تحلیل بازار بورس از ۱۰تا ۱۷ آذر ۹۵

0
490

monitoreconomy_ir-stock1-19azar95

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۷ آذرماه ۹۵، شاخص کل با ۱۳۲۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۳۴۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۳۱۹ واحد افزایش به رقم ۵۸۰۰۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۴۸ واحد افزایش عدد ۱۷۱۶۰۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۳ درصد و ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۴۷۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۹۴ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۹۹۸ میلیون سهم و حق تقدم در ۳۰۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۲۰ درصد و ۷۳ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱ هزار و ۲۰۵ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۴۰ درصد و ۴۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۹۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۹۹۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۴۸۱۶ درصد و ۱۶۵۹۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۱.۷ درصدی با ثبت بیشترین رشد از مرداد، برای چهارمین هفته متوالی صعودی شد. نوسان نرخ دلار نزدیک سطح روانی ۴۰۰۰ تومان با تقویت خوش‌بینی‌ها به سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور، همچنین رشد قیمت جهانی فلزی-معدنی‌ها با خوش‌بینی به رشد تقاضای چین و آمریکا، در کنار افزایش سفته‌بازی عامل حمایت از صنایع فلزی-معدنی شد. همچنان ابهام در پایداری رشد قیمت جهانی کالاها و شناسایی سود میان معامله‌گرانی که از ابتدای پاییز وارد این نمادها شدند، سمت عرضه این نمادها را تقویت کرد. با وجود اینکه تعدیل نگرانی‌ها از ابهامات در مورد ریسک‌های سیاسی به‌خصوص در مورد برجام، افزایش حجم و ارزش معاملات (رشد ۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات روز چهارشنبه نسبت به نیمه اول آذر) را در هفته گذشته رقم زد اما صنایعی که پیش‌تر با این عامل رشد داشتند، همچنان با فشار فروش همراه شدند.
• قفل نقدینگی در پی توقف نمادها، بسیاری از اهالی بازار را نگران کرده و اعتراض بسیاری را به دنبال داشته است. فعالان بازار سهام کاملا به مشکلات عمده‌ای که در بازار سهام کشورمان و شرکت‌های زیرمجموعه آن در سال‌های گذشته وجود داشته، واقف هستند. با این حال سازمان بورس از این مشکلات حائز اهمیت به دلیل تمرکز روی اهداف فرعی غافل مانده است. در شرایط کنونی بورس با سیگنال مثبت بازارهای کالایی و ارز مسیر صعودی در پیش گرفته است. با این وجود همچنان با توقف نمادها شاهد افت شاخص نقدشوندگی هستیم. به نظر می‌رسد سازمان بورس به‌عنوان مقام ناظر باید از اشتباهات گذشته خود درس گرفته و تمرکز خود را روی بهبود فضا قرار دهد. انتشار ابزارهای آتی، ایجاد قوانین سرسخت برای جلوگیری از اطلاعات اشتباه و ابهام‌آلود، اشاره مستقیم سازمان به ابهامات موجود در شرکت‌های بورسی و کنار گذاشتن تعارفات موجود، توجه به گسترش عرضی بازار سهام از جمله مواردی است که می‌تواند مسائل فرعی و با اهمیت کمتر را کنار بزند؛ مواردی مانند رشد شاخص یا رشد حجم و ارزش معاملات با هر وسیله‌ای (مانند آنچه سه‌ماه پایانی سال گذشته شاهد بودیم).
• در شرایط کنونی دو موضوع مهم شفافیت و نقدشوندگی در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. از طرفی ادامه ابهامات مانند گذشته، نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران و سوءاستفاده برخی سفته‌بازان به دنبال نداشته است. از سوی دیگر موضوعی که از نگاه بسیاری مهم‌تر جلوه می‌کند، ریسک کاهش نقدشوندگی در معاملات است. در شرایط کنونی سازمان باید میان دو راهی به‌وجود آمده راهکاری مناسب را انتخاب کند. از طرفی دقت در صحت اطلاعات باید مدنظر باشد.از سوی دیگر نیز بی‌توجهی به طولانی شدن انجام اصلاحات ضربه سنگینی را به فضای بازار وارد می‌کند. البته بخش از مشکلات کنونی ریشه در کوتاهی‌های گذشته سازمان بورس دارد. زمانی که یک صنعت عامل رونق بازار بود و فضا برای ارائه هر گونه اطلاعاتی از سوی این صنعت فراهم شد، در صورتی‌که اگر در آن زمان به‌جای تمرکز بر رونق بازار به موارد با اهمیت‌تر توجه می‌شد، نیازی به توقف طولانی کنونی نمادها نبود. در این شرایط به نظر می‌رسد سازمان باید قواعد و قانون‌های ذهنی یا مکتوب را تغییر دهد. شاید دیگر نتوان بازار را با قوانین گذشته اداره کرد و به حالت بهینه دست یافت. بازگشایی پرابهام نمادها، سازمان بورس را از تداوم شرایط پرابهام کنونی می‌ترساند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• روز جمعه شاخص هالی مالی و قیمت نفت رشد کرد و بازار طلا مانند یک ماه اخیر یعنی از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بی رونق بود. ر یک ماه اخیر مهم ترین عامل بر بازارهای مختلف، امید به رونق اقتصاد آمریکا در ماه های آینده بوده است. این امید بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزوده و سبب رشد شاخص های مالی و کاهش قیمت طلا شده است. در این مدت شاخص دلار رشد کرده و قیمت فلزات اساسی در سطوح بالاتر قرار گرفته است. با آنکه بسیاری از تحلیلگران معتقدند بخشی از رونق در بازارها حاصل از خوش بینی سرمایه گذاران بوده اما باید به این نکته توجه کرد که داده های اقتصادی از چین، منطقه یورو و آمریکا مثبت بوده و این امر نشان می دهد وضعیت کلی اقتصاد صرف نظر از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بهتر شده است.
• روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ آسیا افزایش یافت. بازارهای آسیایی هفته قبل عملکرد مثبت داشتند. خبرهای مثبت از اقتصاد چین و آمریکا و امید به رونق این دو اقتصاد سبب شد سرمایه گذاران ریسک بالاتری بپذیرند. روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ اروپا رشد کردند. این افزایش حاصل رشد شاخص های مالی و دیدگاه مثبت بانک مرکزی اروپا به افق اقتصاد منطقه یورو و نیز گزارش های مثبت از اقتصاد انگلستان بود. این هفته سرمایه گذاران اروپایی هم به داده های متنوع از اقتصاد منطقه یورو و اقتصادهای بزرگ این منطقه و هم به نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا توجه خواهند داشت. روز جمعه شاخص های مالی در بازار آمریکا رشد کردند. افزایش قیمت نفت و امید بهبود شرزایط اقتصاد در ماه های آینده سبب ریسک پذیری سرمایه گذاران شده است. بازار آمریکا هفته گذشته بهترین عملکرد را از زمان انتخابات ریاست جمهوری در این کشور داشت. برخی تحلیلگران نسبت به هیجان ها به سرمایه گذاران هشدار داده اند و معتقدند رشد شاخص های مالی ادامه پیدا نخواهد کرد.

monitoreconomy_ir-stock2-19azar95

نظر بدهید