پرش ۴۰۹۴ واحدی شاخص کل بورس

0
277

ناظر اقتصاد : گمانه‌زنی بر سر جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی در حالی امروز نیز به چالش اصلی در سهم‌های ارز محور بازار سهام تبدیل شد که قرار است امشب رئیس‌کل بانک مرکزی از جزئیات این بسته در سیما رونمایی کند.
گمانه‌زنی بر سر جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی در حالی امروز نیز به چالش اصلی در سهم‌های ارز محور بازار سهام تبدیل شد که قرار است امشب رئیس‌کل بانک مرکزی از جزئیات این بسته در سیما رونمایی کند.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یک شنبه ۱۴ مرداد ماه ۹۷ با افزایش ۴۰۹۴ واحدی به رقم ۱۲۸ هزار و ۴۴۸ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۰۰ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۸۸۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۴۰۳۱ واحدی به رقم ۱۳۶ هزار و ۹۷۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۹۹۶ واحدی به رقم ۹۳ هزار و ۲۴۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۸۲۴۸ واحدی عدد ۲۶۲ هزار و ۴۱۴ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۵۴ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۴۷۳ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های سرمایه‌گذاری دارویی تامین با ۱۱واحد ، آسان پرداخت پرشین و بانک خاورمیانه هر یک تا ۷ واحد و ایران ترانسفو با ۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۷۶ واحد،فولاد مبارکه اصفهان با ۴۲۳ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۵۴ واحد افزایش، بیشترین تاثیرمثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۹۶۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۸۵۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۴ هزار و ۸۶۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه دی، سرمایه‌گذاری جامی، آلوم‌تک، سرمایه‌گذاری مسکن الوند، پالایش نفت شیراز، مهندسی مرآت پولاد، اوراق اجاره تجهیزات ناوگان ریلی البرز نیرو، بیمه رازی، بیمه حافظ، گروه بهمن، گروه صنعتی سپاهان، سرمایه‌گذاری بهمن، کشاورزی و دامپروری مگسال از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های تولید مواد اولیه داروپخش، کنترل خردگی تکین ‌کو، گروه بهمن، بانک صادرات ایران،‌پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، شیرین دارو، نفت بحران، حق تقدم خرید سهام پارس سوئیچ، صنعتی کیمیدارو، پتروشیمی مبین، مجتمع‌های گردشگری و امور رفاهی کارگزاران پارس، مبین وان کیش و پتروشیمی غدیر متوقف شدند؛ امروز همچنین ادامه پذیره نویسی واحدهای صندوق درآمد ثابت قابل معامله اندیشه ورزان صبا تامین در فرابورس ادامه یافت.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۱۷۷ میلیون سهم بانک تجارت به ارزش بیش از ۹.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه نیز ۷۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۰.۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی همراه شد، کمتر از ۳۴.۵ میلیون سهم سایپا به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان و همچنین کمتر از ۹ میلیون سهم فرآورده‌های نسوز آذر به ارزش کمتر از ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. معاملات درون گروهی در ایران ترانسفو نیز امروز به انتقال بیش از ۴.۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان انجامید.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در گیرودار اعلام جزئیات تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی شاهد اقبال معامله‌گران حقیقی به گروه پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و سایر سهم‌های صادرات محور بود.

این در حالی بود که حقوقی‌ها امروز یا تماشاچی بودند و یا با معاملات دوطرفه سعی در شیرین کردن معاملات با عرضه‌های مهندسی شده بودند. در این میان برخی معامله‌گران ترجیح دادند تا زمان اعلام جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی دست به سیاه و سفید نزنند.

نظر بدهید