خلاصه تحلیل بازار بورس از ۱۷ تا ۲۴ آذر

0
358

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۷ آذرماه ۹۵، شاخص کل با ۶۵۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۰۶۸۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۱۵ واحد کاهش به رقم ۵۷۴۹۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۱۲۹ واحد کاهش عدد ۱۷۰۴۷۴ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۹۳ درصد و ۰.۶۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۳۵۶۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۶۲ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۸۳۳ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۹۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳.۳ درصد و ۳.۲ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.monitoreconomy_ir-stock1-26azar95
• شاخص کل بورس تهران با افت هفتگی ۰.۸ درصدی پس از چهار هفته رشد متوالی، روند نزولی را تجربه کرد. کم‌رمقی معاملات به دلیل توقف طولانی‌مدت بخش مهمی از نمادها در کنار برخی نگرانی‌های اقتصادی-سیاسی مهم‌ترین عوامل فضای کم‌رمق معاملات سهام محسوب می‌شوند. در مهم‌ترین رویداد پایان هفته، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره دلار را افزایش داد. این امر از سویی مانعی در برابر رشد قیمت کالاها محسوب می‌شود و از سمت دیگر، رشد نرخ دلار در بازار تهران را به همراه دارد. بر این اساس، رشد نرخ دلار انجام شد که بر بخش مهمی از شرکت‌های بورسی اثر مثبت دارد، اما قیمت‌های جهانی کالاها افت چندانی را تجربه نکردند. هرچند اثر منفی نگرانی از افت قیمت کالاها تا حدودی خنثی شده، اما کارشناسان نوسان قیمت بازارهای کالایی را در هفته جاری محدودتر پیش‌بینی می‌کنند که فرصت مناسبی برای ارزش‌گذاری به دور از هیجان قیمت سهام است.
• رشد ارزش دلار به‌عنوان عامل فشار بر شاخص بازارهای کالایی محسوب می‌شود. نرخ‌گذاری ارزش کالاها در بازار جهانی بر‌اساس دلار باعث می‌شود که با رشد ارزش این ارز در بازار جهانی، تقاضای کالا از سوی سایر ارزها کاهش یابد. بر این اساس در بازار جهانی این انتظار وجود دارد که با افزایش ارزش دلار شاخص‌های کالایی بر مسیر نزولی قرار گیرند. در این شرایط گرچه رکوردزنی شاخص دلار و رسیدن به بیشترین مقدار خود در ۱۴ سال اخیر (۱۰۳.۶) بر بازارهای کالایی فشار وارد کرد اما میزان افت کالاها از انتظارات کمتر بود. برخی به انتظار موجود در بازار جهانی برای افزایش نرخ بهره اشاره می‌کنند و آن را دلیل افت کمتر از انتظارات قیمت‌ها در بازار جهانی عنوان می‌کنند. در این شرایط شاهد حمایت کف‌های قیمتی از کالاها بودیم. در این خصوص هر تن روی روز جمعه افت بیش از ۳ درصدی را به ثبت رساند در ادامه اما شاهد نوسانات اندک این فلز در کف ۲۷۰۰ دلار بودیم. در حالی‌ کف ۲۷۰۰ دلاری از نرخ روی حمایت کرده است که پیش‌بینی بسیاری از شرکت‌های بورسی از قیمت روی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین‌تر است. این موضوع می‌تواند سقف سودآوری شرکت‌ها را افزایش دهد. هر تن مس نیز با افت نزدیک به ۲ درصدی در روز جمعه مواجه شد، با این حال قیمت این فلز همچنان بیش از ۵۶۰۰ دلار قرار دارد. برای مس نیز مشابه روی پیش‌بینی شرکت‌های داخلی از قیمت‌های کنونی مس در بازار جهانی پایین‌تر است. بر این اساس به نظر می‌رسد گرچه رشد ارزش دلار بر قیمت کالاها فشار وارد کرده است، اما با شناسایی کف ریزش زیادی در بازارهای کالایی رخ نداده است.
