گزارش بورس سه‌شنبه ۷ آذر | بهبود شاخص کل بورس

0
256

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۹۹ واحدی به ۹۱.۲۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۳۷ میلیاردریال ( ۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۲۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۶۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۶۹ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۰۰ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۶۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشیا ۲۸، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۵ واحد و ایران خودرو با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۵ هزار و ۶۵۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت استخراج کانه های با ۶۰۱، فلزی فلزات اساسی با ۴۹۱ و فرآورده های نفتی با ۲۷۹میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران، در حالی همچنان شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام در میان بازار اولی‌ها به‌ویژه در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها بود. لزوم اصلاح پرتفوی و استراحت قیمت سهام باعث شد تا معامله‌گران حرفه‌ای با نقد کردن سهام شرکت‌های کوچک به دنبال جذب سهام شرکت‌های صادرات محور و شرکت‌هایی در گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها باشند. در این زمینه امروز گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید در حالی با بیش از ۵۱ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱۰ میلیارد تومان روبرو شد که با صف خرید بیش از ۱۶ میلیون سهمی به کار خود پایان داد. دوقلوهای سنگ آهنی نیز امروز اگرچه شاهد شکل‌گیری صف خرید سهام در تابلوی معاملات سهام خود بودند که تداوم عرضه سهام از سوی سهامداران حقوقی انتظار برای متعادل شدن معاملات آنها در روز آینده را محتمل می‌کند. در نماد «ومعادن» نیز امروز عرضه سنگین سهام از سوی سهامدار عمده حقوقی در دامنه نوسان مثبت قیمتی مانع از شکل‌گیری صف خرید در این نماد شد.

نظر بدهید