ترکیه به دنبال ایجاد اولین برند خودروسازی بومی

0
356
ترکیه

ناظراقتصاد: در حالی که برندهای مختلف خودروسازی هم‌اکنون در حال تولید خودرو در ترکیه هستند، دولت اردوغان به شدت از طرح تولید یک برند خودروی داخلی در این کشور حمایت کرده است که به حاشیه رفتن فورد و فیات منجر خواهد شد.
به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، ترکیه علی‌رغم داشتن کارخانه‌های خودروسازی مختلف و تولید برندهای گوناگون نظیر فورد و فیات، هنوز خودروی بومی نداشته و یک برند مستقل که اقدام به تولید خودرو در این کشور بکند، ایجاد نشده است.

اخیراً رئیس‌جمهور این کشور شرکت‌های خودروسازی داخل را به چالش کشیده و از آنها خواسته است یک برند خودروی داخلی در کشور ایجاد کنند.

۵ شرکت خودروسازی ترک نیز در پاسخ به این اقدام اردوغان اعلام کردند که تا سال ۲۰۲۱ اولین خودروی تولید داخل را به بازار عرضه خواهند کرد. شرکت BMC، گروه آناتولی، هلدینگ کراسا، شرکت ترک‌سل و هلدینگ زورلو، ۵ شرکتی هستند که قرار است به صورت مشترک اولین خودروی داخلی ترکیه را تولید کنند.

دولت ترکیه از این اقدام به‌شدت حمایت کرده است، هلدینگ زورلو طی توئیتی اعلام کرده است که کشور ما رویای تولید اولین خودروی بومی را تحقق خواهد بخشید و ما با افتخار مسئولیت بخشی از این پروژه را برعهده خواهیم داشت.

در نشست افتتاحیه این پروژه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر این کشور سخنرانی کرده و اردوغان در سخنان خود از احتمال هیبرید بودن یا برقی بودن نخستین خودروی تولیدی ترکیه سخن گفت. وی همچنین موضوع تولید خودروهای بدون سرنشین در ترکیه را هم پیش کشید.

نظر بدهید