• سرمایه‌گذاران که طی هفته‌های پیش با انتظار برای رشد سودآوری شرکت‌های کالایی در صدد اضافه کردن سهام این شرکت‌ها به پرتفوی خود بودند، در مواجهه با سقف تاریخی شاخص، به تامل بیشتری در خریدهای هیجانی پرداختند. عرضه‌های سنگین از سوی سهامداران حقوقی و حقیقی که با هدف شناسایی سود و تامین نقدینگی انجام می‌شد به نوعی رشدهای افسار‌گسیخته سهام را سرکوب کرد. کاهش نسبت قیمت به درآمد انتظاری با افزایش میزان سودآوری شرکت‌ها انگیزه‌ای برای ورود سرمایه‌های جدید به سهام شرکت‌هایی بود که P/E بالایی دارند. با این حال رشدهای مداوم قیمت در صورت کسر تا حدی ادامه یافت که هراس فعالان بازار از احتمال سبقت قیمت از سودآوری شرکت‌ها را به دنبال داشت. روند سودآوری گروه کالایی بورس تهران متغیرهای کلی دارند که با در نظر گرفتن آنها تحلیلگران توان پیش‌بینی سود این شرکت را خواهند داشت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• همسو با پیش‌بینی‌ها، فدرال رزرو، انقباض سیاست پولی آمریکا را تشدید کرد؛ اما آنچه کمتر کسی پیش‌بینی کرده بود، اشاره این نهاد به احتمال ۸ یا ۸ بار افزایش نرخ‌های بهره در ۳ سال آینده بود. اعلام این تصمیم، بازارهای جهان را متاثر کرد. جهش ترامپی بورس‌های جهانی با انتشار بیانیه فدرال رزرو متوقف شد. اعلام روند احتمالی انقباض پولی در آمریکا در سال‌های آینده، چهارشنبه‌شب به افت بازارهای سهام انجامید. بازارهای سهام که سه‌شنبه عمدتا در حالت انتظاری بودند، چهارشنبه تحت فشار قرار گرفتند و پنج‌شنبه هم تحت فشار ماندند. روندهای هفته‌ها و ماه‌های پیش رو به این بستگی دارد که دولت ترامپ تا چه حد براساس برنامه‌های اعلامی پیش خواهد رفت. اگر تورم آمریکا به نرخ هدف ۲ درصدی برسد و پیرامون این مرز نوسان اندکی داشته باشد، اشتغال‌زایی به بهبود وضعیت کار ادامه دهد و شاخص‌های کلان دیگر نیز همسو با انتظارات فدرال رزرو پیش روند، ۳ بار رشد نرخ بهره اتفاق خواهد افتاد و این امر دلار قوی را تداوم خواهد بخشید. دلار قوی کالاهایی مانند نفت و طلا را تضعیف خواهد کرد، گرچه این کالاها تحت تاثیر عوامل دیگری هم هستند. بازارهای سهام نیز احتمالا قوی خواهند ماند چرا که جهش ترامپی آنها دست کم فعلا محفوظ خواهد ماند، اول از آن رو که برنامه‌های او هنوز شکست نخورده‌اند و دوم از آن رو که ابهام سیاست پولی کاهش یافته است.
• روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ آسیا افزایش یافت.سرمایه گذاران در بازارهای مالی ایرن قاره، هم نسبت به رونق اقتصاد چین و آمریکا امیدوار هستند و هم درباره جنگ تجاری بین این دو کشور نگرانی هایی دارند. از سوی دیگر احتمال خروج سرمایه ها از اقتصادهای نوظهور آسیایی به سمت ایالات متحده آمریکا وجود دارد. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا رشدی محدودی داشتند. در هفته های اخیر عملرکدهای بازارهای مالی در اروپا خوب بوده و طبیعی است شاخص ها برای مدتی، تغییر بزرگی نداشته باشند. دیدگاه مثبتی که بانک مرکزی آمریکا درباره افق اقتصاد این کشور ارائه کرده بر ریسک پذیری سرمایه گذاران می افزاید. روز جمعه شاخص های مالی در بازار آمریکا کاهش یافتند البته میزان کاهش اندک بود. برخی تحلیلگران می گویند بازار در حال استراحت برای رشدهای بعدی است و این دیدگاه منطقی به نظر می رسد. این هفته گزارش سفارش کالاهای بادوام و نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه سوم در مقیاس سالانه و ماهانه، تاثیری بزرگ بر بازار مالی آمرکا خواهد گذاشت.

monitoreconomy_ir-stock-26azar95

نظر بدهید