اینفوگراف تولید ناخالص داخلی سرانه جهان ۲۰۱۸

0
1419

ناظر اقتصاد: یکی از آمارهای مهم که مربوط به اقتصاد کشورها است تولید ناخالص داخلی سرانه اسمی (GDP per Capita, Current prices) است که از تقسیم تولید ناخالص داخلی GDP بر تعداد جمعیت به دست می‌آید. این شاخص در برخی نوشتارها به اشتباه درآمد سرانه بیان می‌شود در واقع معنی تولید ناخالص داخلی سرانه این است که به ازای هر نفر در یک کشور چه مقدار تولید ناخالص داخلی ایجاد شده است.

البته نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که تولید ناخالص داخلی سرانه یک کشور شاخص مناسبی برای بیان میزان رفاه اقتصادی در آن کشور نمی‌باشد و از مقایسه این شاخص بین کشورها نمی‌توان در این زمینه اظهار نظر کرد دلیل این امر وجود تفاوت در استانداردهای زندگی و سطح قیمت‌ها در کشورهای مختلف است که باعث می‌شود این شاخص نتواند منعکس کننده مناسبی از قدرت خرید و رفاه اقتصادی در یک کشور باشد.

بررسی تولید ناخالص داخلی سرانه جهان ۲۰۱۸

اینفوگراف زیر براساس آمارهای ارائه شده توسط صندوق بین المللی پول از تولید ناخالص داخلی سرانه جهان در سال ۲۰۱۸ تهیه شده است. رنگ‌ کشورها گویای بازه تولید ناخالص داخلی سرانه آن کشور در سال ۲۰۱۸ است.

میانگین تولید ناخالص داخلی سرانه جهان ۲۰۱۸، ۱۱۳۷۰ دلار بوده که لوکزامبورگ با تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۱۳۹۵۴ دلار بیشترین تولید ناخالص داخلی سرانه را در بین کشورهای جهان دارد و بعد از آن سوئیس و نروژ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. آنچه مشخص است، یکی از دلایل بالا بودن تولید ناخالص داخلی سرانه در کشورهایی مانند لوکزامبورگ جمعیت پایین آن نسبت به کشورهای دیگر است.

از لحاظ دسته بندی منطقه‌ای در جهان، اقیانوسیه (استرالیا و نیوزیلند) با میانگین تولید ناخالص داخلی سرانه حدود ۵۴۲۲۰ دلار بیشترین میزان این شاخص را در بین مناطق دارند و بعد از آن آمریکای شمالی با میانگین درآمد سرانه ۴۷۷۵۰ دلار در رتبه دوم در سال ۲۰۱۸ قرار دارد. همچنین در بین گروه‌های اقتصادی کشورهای گروه هفت با درآمد سرانه ۵۰۹۱۰ دلار و اقتصادهای پیشرفته با تولید ناخالص داخلی سرانه ۴۷۹۸۰ دلار دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی سرانه در بین گروه‌های اقتصادی می‌باشند.

ایران در سال ۲۰۱۸ دارای تولید ناخالص داخلی سرانه ۵۲۲۲ دلار بوده است که برای سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰۵۰ دلار پیش بینی شده است که با در نظر گرفتن توزیع ناعادلانه درآمد و روند افزایشی هزینه‌ها این میزان تولید ناخالص داخلی سرانه گویای شرایط مناسب اقتصادی نمی‌باشد.

اینفوگراف تولید ناخالص داخلی سرانه جهان 2018

نظر بدهید