جایگاه تکنولوژی‏‌های نوین مالی در آینده بازارهای مالی جهان

بهمن خداپناه

0
10941

ناظراقتصاد: با گسترش فناوری و نفوذ هر چه بیشتر اینترنت و فضای مجازی در زندگی روزمره انسان‏‌ها، نیاز به ایده‏‌ها و نوآوری در این بخش ملموس‌‏تر می‌گردد. روند رو به رشد تاسیس استارت‌آپ‌ها یا کسب و کارهای نوپا در سراسر دنیا باعث تلفیق فناوری و صنعت، و نهایتا اشتغال گردیده است که توسعه اقتصادی را‏‏ می‏‌توان به عنوان یکی از ثمرات آن دانست. استارت‌آپ‌های موجود، در حوزه‌های بی‌شماری در حال فعالیت می‌باشند و بنابراین محدوده وسیعی از دانش و فناوری را در اختیار خود قرار داده‌اند، اما در همه‏‏ آن‏ها یک فصل مشترک و البته استراتژیک به نام حوزه مالی و بانکی وجود دارد. حوزه‌ای که بنا به اهمیت، در صورت عدم توجه‏‏ می‏‌تواند زمینه شکست هر بنگاه اقتصادی کوچک و بزرگی را فراهم آورد. فین‌ تک یا فناوری مالی گونه‌ای از فناوری است که با بهره‌گیری از توان نرم افزاری و سخت افزاری به ارائه خدمات مالی نوآورانه‏‏ می‌‏پردازد.
اگر به روند تجارت جهانی نگاه کنیم، خواهیم فهمید که شیوه تجارت کالا و خدمات به طور کامل با ظهور شرکت‌های فناوری محوری چون آمازون (تاسیس شده در ۱۹۹۴)؛ تجارت نظیر به نظیر مانند ‏‏ای بی (تاسیس شده در ۱۹۹۵)؛ و همچنین شرکت‌های نسبتاً تازه تاسیس شده ایر بی ان بی (تاسیس شده در ۲۰۰۸) و اوبر (تاسیس شده در ۲۰۰۹)، تغییر شکل داده است.
تقریبا تمامی موسسات مالی جهان و بسیاری از شرکت‏‌های بزرگ در حال ورود به این حوزه هستند تا با حمایت از کسب و کارهای نوپا، راه ورود خود به بخش‌‏هایی نظیر تلفن‌‏های همراه، پردازش ابری، امنیت و رگولاتوری را تسهیل کنند. نرخ رشد شرکت‌‏های حوزه فین ‏تک سالانه ۲۶ درصد بوده و در حال افزایش است و بنابر برآوردها تا سال ۲۰۱۸ پیش‏بینی می‏‌شود، ۸ میلیارد دلار سرمایه‏‌گذاری تنها از طریق بانک‌‏ها در این حوزه صورت پذیرد. با این وجود، بنا بر گزارش گروه مشاورین بوستون (۲۰۱۶)، در زمینه فناوری‌های مالی، حاکی از آن است که تامین سرمایه برای فین‏تک‌های بازار سرمایه کمتر از حد انتظار می‌باشد؛ این مسئله تا حدی ناشی از ماهیت تخصصی این بخش- در مقایسه با بخش‌های بانکداری خرد یا تجاری- است که نفوذ بدان را حتی برای استارت‌آپ‌های برجسته دشوار می‌سازد. فین‏تک‌ها می‌توانند باعث بهبود ارتباطات با مشتری، کاهش هزینه‌ها و تطبیق با دشواری‌های ناشی از مقررات شوند. اما برای اوج گرفتن،‏‏ آن‏ها بایستی بر برخی محدودیت‌ها غلبه کنند. این محدودیت‌ها شامل پیچیدگی‌های بستر فناوری اطلاعات بانک‌ها و مدیران دارایی، نبود عرصه‌ای برای مدیریت همزمان نوآوری و انطباق با قوانین بی‌شمار جدید و همچنین نیاز به استانداردهایی است که بتوان از طریق‏‏ آن‏ها راه‌حل‌های کارا ایجاد نمود. نظام مالی ایران نیز نه تنها در این مقوله نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد بلکه ضرورت دارد تلاش کند خود را با تغییرات روزافزون این حوزه هماهنگ و طرحی برای تعامل با آثار این تحولات و پدیده‏‌های ناشی از آن داشته باشد. با همین هدف، در ایران نیز تلاش برای سرمایه‌گذاری در حوزه فین‌ تک از چند سال قبل توسط برخی شرکت‏‌ها آغاز شده است. درحال حاضر در کشور قوانین خاصی برای فعالیت فین‌تک‌ها تعریف نشده است و به همین دلیل ایجاد و توسعه فعالیت توسط این گونه شرکت‌ها خالی از اشکال و ریسک عدم امکان فعالیت نیست اما با این حال این پدیده‏‌های مالی به سرعت در حال رشد و تکثیر هستند و با فرصت‌ها و مزیت‌های فراوانی که ایجاد می‌کنند، در حال تغییر دادن بسیاری از روندهای سنتی هستند. آنچه می‏‌توان اظهار کرد، این است که فاصله تا شکوفا شدن ظرفیت واقعی فین‏تک‌‏ها در اقتصاد ایران، بسیار زیاد است. از این رو در گزارش زیر مروری بر وضعیت صنعت فناوری مالی و آینده آن در دنیا و ایران خواهیم داشت.

گزارش جایگاه تکنولوژی‏‌های نوین مالی در آینده بازارهای مالی جهان

نظر بدهید