حذف دلار توسط هند و امارات

0
230

ناظر اقتصاد : امارات متحده عربی و هند به منظور حذف دلار و تسهیل مبادلات تجاری میان این دو کشور یک سوآپ ارزی را با یکدیگر به امضا رساندند.

به گزارش ایسنا، با توجه به نوسانات ارزی و تنش‌های سیاسی و تجاری که از سوی ایالات متحده آمربکا بر سایر کشورهای جهان ایجاد شده و در یک سال اخیر به اوج خود رسیده است، بسیاری از کشورها این روزها به منظور رهایی از وابستگی به دلار آمریکا به فکر تبادلات تجاری و مالی با استفاده از ارزهای ملی خود افتاده‌اند و می‌خواهند که با ایجاد یک سازوکار ویژه دوجانبه نقش ارز واسط در تبادلات تجاری خود را از بین ببرند.

بر اساس بیانیه‌ای که سفارت هند در امارات متحده عربی منتشر کرده است، توافق سوآپ ارزی میان دو کشور هند و امارات به این دو کشور این امکان را می‌دهد تا از سلطه دلار آمریکا خارج شده و تبادلات تجاری خود را تسهیل ببخشند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که توافق سوآپ ارزی میان این دو کشور به تقویت ارزش ارزهای ملی روپیه هند و درهم امارات نیز کمک کرده و تاثیرات منفی نوسانات نرخ دلار در بازارهای جهانی بر اقتصاد آنها را به حداقل خواهد رساند.

بر اساس گزارش arabianbusiness، این در حالیست که در حال حاضر حجم مبادلات تجاری و همکاری‌های میان هند و امارات سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که در نتیجه موجب می‌شود روند صادرات و واردات میان این دو کشور با سهولت، سرعت و ثبات بیشتری انجام شود.

امارات متحده عربی ششمین صادرکننده بزرگ نفت به هند محسوب می‌شود و حجم مبادلات غیرنفتی میان این دو کشور ۳۴ میلیارد دلار در سال تخمین زده شده است.

هند و امارات همچنین توافق کرده‌اند تا همکاری‌های خود را در زمینه امنیت سایبری، انرژی، تجارت، هوافضا، امنیت و تسلیحات دفاعی افزایش دهند.

نظر بدهید