جذابیت سرمایه گذاری در بورس

0
324

ناظراقتصاد: شرایط بورس برای تداوم روند صعودی مهیاست و صنایع بورسی با توجه به بازارهای جهانی و اثرات برجام توانستند در نیمه نخست سال فعالیت قابل قبولی داشته باشند با این وجود، پیش بینی می شود جذابیت بورس برای سرمایه گذاری نسبت به رقبا افزایش یابد.
در حال حاضر بورس به عنوان یکی از جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران است که احتمال نزول آن حداقل تا میان مدت چندان محتمل به نظر نمی رسد وبه نظر می رسد طی روزهای آتی شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات هم در بازار سهام باشیم.
به گزارش سنا، مهرزاد منتظری کارشناس بازار سرمایه در ادامه مطالب فوق بیان کرد: با این وجود پیش بینی می شود که روند شاخص کل با چرخش مثبت همراه باشد بعد از بی اثر بودن سخنان رییس جمهور آمریکا در مورد روند برجام، بازار با چراغ سبز نسبت به دیگر مولفه ها بار دیگر وارد فضای صعودی شد.
وی در ادامه بیان کرد: مهمترین نکته ای که در باره رفتار بازار طی روزهای آتی وجود دارد، انتشار گزارش های شش ماهه نخست سال است.
در این زمینه بسیاری از صنایع طی این مدت توانستند فعالیت مطلوبی از خود نشان دهند با توجه به اینکه حدود ۲۰ درصد از ارزش بازار سهام در اختیار نمادهای گروه پالایشی است، روند مثبت قابل انتظار در گزارش صورت های مالی این شرکت ها می تواند اثر مستقیمی بر روند کل بازار داشته باشد.
منتظری در ادامه افزود: با توجه به رشد نرخ نفت در نیمه اول سال و افزایش نرخ ارز مبادله ای، فضایی برای بسیاری از این شرکت ها به وجود آمد تا بتوانند صورت های مالی خود را بهبود قابل توجهی بخشند در صنایع فلزی – معدنی هم شرایط مشابه پالایشی هاست. نمادهای گروه های فلزی-معدنی از سال ۹۵ همزمان با رشد قیمت کامودیتی ها در بازار های جهانی توانستند روند روبه رشد قابل توجهی را آغاز کنند همین موضوع باعث شد تا بسیاری از شرکت های مزبور از پیش بینی سود خود در سال جاری نیز پیشی بگیرند.
کارشناس بازار سرمایه در باره روند دیگر صنایع گفت:افزایش نرخ دلار از ابتدای سال توانست شرایط بسیاری از صنایع “صادرات محور” را بهبود ببخشد.
از سوی دیگر توافق هسته ای توانست طی این مدت اثرات خود را در اقتصاد نشان دهد و بسیاری از شرکت ها با خروج از رکود وارد فاز صادراتی شدند موضوع بعدی در مورد بازارهای جهانی است که هیچ چشم انداز منفی نسبت به آن تا پایان سال وجود ندارد به عنوان مثال مس، در بازارهای جهانی توانست به رکورد سه سال اخیر خود دست یابد و در قیمت ۷ هزارو ۱۰۰ دلار معامله شود سنگ آهن و فولاد هم با ثبات نسبت به هفته های قبل حرکت می کنند و پیش بینی می شود با سیاست های جدید چین شاهد افزایش تقاضا در این کالاها باشیم.
منتظری همچنین در مورد احتمال شناسایی سود از سوی سهامداران گفت: به نظر نمی رسد در شرایطی که احتمال رشد شاخص کل وجود دارد ، سهامداران به دنبال شناسایی سود باشند در شرایط فعلی با توجه به سیاست های جدید بانک مرکزی در زمینه کاهش نرخ سود سپرده بانکی انتظار ورود نقدینگی جدید به بورس تهران وجود دارد. در حال حاضر بورس به عنوان یکی از جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران است که احتمال نزول آن حداقل تا میان مدت چندان محتمل به نظر نمی رسد. وی اضافه کرد:با توجه به مواردی که ذکر شد به نظر می رسد طی روزهای آتی شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات هم در بازار سهام باشیم.

نظر بدهید