جذب ۱۱.۸ میلیارد دلار تسهیلات مالی خارجی در دولت یازدهم

0
357
آمار سرمایه‌ گذاری خارجی

ناظراقتصاد: به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در پی اعلام آمار مربوط به تسهیلات مالی خارجی در کشور توسط وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی بر مبنای آمار بانک مرکزی و برداشت نادرست برخی رسانه‌ها به آگاهی می‌رساند، آمار اعلامی توسط آقای دکتر ظریف بیانگر میزان اخذ تسهیلات مالی خارجی برای تأمین مالی طرح‌های زیر‌بنایی و تولیدی کشور و عملیاتی شدن فرایند آن از طریق گشایش اعتبار اسنادی است.
بر این اساس، معیار تهیه این آمار نیز در هر سه دولت نهم، دهم و یازدهم، یکسان و به میزان مبالغ اعتبارات‌اسنادی گشایش‌شده برای طرح‌ها و پروژه‌های مصوب دولتی و غیر دولتی است.
اعتبارات اسنادی گشایش شده برای طرح ها در دولت نهم در قالب ۸۹ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۳.۴ میلیارد، در دولت دهم با ۲۹ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۳.۹ میلیارد و در دولت یازدهم با ۳۶ طرح جمعاً به مبلغ معادل دلاری ۱۱.۸ میلیارد بوده است.
به گزارش فارس، محمد جواد ظریف روز گذشته در مجلس، از عنوان جذب سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کرد و این جمله به معنای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است. اما بانک مرکزی ضمن تایید رقم اعلام شده از سوی ظریف، این سرمایه جذب شده را، تسهیلات مالی خارجی اعلام می‌کند. تسهیلات مالی خارجی انواع مختلفی را شامل می‌شود که یکی از متداول‌‌ترین آنها که موجب ورود سرمایه غیرمستقیم خارجی به کشور می‌شود، فاینانس است.
در ادبیات اقتصادی هیچگاه فاینانس یا تسهیلات مالی خارجی، سرمایه‌گذاری خارجی قلمداد نمی‌شود. بنابراین برداشت رسانه‌ها از جمله وزیر امور خارجه و نقدهای وارد شده به اظهارات وی، به هیچ وجه اشتباه نبوده است.
بهتر است، دستگاه‌های اجرایی در حین ارائه آمار و اطلاعات به مسئولان ارشد سایر دستگاه‌ها، مفاهیم و بار معنایی اصطلاحات اقتصادی را در ذیل آمارها، درج کنند تا چنین حاشیه‌هایی به وجود نیاید.

نظر بدهید