تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۸ ژوئن ۲۰۱۸ (جمعه ۱۸ خرداد ۹۷)

0
1168
مصرف انرژی

مقدمه
? نگاهی به مهم‌ترین اتفاقات داخلی و بین‌المللی صنعت نفت در هفته گذشته نشان می‌دهد که آغاز فرآیند سوآپ (معاوضه) نفت خام کرکوک عراق به ایران، یکی از مهم‌ترین خبرهای نفتی هفته گذشته بوده است. بررسی پالایشگاه‌های اروپایی برای کاهش خرید نفت خام ایران تحت فشار تحریم‌های آمریکا که می‌تواند بر صادرات نفت خام ایران اثر بگذارد، اختلاف بی‌سابقه قیمت نفت خام برنت و شاخص WTI آمریکا و افزایش صادرات نفت خام ایالات متحد آمریکا در پی آن و درخواست دولت ترامپ از عربستان و سایر تولیدکنندگان اوپک برای افزایش تولید نفتشان به میزان یک میلیون بشکه در روز به منظور پوشش کاهش احتمالی تولید ایران در پی اعمال تحریم‌ها از دیگر اخبار نفتی هفته گذشته بوده‌اند که نام ایران بارها در آنها تکرار شده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? پس از گذشت حدود یک ماه از خروج آمریکا از برجام، سرانجام اخباری از احتمال کاهش خرید پالایشگاه‌های اروپایی از ایران منتشر شد. این خبر در حالی یکی از مهم‌ترین اتفاقات هفته گذشته به شمار می‌رود که باوجود بیان دیدگاه‌های پالایشگاه‌‌های آسیایی، مشتریان اروپایی نفت خام ایران تا‌کنون از اظهارنظر در رابطه با کاهش خرید خودداری کرده بودند. با این حال، مهم‌ترین مشتریان نفت خام ایران در آسیا قرار دارند و اروپا بازار هدف نیست. از طرفی به گفته منابع آگاه، پالایشگاه‌های اروپایی که عمدتا با شرکت ملی نفت ایران قراردادهای بلندمدت دارند، تا زمان اجرایی شدن تحریم‌ها به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد. همچنین منابع آگاه به رویترز گفته‌اند توتال فرانسه پس از مهلت ۱۸۰ روزه که در چهارم نوامبر به پایان می‌رسد، از آمریکا برای ادامه تجارت نفت با ایران درخواست معافیت نخواهد کرد اما شرکت سپسای اسپانیا امیدوار است بتواند یک معافیت ۶ ماهه را دریافت کند. صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر به حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسید و در ماه آوریل، یعنی پیش از اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای بین‌المللی با تهران، به بالاترین رکورد خود صعود کرد. همچنین صادرات ایران در ماه مه (اردیبهشت-خردادماه) به روزانه حدود ۲ میلیون و ۷۰۰هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی رسید که بالاتر از میانگین صادرات امسال بوده است.

? در معاملات روز پنج‌شنبه، نفت شاخص برنت با رشد ۲ دلاری همراه شده بود. این میزان رشد تولید در پی افزایش نگرانی‌ها از تداوم کاهش عرضه نفت خام ونزوئلا و همچنین تن ندادن اوپک به پیشنهاد رشد تولید در نشست این ماه رقم خورد. ونزوئلا که عضوی از اوپک است، علاوه بر مشکلات بی‌شمار اقتصادی، با تحریم‌های آمریکا مواجه است. به همین دلیل تولید نفت خام این کشور بیش از پیش در معرض خطر قرار گرفته است. در حال حاضر، ونزوئلا در کنار معضل افت تولید، یک ماه از برنامه خود برای تحویل نفت خام به مشتریانش در پایانه‌های اصلی صادرات عقب است و حتی ممکن است برخی قراردادها در پی این مشکلات متوقف شوند.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد اندک به قیمت ۶۵.۷ دلار معامله شد. معاملات بازار نفت همچنان تحت تاثیر نگرانی‌های عرضه نفت از سوی ونزوئلا و ایران دنبال می‌شود. در عین حال، مطابق جدیدترین گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، رشد تولید نفت این کشور ادامه داشته و به رکورد روزانه ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده است. این در حالی است که افت فراتر از انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته اخیر نشان‌دهنده تقویت سمت تقاضاست. از سوی دیگر، آمار واردات نفت چین در روز جمعه بر قیمت جهانی نفت فشار وارد کرد. گمرک چین اعلام کرد که واردات نفت این کشور در مقیاس ماهانه ۴ درصد کاهش داشته است. به این ترتیب، نگرانی از کاهش احتمالی تقاضای طلای سیاه از سوی دومین اقتصاد جهان منجر به فشار بر قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی شد.

چشم انداز نفت

? تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون ۲۸ درصد رشد داشته که به‌طور متوسط ۲.۳ درصد رشد را در ماه تجربه کرده است. به این ترتیب آمریکا در حال نزدیک شدن به میزان تولید بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده نفت جهان یعنی روسیه است که در حال حاضر روزانه ۱۱ میلیون بشکه تولید می‌کند. افزایش تولید نفت آمریکا موجب شده تا قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نسبت به نفت برنت به شدت کاهش یابد و شکاف قیمت بین این دو شاخص نفتی به بالاترین رقم از سال ۲۰۱۵ یعنی بیش از ۱۱ دلار در هر بشکه برسد. به رغم کاهش قیمت‌های روز جمعه، قیمت نفت برنت همچنان ۱۵ درصد بالاتر از رقم‌های ابتدای امسال است و آن‌طور که بانک Jefferies آمریکا در رابطه با شرایط بازار در یک گزارش اعلام کرده است؛ «عرضه و تقاضا همچنان در بازار بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.»

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۸ ژوئن ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۵.۶۰.۱۵ درصد کاهش (۰.۱ دلار)جولای ۲۰۱۸
برنت۷۶.۴۰.۴ درصد کاهش (۰.۳ دلار)جولای ۲۰۱۸
اوپک۷۳.۳۰.۵۴ درصد کاهش (۰.۴ دلار)جولای ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۸ ژوئن ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید