گزارش بورس یک‌شنبه ۱۴ آبان | تقویت شاخص کل بورس

0
312
بازار بدهی

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۶ واحدی به ۸۷.۹۰۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۱۲ میلیاردریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۷۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۴۵ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۸ واحد و گروه مپنا با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۳۴، پالایش نفت بندر عباس با ۳۳ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۳۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۸۲ میلیون و ۲۹۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۹۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۲ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۴۰۹، فلزات اساسی با ۲۲۸ و محصولات شیمیایی با ۱۸۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل بود که معامله‌گران اغلب حقیقی بازار سهام هم‌زمان با معاملات درون‌گروهی و کد به کد در نمادهایی همچون ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی و سایپا شاهد پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها به رهبری ایران‌خودرو بود. انتشار گزارش‌های عملکردی با اهمیت شش ماهه اغلب شرکت‌های بورسی در کنار تلاش شاخص کل بورس تهران برای شکستن سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی باعث شده تا معامله‌گران بازار سهام، خود را برای روزهای شوکه‌کننده در بازار سهام آماده کنند. این در حالی است که نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی و انتظار برای افزایش نرخ ارز، اصلی‌ترین متغیرهای بنیادی اثرگذار بر بورس تهران است. با این همه، تصمیم برای کوتاه کردن دوره تسویه معاملات اعتباری از سه روز به یک روز، سرعت فروش سهام و خروج نقدینگی از بازار را به گمان برخی فعالان بازار سرمایه افزایش داده است.

 

نظر بدهید