گزارش بورس دوشنبه ۸ آبان | تداوم بهبود شاخص کل بورس

0
318

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-960808-1@monitoreconomy_ir-stock-960808-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۰ واحدی به ۸۷.۴۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۳۷ میلیاردریال(۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۵۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۸۴ واحد، ایران خودرو با ۲۹ واحد و پتروشیمی پردیس با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۲، ارتباطات سیار ایران با ۲۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۴۶ میلیون و ۹۹۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۴۲۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۷ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۴۶۳، محصولات شیمیایی با ۲۵۹ و فلزات اساسی با ۱۹۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی زیر سایه معاملات کد به کد و انتقالی بازارگردان‌های حامی معامله‌گران بورس شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه میان بازار دومی‌ها و شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین بود که گروه خودرویی‌ و قطعه‌ساز با اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام روبه‌رو شد. امروز در گروه فلزات اساسی نیز فولادی‌ها در حالی شاهد عرضه پرحجم سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بودند که بازارگردان‌های حقوقی در دامنه نوسان منفی فرصتی برای جمع‌آوری سهام پیدا کردند و گروه پالایشی‌ نیز همزمان با آغاز به کار بازارهای جهانی و رفت و برگشت قیمت جهانی نفت خام به قیمت‌های قبلی دوباره با معاملات متعادل در این گروه روبه‌رو شدند. در گروه بانک‌ها نیز اگر چه این روزها زمزمه تغییر مدیران بانکی از جمله در بانک‌های ملت، مسکن، رفاه و بانک ملی ایران مطرح شده اما نکته قابل تأمل اینکه طولانی شدن توقف نماد معاملاتی بیش از ۶ ناشر بانکی، لزوم بازنگری در قوانین و چارچوب‌ جاری در بازار سرمایه کشور در مورد عملکرد ناشران و توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در میان تابلوهای برتر این بازار را یاد آور شد.

 

نظر بدهید