تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱ ژوئن ۲۰۱۸ (جمعه ۱۱ خرداد ۹۷)

0
1343

ناظراقتصاد: ماه مه، ماه پر حادثه‌ای برای نفت بود. خبر خروج آمریکا از برجام و احتمال کاهش صادرات نفت ایران، افزایش تنش‌های منطقه‌ای و اعلام مقامات سعودی و روسیه مبنی بر احتمال افزایش عرضه و تعدیل توافق دسامبر ۲۰۱۶ از مهم‌ترین عواملی بودند که نفت را در این ماه به نوسان درآوردند. دو عامل اول باعث شدند که هر دو نفت شاخص در نیمه دوم ماه مه رکورد قیمتی از خود به جا بگذارند، برنت در این ماه توانست از مرز ۸۰ دلار بگذرد و نفت خام آمریکا نیز به بیش از ۷۳ دلار بر بشکه رسید که بیشترین سطح از نوامبر سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود. اما یک هفته پایانی مه با مطرح شدن احتمال افزایش تولید نفت اوپک در نشست ماه ژوئن قیمت‌ها در مسیر کاهشی قرار گرفت.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۵ دلار معامله شد و شاهد تداوم روند نزولی نفت بودیم. چشم‌انداز افزایش عرضه تولیدات اوپک و غیراوپک به میزان حدود یک میلیون بشکه در روز از نیمه دوم ۲۰۱۸ و رساندن سطح تعهد اوپک به ۱۰۰ درصد (از ۱۵۲ درصدی در آوریل) پس از نشست وزرای انرژی در سن‌پترزبورگ روند نزولی نفت را تشدید کرد.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۷ دلار معامله شد. پس از افت ۴.۸ درصدی قیمت نفت در هفته اخیر و افت ۱.۴ درصدی روز دوشنبه، دیروز شاهد روند کم‌نوسان قیمت نفت بودیم. همچنان چشم‌انداز افزایش عرضه از سوی اوپک پس از ۱۷ ماه پایبندی به توافق (تا ۱۵۲ درصد در آوریل) فشار را بر نفت حفظ کرده است.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۸.۳ دلار معامله شد. پس از ریزش ۷.۶ درصدی WTI طی ۵ روز، دیروز شاهد کم‌نوسانی قیمت نفت بودیم. چشم‌انداز رشد تدریجی تولیدات نفت از سوی عربستان و روسیه برای جبران کاهش عرضه از سوی ایران و ونزوئلا (به دلیل بازگشت تحریم‌ها) افت نفت را رقم زد. بازگشت ریسک جنگ تجاری با اعلام ترامپ از اعمال تعرفه ۵۰ میلیارد دلاری از ۱۵ ژوئن به کالاهای وارداتی چینی عامل دیگر فشار بر نفت شد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۷ دلار معامله شد. تردیدها نسبت به بازار نفت و رشد اختلاف برنت و WTI به بالاترین سطح در ۳.۵ سال اخیر (تا ۱۱ دلار در روز پنج‌شنبه) افت ۲.۲ درصدی WTI و رشد ۳.۲۲ درصدی برنت را در مه رقم زد. پس از تحریم ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، دورنمای رشد تولیدات روسیه و عربستان افت نفت از سقف ۳.۵ ساله را رقم زد. با وجود افت موجودی نفت تجاری آمریکا (۳.۶۲ میلیون بشکه) بیش از انتظارات، اما رشد تولیدات آمریکا به ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرد. با کمبود خط لوله‌های نفتی WTI، کمبود انبار و محدودیت ترمینال‌های صادراتی خلیج مکزیک و پیشی گرفتن عرضه از تقاضای محلی، موسسه Raymond James Equity Research افزایش اختلاف WTI و برنت تا ۲۰ دلار را در ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد.

چشم انداز قیمت نفت

? اوپک و ۱۱ کشور تولیدکننده خارج از این سازمان از جمله روسیه، در دسامبر سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفتند سقف تولیدات خود را در مجموع ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. قرار بود که این توافق نه تنها تا پایان سال جاری تمدید شود، بلکه این کشورها به دنبال توافق بلندمدتی برای متعادل نگه داشتن بازار نفت در بلندمدت بودند. این موضوع یکی از مهم‌ترین عوامل رشد قیمت نفت در سال جاری میلادی محسوب می‌شود. با این حال در حاشیه نشست اقتصادی سنت پترزبورگ که حدود یک هفته پیش و با حضور مقامات سعودی برگزار شد، وزرای نفت و انرژی امارات، عربستان و روسیه اعلام کردند برای ممانعت از کمبود نفت در بازارها و جلوگیری از رشد شدید قیمت‌ها که به اقتصاد جهانی لطمه وارد می‌کند، سیاست محدود کردن تولید و عرضه نفت از دستور کار خارج خواهد شد.

? کارشناسان سناریوهای متفاوتی پیش روی توافق اوپک مطرح کرده‌اند. سناریوی اصلی این است که کاهش تولید به پایبندی ۱۰۰درصدی به توافق تعدیل یابد. آنطور که آمار اوپک نشان می‌دهد به دلیل کاهش تولید بیش از تعهدات کشوری چون عربستان، قطر و الجزایر و همچنین کاهش تولید شدید ناخواسته کشورهایی چون ونزوئلا و آنگولا، متوسط پایبندی به توافق در ماه آوریل به بیش از ۱۶۶ درصد رسیده است. آن‌طور که نظرسنجی رویترز از کارشناسان و منابع اطلاعاتی نشان می‌دهد افت تولید اوپک و افزایش پایبندی به توافق در ماه مه نیز به دنبال کاهش تولید نیجریه و ونزوئلا ادامه داشته است. از این رو اگر اوپک قصد داشته باشد به پایبندی ۱۰۰ درصدی برسد، تولید این سازمان بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این برخی منابع اعلام کرده‌اند روسیه و عربستان به دنبال افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای تولیدات اوپک و کشورهای غیرعضو هستند. از آنجا که توافق اوپک از مهم‌ترین‌ دلایل کاهش مازاد نفت موجود در انبارهای نفتی جهان و رشد قیمت نفت در یک سال اخیر بوده، تعدیل توافق خبری بود که بازار را با شوک شدیدی مواجه کرد، به‌طوری‌که نفت تنها ظرف یک روز بیش از ۳ درصد افت قیمت را تجربه کرد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱ ژوئن ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۵.۷۵ درصد کاهش (۳.۵ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
برنت۷۶.۷۰.۵ درصد افزایش (۰.۴ دلار)ژوئن ۲۰۱۸
اوپک۷۳.۸۳.۶ درصد کاهش (۲.۸ دلار)ژوئن ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱ ژوئن ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید