تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۶ بهمن ۹۶

0
239

بازار جهانی
روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۳.۵ دلار معامله شد. تداوم روند نزولی شاخص دلار به دلیل سومین روز توقف موقت فعالیت دولت آمریکا در کنار رشد یورو از اونس طلا حمایت کرد. عدم تصویب منابع مالی برای اداره دولت در سنا عامل فشار بر شاخص دلار شده است. نزدیک‌تر شدن آنگلا مرکل به تشکیل دولت موتلفه، عامل حمایت از یورو شد. احتمال خروج بانک مرکزی اتحادیه اروپا از خرید اوراق قرضه، از یورو حمایت می‌کند.
روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۰.۲ دلار معامله شد. با افت شاخص دلار نزدیک کف ۳ساله در ابتدای معاملات طلا تا نزدیک سقف ۱۳۳۸ دلار رشد داشت. اما در میانه معاملات بازگشت شاخص دلار از کف با تصویب منابع مالی مورد نیاز برای بازگشایی موقت دولت آمریکا، در کنار اولین اقدامات ترامپ در مورد تجارت، با ارائه طرح تعرفه واردات برای برخی کالاها از جمله پنل‌های خورشیدی، عامل حمایت از شاخص دلار شد.
روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۵۸.۲ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف ۳ساله، طلا را به سقف ۴ ماهه (۱۳۵۰.۷ دلار) رساند.
روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۵۰.۳ دلار معامله شد. اظهارات استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا از اثرات مثبت کاهش ارزش دلار بر رشد اقتصادی آمریکا و رشد یورو به سقف ۳ساله، روز پنج‌شنبه افت شاخص دلار را به کف ۳ساله و اونس طلا را به سقف ۱۳۶۶.۰۷ دلار بالاترین سطح در ۱.۵ سال اخیر (آگوست ۲۰۱۶) رساند. اظهارات ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از رشد مناسب اقتصادی آمریکا و احتمال تسریع روند افزایش نرخ تورم در میان‌مدت از یورو حمایت کرد. اما در ادامه ترامپ اعلام کرد تنها بخشی از اظهارات منوچین برداشت شده است اما «دلار قدرتمندتر خواهد شد». بنابراین از ساعات پایانی پنج‌شنبه طلا نزولی شد. با وجود چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، رشد سایر ارزها در مقابل دلار، احتمال افت بازارهای سهام و ریسک‌های ژئوپلیتیک عامل حمایت از طلا هستند.

بازار ایران
روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۳۳ هزار تومان معامله شد. در شرایط رشد آرام طلای جهانی، جهش نرخ دلار در روزهای اخیر قیمت سکه را با خود همراه کرد.
روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، با حرکت شاخص دلار نزدیک کف ۳ساله طلای جهانی در کانال ۱۳۳۰ دلاری نوسان دارد. همچنان نشست بانک مرکزی اتحادیه اروپا (با نوسان یورو) و نوسانات شاخص دلار بر طلا اثرگذار است.
روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، افت شاخص دلار به کف جدید ۳ساله اونس طلا را به بالاترین سقف ۴ماهه (۱۳۵۰.۷ دلار) رساند. همچنان نشست بانک مرکزی اتحادیه اروپا و سیگنال‌های اقتصادی بر اونس طلا اثرگذار است.

هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۰.۶ درصدی با ثبت پنجمین هفته صعودی به قیمت یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان معامله شد. با رشد نرخ دلار در میانه هفته بالاتر از سقف ۴۶۵۰ تومانی، سکه تا قیمت یک میلیون و ۵۳۳ هزار تومان معامله شد. در ادامه با وجود روند نزولی نرخ دلار تا سطح ۴۵۳۴ تومان شاهد کم‌واکنشی سکه به این عامل به دلیل رشد حدود ۳۰ دلاری اونس طلای جهانی تا ساعات پایانی معاملات بازار داخلی روز پنج‌شنبه بودیم. افت شاخص دلار تا کف ۳ساله روز پنج‌شنبه طلا را تا سقف ۱۳۶۶ دلار افزایش داد. اما در ادامه بازگشت شاخص دلار از کف، نوسان طلا روز جمعه در کانال ۱۳۵۰ دلاری را ادامه‌دار کرد. آمار رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه‌ماهه سوم آمریکا روز جمعه می‌تواند بر طلا اثرگذار باشد.

پیش‌بینی
• تحلیلگران جی اف ام اس در موسسه تامسون رویترز گفتند، با توجه به ریسک کاهش روند رشد بازارهای بورس و بی ثباتی سیاسی در جهان، قیمت طلا ممکن است امسال برای اولین بار از زمان افت قیمت ها در سال ۲۰۱۳، به بالای ۱۵۰۰ دلار برسد. افزایش بی ثباتی در نقاط مختلف جهان و افت رشد بازارهای بورس موجب افزایش سرمایه گذاری ها در بازار طلا می گردد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۶ بهمن ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۵۰.۳ دلار۲.۱ درصد افزایش (۱۶.۷ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۴۲.۹۱۰ ریال۱.۸ درصد کاهش (۲۷۴۴۰ ریال)

نظر بدهید