جایگاه فین تک در آینده بازارهای مالی جهان

بهمن خداپناه

0
11058

ناظراقتصاد: فاصله تا شکوفا شدن ظرفیت واقعی فین تک ها در اقتصاد ایران، بسیار زیاد است. از این رو در گزارش زیر مروری بر وضعیت فین تک در آینده بازارهای مالی دنیا و ایران خواهیم داشت.

با گسترش فناوری و نفوذ هر چه بیشتر اینترنت و فضای مجازی در زندگی روزمره انسان‏‌ها، نیاز به ایده‏‌ها و نوآوری در این بخش ملموس‌‏تر می‌گردد. روند رو به رشد تاسیس استارت آپها یا کسب و کارهای نوپا در سراسر دنیا باعث تلفیق فناوری و صنعت، و نهایتا اشتغال گردیده است که توسعه اقتصادی را‏‏ می‏‌توان به عنوان یکی از ثمرات آن دانست. استارت‌آپ‌های موجود، در حوزه‌های بی‌شماری در حال فعالیت می‌باشند و بنابراین محدوده وسیعی از دانش و فناوری را در اختیار خود قرار داده‌اند، اما در همه‏‏ آن‏ها یک فصل مشترک و البته استراتژیک به نام حوزه مالی و بانکی وجود دارد. حوزه‌ای که بنا به اهمیت، در صورت عدم توجه‏‏ می‏‌تواند زمینه شکست هر بنگاه اقتصادی کوچک و بزرگی را فراهم آورد. فین‌ تک یا فناوری مالی گونه‌ای از فناوری است که با بهره‌گیری از توان نرم افزاری و سخت افزاری به ارائه خدمات مالی نوآورانه‏‏ می‌‏پردازد.

اگر به روند تجارت جهانی نگاه کنیم، خواهیم فهمید که شیوه تجارت کالا و خدمات به طور کامل با ظهور شرکت‌های فناوری محوری چون آمازون (تاسیس شده در ۱۹۹۴)؛ تجارت نظیر به نظیر مانند ‏‏ای بی (تاسیس شده در ۱۹۹۵)؛ و همچنین شرکت‌های نسبتاً تازه تاسیس شده ایر بی ان بی (تاسیس شده در ۲۰۰۸) و اوبر (تاسیس شده در ۲۰۰۹)، تغییر شکل داده است.

تقریبا تمامی موسسات مالی جهان و بسیاری از شرکت‏‌های بزرگ در حال ورود به این حوزه هستند تا با حمایت از کسب و کارهای نوپا، راه ورود خود به بخش‌‏هایی نظیر تلفن‌‏های همراه، پردازش ابری، امنیت و رگولاتوری را تسهیل کنند. نرخ رشد شرکت‌‏های حوزه فین ‏تک سالانه ۲۶ درصد بوده و در حال افزایش است و بنابر برآوردها تا سال ۲۰۱۸ پیش‏بینی می‏‌شود، ۸ میلیارد دلار سرمایه‏‌گذاری تنها از طریق بانک‌‏ها در این حوزه صورت پذیرد.

با این وجود، بنا بر گزارش گروه مشاورین بوستون (۲۰۱۶)، در زمینه فناوری‌های مالی، حاکی از آن است که تامین سرمایه برای فین‏تک‌های بازار سرمایه کمتر از حد انتظار می‌باشد؛ این مسئله تا حدی ناشی از ماهیت تخصصی این بخش- در مقایسه با بخش‌های بانکداری خرد یا تجاری- است که نفوذ بدان را حتی برای استارت‌آپ‌های برجسته دشوار می‌سازد. فین‏تک‌ها می‌توانند باعث بهبود ارتباطات با مشتری، کاهش هزینه‌ها و تطبیق با دشواری‌های ناشی از مقررات شوند. اما برای اوج گرفتن،‏‏ آن‏ها بایستی بر برخی محدودیت‌ها غلبه کنند.

این محدودیت‌ها شامل پیچیدگی‌های بستر فناوری اطلاعات بانک‌ها و مدیران دارایی، نبود عرصه‌ای برای مدیریت همزمان نوآوری و انطباق با قوانین بی‌شمار جدید و همچنین نیاز به استانداردهایی است که بتوان از طریق‏‏ آن‏ها راه‌حل‌های کارا ایجاد نمود. نظام مالی ایران نیز نه تنها در این مقوله نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد بلکه ضرورت دارد تلاش کند خود را با تغییرات روزافزون این حوزه هماهنگ و طرحی برای تعامل با آثار این تحولات و پدیده‏‌های ناشی از آن داشته باشد. با همین هدف، در ایران نیز تلاش برای سرمایه‌گذاری در حوزه فین‌ تک از چند سال قبل توسط برخی شرکت‏‌ها آغاز شده است.

درحال حاضر در کشور قوانین خاصی برای فعالیت فین‌تک‌ها تعریف نشده است و به همین دلیل ایجاد و توسعه فعالیت توسط این گونه شرکت‌ها خالی از اشکال و ریسک عدم امکان فعالیت نیست اما با این حال این پدیده‏‌های مالی به سرعت در حال رشد و تکثیر هستند و با فرصت‌ها و مزیت‌های فراوانی که ایجاد می‌کنند، در حال تغییر دادن بسیاری از روندهای سنتی هستند. آنچه می‏‌توان اظهار کرد، این است که فاصله تا شکوفا شدن ظرفیت واقعی فین‏تک‌‏ها در اقتصاد ایران، بسیار زیاد است. از این رو در گزارش زیر مروری بر وضعیت صنعت فناوری مالی و آینده آن در دنیا و ایران خواهیم داشت.

دانلو گزارش فین تک در آینده بازارهای مالی جهان

نظر بدهید