گزارش بورس سه‎شنبه ۹ آبان | تقویت شاخص کل بورس

0
271

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص‌ کل بورس با افزایش ۱۷۲ واحدی به ۸۷.۶۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۴۲ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۱۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۵۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۸۳ واحد، ایران خودرو با ۴۴ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۶، ارتباطات سیار ایران با ۱۵ واحد و سرمایه‌گذاری غدیر با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۳ میلیون و ۳۳۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۶۳۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۸ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۳۱۲، فرآورده های نفتی با ۲۴۸ و محصولات شیمیایی با ۱۹۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی با پرحجم شدن معاملات سهام در برخی نمادهای معاملاتی به پیشرانی گروه خودرویی‌ و قطعه‌سازها روبه‌رو بود که اغلب معاملات سهام در محدوده صفر تابلو یا همان قیمت پایانی نوسان کردند. در این بین، بازارگردانی نوبتی در نمادهای شاخص‌ساز بازار باعث شده تا روند معاملات الگوریتمی با تعریف مشخصی از دامنه نوسان شاخص بورس بازدهی تثبیت‌شده‌ای را در کانال حرکتی فعلی نشان دهد. امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۵۶ میلیون سهم بانک ملت به ارزش ۱۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو بود. در بانک انصار نیز ۷۰ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱۴ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده همراه بود.

نظر بدهید