صعود ۲۷۱۸ واحدی شاخص کل بورس

0
326

ناظر اقتصاد : معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی تقویت حجم تقاضا در گروه فلزات اساسی و معدنی را علی‌رغم روند نزولی قیمت‌ها در بازارهای جهانی به نظاره نشستند که روند معاملات در گروه پتروشیمی‌ها در محدوده صفر تابلو و معاملاتی متعادل دنبال شد.

? شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۹ مرداد ماه ۹۷ با افزایش ۲۷۱۸ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۷۳ واحد رسید.

? شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۱۶ واحدی عدد ۱۹ هزار و ۹۰۶ واحد را به نمایش گذاشت.

? شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۳۱۸ واحدی به رقم ۱۴۴ هزار و ۴۰۴ واحد دست یافت.

? شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۷۱۷ واحدی به رقم ۱۰۰ هزار و ۹۱۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۲۰۰۲ واحدی عدد ۲۷۳ هزار و ۳۳۲ واحد را به نمایش گذاشت.

? امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۸ واحد بر روی رقم یک هزار و ۵۵۵ واحد متوقف شد.

? امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۴۲۷واحد ، ملی صنایع مس ایران با ۲۹۲ واحد و معدنی و معدنی گل گهر با ۲۴۷واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

? در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های شرکت ارتباطات سیار ایران با ۸۴ واحد، فولاد خراسان با ۴۶ واحد و مخابرات ایران با ۴۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بورس به دوش کشیدند.

? ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۲۷میلیارد و ۵۹۶ میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۹۰۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۱ هزار و ۹۲۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملات پرحجمی را در گره فلزات اساسی با پیشرو شدن فولاد مبارکه، شرکت ملی صنایع مس ایران و ذوب‌آهن اصفهان به نظاره نشست که روند معاملات بازارهای جهانی پس از تشدید جنگ تجاری آمریکا حاکی از روند نزولی قیمت‌ها به ویژه در مس، روی، آلومینیوم و فولاد حکایت داشت.

روند معاملات بازارهای جهانی حاکی است تقویت ارزش دلار در برابر سایر ارزها اگرچه از متغیرهای تأثیرگذار بر نزولی شدن قیمت‌ها در بازارهای جهانی بوده است، اما معاملات بازار آتی فلزات اساسی به ویژه برای آلومینیوم نشان می‌دهد دورنمای قیمت‌ها با روند صعودی روبه‌رو خواهد شد، این در حالی است که با توجه به ابهام بر سر تعیین قیمت پایه ارز کالاها در بورس کالا و تعیین تکلیف آن در روز سه‌شنبه باعث شده تا معاملات پتروشیمی و صنایع ارزمحوری که با نرخ دستوری مواجه هستند در روندی متعادل و حرکت دست به عصای معامله‌گران روبه‌رو باشد.

نظر بدهید