلار غیررسمی یکی از ویژگی‌های بازار سکه طی هفته‌های اخیر بوده است. حال، دلار و سکه چشم‌انتظار فعالیت مجدد صرافی‌ها و همچنین راه‌اندازی بازار دوم ارز هستند. در صورت اجرای این طرح افت قیمت‌ها دور از انتظار نیست. گرچه عوامل سیاسی از جمله نتایج نشست روز گذشته وزرای خارجه ایران و اعضای باقی‌مانده در برجام از اهمیت برخوردار است.

پیش‌بینی قیمت طلا

? به گفته هلن لو، تحلیلگر شرکت آرگونات سکیوریتیز، قیمت طلا تحت تاثیر بالا ماندن ارزش دلار نتوانسته است صعود کند. اگر جنگ تجاری بالا بگیرد و چین اوراق خزانه آمریکا را به فروش رسانده و طلا خریداری کند، این اتفاق تحول بسیار بزرگی خواهد بود.

? براساس گزارش رویترز، طلا معمولا در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به یک پناهگاه مطمئن دارایی تبدیل می‌شود، اما این بار به دلیل رشد ارزش دلار و انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا موفق نشده است از این موقعیت سود چندانی ببرد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۵ تیر ۹۷

طلا

قیمت

نوسان (نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱,۲۵۵.۴ دلار

۰.۶ درصد افزایش (۷.۹ دلار)

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل

۲,۳۷۴,۵۰۰ ریال

۳ درصد کاهش (۷۴۱۰۰ ریال)

نظر بدهید