وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت | بهبود شاخص کل بورس

0
1515

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۲۰ واحدی به ۹۴.۷۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۳۱ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۰۶۷ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۹۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۷ واحد، خدمات انفورماتیک با ۷۳ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۵۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۷۵، پتروشیمی پردیس با ۳۱ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۸۷ میلیون و ۹۷۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۲۴۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۶ نماد (معادل۸۶ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت ودرنهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فراورده‌های نفتی با ۱۹۳، فلزات اساسی با ۱۲۴ و خودرو و ساخت قطعات با ۸۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این هفته در حالی شاهد تقویت تقاضا در تک سهم‌های گروه‌های پیش‌رو شامل فلزات اساسی، پالایشی‌ها، بودند که ضعف نقدینگی در بازار برای حمایت از سهم‌های ارزنده به خوبی لمس می‌شود. در این بین امروز معامله‌گران بورس تهران همسو با بازارهای جهانی همچنان ترجیح می‌دهند تا با استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری به دنبال سهم‌های بنیادی برخوردار از سود نقدی قابل اتکا در مجامع سالیانه باشند. مجامعی که به تدریج از هفته آینده آغاز خواهند شد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۰ میلیون سهم بانک صادرات به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون تومان به کدهای درون‌گروهی بازار انتقال یافت، همچنین ۱۰ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامداران عمده روبه‌رو بود.

 

نظر بدهید