هدفگذاری ترکیه برای قرار گرفتن در جمع ۱۰ اقتصاد برتر جهان

2
432

ناظراقتصاد: یازدهمین برنامه توسعه پنج ساله ترکیه شامل سیاست‌های کلی اقتصادی و اجتماعی این کشور برای اجرا در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ تدوین شده و جزئیات اجرایی آن تا ژوئن امسال تکمیل می‌شود.
بر اساس این برنامه که روز گذشته با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و بینالی یلدریم نخست وزیر این کشور رونمایی شد، ترکیه هدف گذاری کرده است که در پایان برنامه یازدهم در سال ۲۰۲۳ و در صدمین سال تشکیل جمهوری ترکیه جزو ۱۰ اقتصاد برتر جهان باشد.
بر اساس برنامه پنج ساله یازدهم ترکیه، این کشور قصد دارد اهدافی مانند ارتقای سطح تولید ناخالص داخلی به ۲ هزار مییلیارد دلار و افزایش سرانه درآمد ملی به ۲۵ هزار دلار را دنبال کند.
همچنین بر اساس این برنامه دولت ترکیه هدف گذاری کرده است که صادرات خود را از حدود ۲۰۰ میلیارد دلار کنونی به بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد که به نظر هدفی بعید و بلندپروازانه است.
دولت ترکیه همچنین بر اساس این برنامه قصد دارد تا نرخ بیکاری را که هم اکنون حدود ۱۲ درصد است، به پنج درصد برساند و نرخ تورم را نیز از حدود ۱۰ درصد کنونی کاهش داده و تک رقمی کند.
در یازدهمین برنامه توسعه ترکیه همچنین علاوه بر اقشار مختلف جامعه، نهادهای مدنی نیز مشارکت خواهند داشت و سیاست‌های آموزشی و استخدام نیروی کار در راستای تحول و توسعه سرمایه انسانی از جمله اولویت‌های این برنامه خواهد بود.
تقویت زیرساخت‌های پژوهش و توسعه، تحولات فناوری در زمینه تولیدات کشاورزی و صنعتی، افزایش بازدهی و متنوع سازی تولیدات صادراتی از جمله پایه های اصلی استراتژی رشد آینده ترکیه در برنامه توسعه پنج ساله یازدهم تعیین شده است.
به گزارش ایرنا، ترکیه تاکنون ۱۰ برنامه توسعه پنج ساله را که همواره رشد با ثبات، مبارزه با تورم، ارتقای سطح رفاه شهروندان را به دنبال داشته، از سال ۱۹۶۳ تاکنون اجرا کرده است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در آیین رونمایی از یازدهمین برنامه توسعه پنج ساله این کشور گفت: برای این که در صدمین سال تشکیل جمهوری ترکیه جزو ۱۰ اقتصاد برتر جهان باشیم، چشم انداز ۲۰۲۳ را تدوین کردیم و اکنون که پنج سال به این هدف مانده است، گام های راسخی برداشته و به سمت هدف خود پیش می رویم.
وی بیان کرد: علاوه بر این چشم انداز ۲۰۵۳ و ۲۰۷۱ را برای اهداف آینده ترکیه تعیین کرده‌ایم ولی برای رسیدن به اهداف بزرگ در چند سال آتی هدف میان مدت ۲۰۳۳ را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

2 دیدگاه ها

نظر بدهید